Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka w Gdańsku – konkatedra, którą trzeba odwiedzić

Gdańsk to serce trójmiasta, które każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Nie sposób odwiedzić wszystkich atrakcji tegoż miasta w kilka dni. Można jednak obrać na cel zwiedzania jeden z najważniejszych zabytków usytuowanych w samym centrum miasta. Jest nim Bazylika Mariacka, która imponuje swoją potężną formą. Co warto wiedzieć o tej jednej z najsłynniejszych polskich konkatedr?

Bazylika Mariacka w Gdańsku – opis

Bazylika Mariacka w Gdańsku została zbudowana w latach 1343-1502. Masywna budowla znajduje się na Starym Mieście, w niedalekim sąsiedztwie Ratusza Głównego i miejskiego rynku. Już z daleka rzuca się w oczy jej imponująca wieża o wysokości 82 metrów, która stanowi jeden z symboli Gdańska. Wewnątrz bazyliki znajdują się wspaniałe dzieła sztuki, m.in. gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz wyjątkowo bogate i zdobione ołtarze, które przyciągają uwagę dbałością o każdy detal architektoniczny. Kolorowe witraże, malowidła ścienne, marmurowe posągi i liczne detale architektoniczne sprawiają, że Bazylika Mariacka jest nie tylko powszechnym i znanym miejscem kultu. To także miejsce zabytkowe, istne muzeum, które warto zwiedzić odwiedzając Trójmiasto. Warto nadmienić, że pełna nazwa sakralnego obiektu to Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Potocznie zaś określana jest Koroną Gdańska.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – ciekawostki

To największa katedra w Europie zbudowana z cegieł. Geneza powstania obiektu nie jest do końca znana. Przyjmuje się, że jeszcze w XIII wieku w miejscu obecnej katedry znajdował się kościół zbudowany z drewna. Kolejne tropy prowadzą do 1343 roku, kiedy to wmurowano kamień węgielny w mury powstającej konstrukcji. Katedra Mariacka wielokrotnie była remontowana, a poszczególne fragmenty elewacji wymagały odnowy. Mimo licznych remontów, w murach świątyni wciąż znajdują się stare cegły z XIV wieku. Warto zauważyć, że proces budowy tak masywnego obiektu był niezwykle skomplikowany i czasochłonny. Nie może zatem dziwić fakt, że bazylikę wznoszono przez ponad półtora wieku. Na przestrzeni wieków charakter świątyni ulegał licznym zmianom. Było to spowodowane tym, że obiekt co jakiś czas zmieniał właściciela, a także przeznaczenie liturgiczne. Podczas drugiej wojny światowej obiekt został zniszczony w niemalże połowie. Największe szkody dotyczyły sklepienia dachu. Podczas pożaru spłonął również pięciotonowy dzwon, który w wyniku wysokiej temperatury po prostu się stopił.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – pochowani

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku to nie tylko miejsce modlitwy i zadumy, ale także olbrzymi grobowiec. Szacuje się, że na przestrzeni lat w katakumbach bazyliki pochowano kilka tysięcy osób. W gdańskiej konkatedrze spoczywa wiele osobistości ze świata nauki, w tym przede wszystkich sławnych osób związanych emocjonalnie i rodzinnie z Gdańskiem. Wśród nich można wyróżnić m.in. Rajnolda Niederhofa, Eberharda Ferbera, Arenda Dickmanna czy Konrada Leczkowa. W 2019 roku w bazylice został pochowany tragicznie zmarły prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – msze święte

Specjaliści spierają się co do tego, ile osób pomieści Bazylika Mariacka w Gdańsku. Według aktualnych szacunków kubatura wnętrza pozwala na zgromadzenie się w murach świątyni nawet 25 tysięcy wiernych. Pod tym względem Bazylika Mariacka jest jednym z największych kościołów na świecie. Warto zauważyć, że ta liczba może się różnić w zależności od ustawienia ławek i organizacji przestrzeni w kościele. Co istotne, bazylika jest jak najbardziej aktywnym miejscem kultu. Regularnie odbywają się tam msze święte. W niedziele oraz dni świąteczne wierni gromadzą się o godzinach: 7:30, 9:00, 10:00, 12:00 i 18:00 lub 19:00. Duchowni sprawują także msze w języku angielskim od 6 marca 2022 roku. Odbywa się ona w każdą niedzielę o godzinie 16:00 w sali Kaplicy Królewskiej.

Bez względu na to, czy mamy potrzebę duchową uczestnictwa we mszy, czy też chcemy podziwiać piękno architektoniczne budynku. Warto mieć na uwadze, że bazylika to jedno z czołowych miejsc na liście, która obejmuje najważniejsze zabytki i atrakcje TrójmiastaTo region niezwykle bogaty kulturowo, który utożsamia się z trzema miastami. Gdańsk, Gdynia i Sopot stanowią ważne miejsce na mapie Polski. To także lokalizacja istotna ze względu na regiony kulturowe. Wskazuje się przecież, że Kaszuby obejmują także Trójmiasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *