Bytów i okolice. Rezerwaty przyrody 3
Głęboczko, źródło: wikimedia.org
Głęboczko, źródło: wikimedia.org

Na terenie gminy Bytów znajduje się kilka rezerwatów przyrody wartych zwiedzenia. Jednym z nich jest Gołębia Góra. Jego obszar zahacza o południową część Parku Krajobrazowego Słupi. Skarpa tej rzeki znajduje się na terenie rezerwatu, wraz z połacią prawie dwustuletniego starodrzewu sosnowego, którego wysokość wynosi ponad 30 m. Występują tu również brzozy, buki, daglezje, dęby, graby, olsze i świerki. Rosną tu rośliny będące pod ochroną i rzadkie okazy, jak np. konwalia majowa, widłak goździsty, marzanka wonna, paprotka zwyczajna i inne. Rezerwat znajduje się przy wsi Gostkowo.

Innym ciekawym rezerwatem jest Bukowa Góra nad Pysznem. Obejmuje on wzgórza morenowe nad jeziorem Pyszne,  pokryte głównie dębami i bukami. Pod ochroną jest 220- letni drzewostan bukowy. Na terenie rezerwatu znajduje się poniemiecki cmentarz leśników. Rezerwat ten znajduje się niedaleko Sierzna.

Jezioro Głęboczko jest jeziorem wytopiskowym. Cała jego powierzchnia objęta jest rezerwatem wodno- florystycznym. Ochronie podlegają tu, między innymi: lobelia jeziorna, poryblin jeziorny, grążel żółty, czy skrzyp bagienny.

Las nad jeziorem Mądrzechowskim to leśny rezerwat, obejmujący jary i wąwozy w okolicy jeziora Mądrzechowskiego. Teren jest porośnięty lasami grądowymi i łęgowymi. Najbliżej położone miejscowości to Mądrzechowo i Udorpie.

Na terenie rezerwatów poruszamy się tylko po wyznaczonych trasach!