Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa – odcinek pomorski

Miłośników jazdy na rowerze nie brakuje. Wielu z nich cały czas szuka ciekawych tras. Na szczęście takich nie brakuje. Dobrym przykładem jest choćby Wiślana Trasa Rowerowa – odcinek pomorski. To idealny wybór dla miłośników rowerowych wypraw na łonie natury. Warto zatem wiedzieć, gdzie się dokładnie znajduje, jak przebiega i dlaczego wycieczka Wiślaną Trasą Rowerową to dobry pomysł.

Gdzie znajduje się Wiślana Trasa Rowerowa – odcinek pomorski?

Wiślana Trasa Rowerowa w woj. pomorskim przebiega po obu stronach rzeki. To, co ją charakteryzuje to z pewnością niezwykły krajobraz Delty Wisły i jej bardzo zróżnicowane dziedzictwo kulturowe. Pokonując trasę, wciąż natrafia się na wiele ciekawych miejsc, które na niejednej osobie robią spore wrażenie. Wskazać można tu choćby na okazałe domy podcieniowe, czy piękne gotyckie kościoły z drewnianymi wieżami. Wszystkie te zabytki zobaczyć można, przejeżdżając przez malownicze żuławskie wsie. 

Warto także dodać, że na trasie nieraz napotka się również średniowieczne zamki, które są doskonale widoczne już z odległości kilku kilometrów. Dlatego jak wspomniano, to trasa rowerowa wzdłuż Wisły to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy kochają naturę, przyrodę i dawne zabytki. Sama trasa liczy sobie aż 300 km, dlatego podzielić należy ją na kilka etapów. Dzięki temu można wygospodarować sobie dodatkowy czas na zwiedzanie. Z jakich etapów składa się Wiślana Trasa Rowerowa – odcinek pomorski?

Etap Gdańsk – Tczew

Pierwszy etap Wiślanej Trasy Rowerowej nie jest bardzo wymagający. Przez cały czas jedzie się bowiem płaskimi terenami Żuław. Trudnych podjazdów i zjazdów praktycznie tu nie ma. Nie to oznacza to jednak, że podróż jest nudna. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ Żuławy to naprawdę niezwykłe miejsce na mapie naszego kraju. Charakteryzuje się zarówno pięknym krajobrazem, jak i wspaniałymi budowlami. Wskazać można tu choćby na domy podcieniowe, drewniane zagrody, czy na małe, piękne kościółki, które warto zobaczyć.

Większość trasy z Gdańska do Tczewa to jazda po wygodnej drodze asfaltowej i możliwość cieszenia się wspaniałym krajobrazem delty Wisły. Będąc już w Tczewie, na pewno warto zobaczyć znane mosty tczewskie wybudowane w XIX w. Kaszuby to piękny region naszego kraju, w którym nie brakuje ciekawych miejsc robiących naprawdę duże wrażenie.

Etap Tczew – Gniew

Trasa z Tczewa do Gniewu także bogata jest w wiele atrakcji. Wspomnieć warto tu choćby o sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju. Dodatkowo na pewno warto także zobaczyć zespół zabytkowych śluz w Rybakach. Podkreślić tu trzeba, że ten etap jest już nieco trudniejszy. Im bliżej Gniewu, tym więcej trudniejszych podjazdów. Trudny jazdy można jednak szybko sobie zrekompensować będąc już na miejscu. Mowa tu o wizycie w gotyckim zamku, gdzie można odpocząć, zejść i przenocować. Na miejscu koniecznie zwiedzić trzeba również potężną krzyżacką twierdzę. Jak widać, trasy rowerowe na Pomorzu pełne są ciekawych atrakcji, a to jeszcze nie wszystko.

Etap Gniew – Kwidzyn

Kolejny etap podróży to jazda z Gniewu do Kwidzyna. Aby ją pokonać, najlepiej jest skorzystać z pięknego mostu wybudowanego 10 lat temu w Korzeniowie. Będąc już na miejscu w Kwidzynie, na pewno dobrym pomysłem będzie odwiedzenie zamku dawnej kapituły pomezańskiej. Tę średniowieczną budowlę widać już z odległości kilku kilometrów. Poza tym warto jeszcze skorzystać z asfaltowej trasy rowerowej biegnącej po nieczynnym już torowisku. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce przede wszystkim ze względu na ogromne walory krajobrazowe. Widok na Dolnej Kwidzyńską to jednak z ważniejszych wizytówek Wiślanej Trasy Rowerowej w woj. pomorskim. Mówiąc o tej trasie, nie można zapomnieć o miejscu, jakim jest Mierzeja Wiślana. Trasa rowerowa jest tu nie tylko lekka, ale i bogata w piękne widoki.

Etap Kwidzyn – Miłoradz

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o etapie z Kwidzyna do Miłoradzu. Pierwszy przystanek warto zrobić w położonej 25 km od Kwidzyna Białej Górze. W widłach Wisły, Nogatu i Liwy znajduje się unikalny zespół zabytkowych budowli hydrotechnicznych, z których najstarsza pochodzi z XIX w. Będąc w tym miejscu, podjechać można jeszcze na miejsce postojowe dla rowerzystów, z którego rozciąga się piękny widok na rozwidlenie Wisły i Nogatu. Jak dalej rozciąga się Wiślana Trasa Rowerowa? Z Miłoradzu wyruszyć powinno w się w stronę Mikoszewa, a stamtąd już do Gdańska, aby na koniec zwiedzić i zobaczyć zabytki i atrakcje TrójmiastaTrasa rowerowa Mierzeja Wiślana w tych okolicach charakteryzuje się piękną asfaltową drogą rowerową, zatem jazda będzie tu samą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *