Spływ kajakowy na Kaszubach

Spływ kajakowy na Kaszubach. Poznaj najlepsze trasy i przeżyj wspaniałą wodną przygodę!

Kaszuby to przepiękny region, który posiada pond 700-letnią historię. Jest to miejsce, w którym współczesność styka się z historią, tradycją oraz zwyczajami z dawnych lat. Pomimo swojego historycznego charakteru, Kaszuby oferują swoim gościom wiele atrakcji i rozrywek o typowo współczesnym charakterze. Jedną z nich są licznie organizowane w regionie spływy kajakowe – idealna forma rozrywki dla aktywnych osób, które kochają wodę oraz wszelkie związane z nią atrakcje.

Spływy kajakowe – jedna z największych atrakcji Kaszub?

Kaszuby leżą blisko morza, na terenach, które obfitują w naturalne zbiorniki wodne. Na ich terenie znajduje się Pojezierze Kaszubskie, którego centralna część nie bez powodu nazywana jest Kaszubską Szwajcarią – wszystko to ze względu na liczne jeziora i wyżyny, które w opinii wielu przypominają typowo szwajcarskie krajobrazy. Jest to jedno z piękniejszych miejsc na mapie naszego kraju, które zdecydowanie warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli w wodzie czujemy się jak przysłowiowa ryba.

Obecność dużej ilości naturalnych zbiorników wodnych, czyli kaszubskich rzek i jezior sprawiła, że na Kaszubach licznie organizowane są spływy kajakowe. To idealne miejsce zarówno, aby wybrać się na swój pierwszy spływ, jak i kontynuować kajakarską pasję. Trasy kajakowe na Kaszubach przebiegają przez przepiękne pod względem krajobrazowym rejony, a wiele zahacza także o parki narodowe, pozwalając ich uczestnikom nacieszyć się pięknem kaszubskiej przyrody oraz podziwiać ją z zupełnie innej perspektywy.

najlepsze trasy kajakowe na Kaszubach

Najlepsze trasy kajakowe na Kaszubach. Spływ kajakiem dla początkujących

Na terenie Szwajcarii Kaszubskiej nie brakuje ciekawych tras kajakowych dostosowanych do potrzeb oraz możliwości osób o różnym poziomie zaawansowania. Jedną z najpopularniejszych tras, polecanych także dla mało doświadczonych, jest Kółko Raduńskie – trasa przebiegająca przez 10 jezior połączonych ze sobą rzeką Radunią. Pozwala to na rozpoczęcie trasy w dowolnym punkcie, a także jej dopasowanie do poziomu umiejętności uczestników.

Prąd Raduni nie jest zbyt silny, a jedyną przeszkodą, jaką napotkamy na „drodze” są tzw. przenoski, czyli miejsca wymagające przeniesienia kajaka po suchym lądzie. Całe Kółko Raduńskie liczy sobie ok. 45 km i znajduje się w przepięknym otoczeniu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Aby pokonać je całe, potrzeba ok. 2-3 dni – większość turystów decyduje się więc na spływ na wybranych odcinkach.

Kolejną kaszubską trasą kajakową jest Lipusz-Wdzydze Kiszewskie. Jest to jedna z najpopularniejszych tras w całej Polsce nie bez powodu. Spływowi towarzyszą piękne krajobrazy, a trasa sama w sobie jest tak łatwa, że sprawdzi się także dla osób początkujących oraz rodzin z dziećmi. Przebiega przez Wdzydzki Park Krajobrazowy, a na jej zakończenie można wstąpić do pierwszego w Polsce muzeum etnograficznego, znajdującego się na świeżym powietrzu. W tym wyjątkowym miejscu bliżej poznamy unikalną historię, tradycję i kulturę Kaszub. Cała trasa kajakowa liczy sobie ponad 20 km, a jej pokonanie od początku do końca zajmuje ok. 8 godzin.

Spływy kajakowe na Kaszubach dla zaawansowanych

Zaawansowani miłośnicy kajaków mogą natomiast wybrać się na trasę Wierzycką. Jest to długa, bo licząca sobie ponad 150 km trasa, na której pokonanie w całości trzeba poświecić kilka dni. Biegnie wraz z nurtem rzeki Wierzycy, która łączy ze sobą Kaszuby i Kociewie. Wierzyca jest krętą i obfitującą w niespodzianki rzeką, której pokonanie kajakiem jest polecane dla doświadczonych miłośników spływów kajakowych. Na śmiałków w nagrodę czekają jednak przepiękne, dzikie krajobrazy, które stanowią największą atrakcję tej trasy.

Bez względu na to, którą z tras wybierzemy, jedno jest pewne – Kaszuby są bez wątpienia regionem, którego walory doceni każdy miłośnik kajaków. Aby w pełni nacieszyć się ich urokami, warto zatrzymać się tu na dłuższy urlop. W znalezieniu idealnego miejsca na nocleg na terenie Kaszub pomoże Nocowanie.pl – największy polski portal turystyczny.

Artykuł gościnny. Źródło zdjęć: AdobeStock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *