Gmina Bytów. Szlaki turystyczne 1
Pozostałość linii kolejowej Miastko- Bytów; źródło: wikimedia.org
Pozostałość linii kolejowej Miastko- Bytów; źródło: wikimedia.org

W gminie Bytów istnieje dużo malowniczych szlaków turystycznych, zarówno rowerowych jak i pieszych.

Jednym z nich jest szlak rowerowy, „Szlak Zwiniętych torów”, który prowadzi z Miastka przez Tuchomie, Bytów, Kozin, Lębork aż do Łeby. Szlak ten mierzy 161 km. Stworzono go na bazie nasypów kolejowych, które przed wojną stanowiły część trasy z Miastka do Lęborka. Obecnie został tylko utwardzony szlak. Na terenie gminy Bytów trasa ma kolor niebieski, długość 24 km i prowadzi od jeziora Długiego (okolice Niezabyszewa) do Soszycy.

Innym ciekawym szlakiem jest „Szlak Elektrowni Wodnych”. Znajduje się w dorzeczu Słupi i biegnie z Soszycy przez Gałąźnię Małą, Konradowo, Krzynię, Skarszów Dolny (gdzie znajduje się elektrownia na rzece Skotawie) aż do Słupska. Na całej trasie można podziwiać system hydroenergetyczny dorzecza Słupi.

Kraina lasów i jezior” to pieszy szlak, oznaczony kolorem niebieskim. Liczy 112 km i prowadzi z Żydowa przez Miastko, Rekowo, Płotowo, Sierzno, Bytów, Pomysk Wielki, Parchowo aż do Jasienia. Najciekawszymi elementami tej trasy są przejście przez Bytów i zamek, a także podziwianie największych jezior Parku Krajobrazowego Słupi. Wycieczka ta dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Dolina Słupi” to szlak pieszy, oznaczony kolorem żółtym, liczący 95 km. Prowadzi z Bytowa przez Gostkowo, Gałąźnię Małą, Dębnicę Kaszubską, Słupsk aż do Ustki. Szlak prowadzi przez polne drogi, wzdłuż rzeki Słupi, w jej dolinie, przy rozmaitych pomnikach przyrody.