Jarmark Dominikański w Gdańsku

Jarmark Dominikański w Gdańsku – tradycja, która przetrwała wieki

Jarmark Dominikański w Gdańsku to wydarzenie, które dziś znane jest już w całej Polsce. Co więcej, odwiedza go także niemała liczba turystów z zagranicy. Jak napisano w tytule, to tradycja, która przetrwała wieku. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzuje, czym przyciąga tak wielu ludzi i dlaczego koniecznie należy na niego przyjechać.

Tradycja Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku – jak i kiedy to się zaczęło?

Historia Jarmarku Dominikańskiego zaczyna się w 1260 roku. Wówczas to papież Aleksander IV wydał pozwolenie na to, aby gdańscy dominikanie mogli udzielać odpustów w dniu święta ich założyciela. Organizowany wtedy Jarmark służył do nakłaniania wiernych do uczestnictwa w mszy odpustowej w dni 4 sierpnia. 

Rozpoczęcie Jarmarku zawsze było wówczas obwieszczane poprzez bicie dzwonów w samo południe. Przez pewien czas Jarmark w Gdańsku służył przede wszystkim dobrej zabawie i nabożnym modłom. Wraz z upływem czasu przekształcił się w wydarzenie kulturalno-handlowe i stał się jedną z najważniejszych imprez w mieście. Początkowo odbywał się na placu św. Dominika. Ze względu na jego rosnącą popularność miejsce do szybko zmieniono na okolice ul. Długiej i Wałów Jagiellońskich. Dodatkowo szybko powstawać zaczęły nowe miejsca targowe. Jarmark św. Dominika w Gdańsku zyskiwał coraz większą popularność także w innych europejskich miastach.

Z roku na rok wydarzenie odwiedzała coraz większa liczba handlowców z zagranicy. Dzięki temu mieszkańcy odwiedzający targ Dominikański mogli na nim nabyć coraz ciekawsze produkty. Oczywiście sam handel to nie wszystko. Podczas Jarmarku odbywało się mnóstwo pokazów teatralnych, cyrkowych i innych wydarzeń kulturalnych. Od swojego początku Jarmark odbywał się przez stulecia co roku. Tradycję tę przerwał dopiero wybuch II wojny światowej. Powrót wydarzenia nastąpił w 1972 roku. Wiedząc już, od kiedy jest Jarmark Dominikański w Gdańsku, warto poznać kilka informacji o tym, jak wydarzenie to wygląda dziś.

Jak wygląda Jarmark Dominikański dziś?

Targi Dominikańskie odbywają się już od 750 lat, zawsze w sierpniu. W tym czasie Gdańsk staje się centrum Europy. Miasto odwiedzane jest wówczas przez tysiące turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć niezwykłe wydarzenie z tak ogromną tradycją. Imprezę w tygodniu odwiedza nawet 70 tys. osób, a w weekendy jest ich nawet dwa razy więcej.

Obecnie początek Jarmarku zawsze obwieszczany jest hejnałem. Co ciekawe, co roku dopisywana jest do niego kolejna nuta. Dziś liczy on już prawie 800 nut. Poza na początku imprezy Prezydent Miasta przekazuje symbolicznie kupcom klucz do bram Gdańska. W imprezie bierze udział ponad 1000 różnego rodzaju artystów, kolekcjonerów, handlowców i przeróżnych rzemieślników.

Ile trwa Jarmark św. Dominika?

Termin Jarmarku Dominikańskiego nie jest stały. Zawsze dobywa się latem, ale dokładna data jego rozpoczęcia w każdym roku może być inna. Jarmark Dominikański w Gdańsku 2023 odbywać się będzie w dniach 22.07 – 13.08.2023 roku. Różne są także godziny otwarcia.

W zależności od dnia rozpoczęcie i zamknięcie Jarmarku może być o nieco innych porach. Są dni, w których impreza rozpoczyna się w godzinach porannych (weekendy) i są dni, kiedy wszystko rozpoczyna się dopiero w godzinach popołudniowych (dni powszednie). Dlatego przed rozpoczęciem Jarmarku i w tracie jego trwania zawsze warto zapoznać się z programem wydarzenia, który dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia. Następnie wystarczy wybrać zakładkę Jarmark Dominikański w Gdańsku – terminy.

Na jakie atrakcje można liczyć w trakcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku?

Jarmark Dominikański to idealna wydarzenie dla każdej osoby, która szuka okazji do naprawdę dobrej zabawy i poznania jakościowych produktów. 

Nie brakuje tam bowiem mnóstwa stoisk wielobranżowych, gastronomicznych, a także stoisk z przeróżnymi artykułami rzemieślniczymi i jubilerskimi. Odwiedzając Jarmark, liczyć można również na mnóstwo stoisk z produktami artystycznymi, kolekcjonerskimi, czy hobbistycznymi. Oczywiście nie brakuje także okazji do zakupu różnego rodzaju pamiątek. 

W trakcie trwania Jarmarku na pewno nikt nie będzie także głodny. Wówczas bowiem na Głównym Mieście, przy ulicach Szerokiej, Mariackiej, Długiej, św. Ducha znaleźć można wiele stoisk gastronomicznych oferujących naprawdę pyszne jedzenie. Poza tym przyjazd na Jarmark to także znakomita okazja to tego, aby zobaczyć inne zabytki i atrakcje Trójmiasta. Na pewno na liście znaleźć powinna się także GdyniaSopot, jak również Kaszuby. Wiedząc już, kiedy odbywa się Jarmark św. Dominika, nie pozostaje już innego, jak zaplanować swój przyjazd na to niezwykłe wydarzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *