muzeum bursztynu w gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku – co to za miejsce i jaką ma historię?

W sercu Starego Miasta w Gdańsku w zabytkowych wnętrzach Wielkiego Młyna znajduje się Muzeum Bursztynu, w którym zwiedzający mogą oglądać bursztyny będące unikatami na skalę światową. Wśród tysiąca eksponatów znajdują się bryłki bursztynu z całego globu, zatopione w nich rośliny i zwierzęta oraz arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej. Wśród skarbów tego miejsca jest największa na świecie 68-kilogramowa bryła bursztynu z Sumatry.

Muzeum Bursztynu działa od roku 2000 jako oddział Muzeum Gdańska i poświęcone jest bursztynowi, historii bursztyniarstwa oraz handlowi nim. Na początku wystawa zlokalizowana była w Baszcie Więziennej przy Drodze Królewskiej i podzielona była na trzy działy: przyrodniczy, sztuki dawnej oraz sztuki współczesnej. Wśród eksponatów zgromadzono m.in. okazy bursztynu z zastygłymi w nimi zwierzętami i owadami, biżuterię, wyroby rzemiosła artystycznego, meble oraz współczesne wyroby artystyczne z bursztynu, w tym Bursztynowy Słowik, nagroda na Festiwalu Piosenki w Sopocie.

Muzeum Bursztynu – krótka historia miejsca

Po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia, w lipcu 2021 roku Muzeum Bursztynu w Gdańsku przeniosło się do Wielkiego Młyna na Starym Mieście, jednego z największych obiektów zabytkowych Gdańska. Jest to największy młyn średniowiecznej Europy, w przeszłości napędzany wodami Kanału Raduni, który został wzniesiony przez Krzyżaków ok. 1350 roku. Obiekt był użytkowany aż do II wojny światowej, kiedy został doszczętnie zniszczony.

W latach 60. ub. wieku Wielki Młyn na sztucznej Wyspie Młyńskiej przy Kanale Raduni odbudowano, a w 1993 zaadaptowano na dom handlowy. Latem 2014 w pobliżu Wielkiego Młyna udostępniono fontannę z kolorową iluminacją nocną. W latach 2018-2021 w Wielkim Młynie przeprowadzono remont konserwatorski, dzięki któremu zabytkowy gmach odzyskał dawny blask. Dzięki przeprowadzce powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się trzykrotnie.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku – eksponaty i wystawy

We wnętrzach Wielkiego Młyna znajduje się jedna z największych kolekcji bursztynu na świecie. Na około 1 tys. mkw. wystawy stałej zgromadzono ponad 1000 eksponatów oraz kilkanaście instalacji scenograficznych. W muzeum dominuje półmrok, a na ścianach i podłogach czerń podsycająca aurę tajemniczości. Wiele atrakcji znajdą tutaj rodziny z dziećmi. Jest m.in. kącik edukacyjny z zagadkami o bursztynie, gry i eksponaty, które można dotknąć. Siedziba Muzeum Bursztynu jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchu oraz słuchu.

Na parterze budynku wystawiona jest największa bryła bursztynu na świecie o masie 64,2 kg, a na pierwszym piętrze eksponowane są m.in. rośliny i zwierzęta zatopione w bryłkach bursztynu, w tym części liści i szyszek, Jaszczurka Gierłowska, gekon gdański, pająk ptasznik muszle ślimaka czy pióro ptasie. Wystawa cofa nas ponad 40 milionów lat wstecz, dzięki czemu poznajemy czym jest bursztyn, z czego jest zbudowany, jak doszło do jego powstania, czym był las bursztynowy.

Na planszach i fotografiach prezentowane są zdjęcia poławiaczy bursztynu. Poznajemy też właściwości lecznicze i sposoby leczenia bursztynem od starożytności. Leczono nim migdałki, choroby gardła, uszu i oczu. Wierzono, że wpływa na obniżenie temperatury oraz leczy bóle głowy. Elementami kolekcji są receptury lecznicze i bursztynowe nalewki. 

Na drugim piętrze Muzeum Bursztynu znajduje się wystawa archeologiczna z eksponatami związanymi ze sztuką dawną i współczesną. Unikatem są bursztynowe szachy Michaela Redlina, które zostały wykonane ponad 300 lat temu w Gdańsku, a następnie trafiły do Amsterdamu i Szkocji. Dzięki zakupowi do gdańskiego muzeum powróciły do miejsca, gdzie powstały. Na świecie są tylko cztery takie komplety.

Na wystawie są rzeźby bursztynowe, jajo Faberge, patera z owocami ze srebra i bursztynu, bursztynowa gitara, na której można grać. Widzimy bursztynowy szlak handlowy, którym jantar znad Bałtyku przewożono do innych części świata. Na ekspozycji znajdziemy Madonny, figurki świętych, postaci Chrystusa czy różańce bursztynowe. Usłyszymy również opowieść o bursztynowej komnacie.

Muzeum Bursztynu Gdańsk – cennik

Zakup biletów do Muzeum Bursztynu Gdańsk jest możliwy do 60 minut przed zamknięciem oddziału. Placówka jest otwarta codziennie w godz. 10-20, a poniedziałki w godz. 12-20. Muzeum Bursztynu Gdańsk cennik przedstawia się następująco: bilet normalny kosztuje 32 zł, bilet ulgowy 22 zł, bilet rodzinny (max. 2 dorosłych i 6 dzieci) 80 zł, karnet na 90 dni normalny to koszt 120 zł, a karnet na 90 dni ulgowy – 80 zł. Bilety ulgowe mogą kupić uczniowie, studenci, emeryci i renciści na podstawie ważnej legitymacji, a bilet rodzinny przysługuje grupie do 8 osób, w tym 1-2 dorosłych z dziećmi do 18 lat.

Muzeum Bursztynu – Bursztynowa Komnata i inne ciekawe miejsca

Tłumy turystów odwiedzają każdego sezonu Muzeum Bursztynu Bursztynowa Komnata przy ul. Gdańskiej 64 w Stegnie. Jest to prywatny obiekt prowadzony przez pasjonata bursztynu Wojciecha Głodzika, w którym eksponowane są owady i fragmenty roślin zatopione przed wiekami w bursztynie. W muzeum można poznać historię jantaru i jego wydobycia oraz słynnej Bursztynowej Komnaty zaginionej podczas II wojny światowej, a także nauczyć się odróżniać bursztyn od falsyfikatów.

Ciekawe zbiory zgromadziło także Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, gdzie można zejść do podziemnej kopalni tego surowca. Podobne placówki znajdują się m.in. z Kołobrzegu i Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *