Łebsko i jego urok

Łebsko i jego uroki, czyli urlop nad kaszubskim jeziorem

Kaszuby przyciągają turystów pięknymi jeziorami, zielonymi lasami, pyszną kuchnią i ciekawą kulturą. Najwięcej atrakcji region oferuje latem, ale niezależnie od pory roku każdy ma tutaj co robić – od aktywnego wypoczynku na licznych szlakach turystycznych po leniwy relaks na łonie natury nad jeziorami czy morzem. Jednym z cudów Kaszub jest Łebsko, największe jezioro przybrzeżne na polskim wybrzeżu i zarazem trzeci co do wielkości akwenem w naszym kraju, gdzie wody słodkie mieszają się ze słonymi wodami Bałtyku.

Jezioro Łebsko ma powierzchnię 7142 ha, długość 16,4 km przy maksymalnej głębokości 6,3 m. Akwen, który wielkością ustępuje tylko jeziorom Śniardwy i Mamry, z upływem czasu… kurczy się. W ciągu ostatnich 80 lat powierzchnia jeziora zmniejszyła się o prawie 400 ha i zjawisko to nadal postępuje, co spowodowane jest osadzaniem się piasku nawiewanego z obszarów wydmowych Mierzei Łebskiej oraz rozwojem szuwarów trzcinowych rosnących w przybrzeżnych płyciznach i na podmokłych brzegach.

Gdzie znajduje się jezioro Łebsko?

To największe jezioro na Kaszubach ma charakter polodowcowy i jest zasilane przez rzekę Łebę, która wpływa do niego z północy. Na zachodzie jezioro graniczy ze Słowińskim Parkiem Narodowym, który chroni jego wyjątkowe środowisko przyrodnicze. Na południe od jeziora rozciąga się Puszcza Słowińska, na zachodzie są Kluki, a na wschodzie znajduje się miejscowość Łeba, która jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w okolicy.

Jezioro leży na terenie województwa pomorskiego, w powiecie słupskim. Jest płytkim akwenem, gdyż jego średnia głębokość wynosi ok. 2 m. Od pełnego morza oddziela je Mierzeja Łebska, znana z ruchomych piasków. W kilku miejscach nad brzegiem jeziora znajdują się kładki oraz wieże widokowe, które ułatwiają turystom obserwowanie flory u fauny. Zbiornik połączony jest kanałami z pobliskimi jeziorami Gardno i Sarbsko.

Czy jezioro Łebsko jest słone?

Jest bardziej słone niż myślisz. W czasie silnych sztormowych wiatrów wiejących od strony Bałtyku wody morskie mieszają się z wodami jeziora Łebsko. To okresowe zjawisko cofki, czyli wlewów słonawej wody morskiej przez ujściowy odcinek rzeki Łeby wywołuje niewielkie, zmienne zasolenie wód jeziornych (stężenie dochodzi nawet do 10 promili) oraz okresowe podniesienie lustra wody.

Zbiornik powstał przez podniesienie poziomu morza i zalanie łąk, ale z roku na rok obserwuje się wzrost powierzchni i liczby nowo utworzonych wysp szuwarowych, które wynurzają się spod wody. Woda w jeziorze jest zasobna w składniki pokarmowe i mało przezroczysta, co spowodowane jest zanieczyszczeniami przenoszonymi przez rzeki oraz ujścia rowów melioracyjnych. Dlatego wody akwenu zaliczane są zaledwie do III klasy czystości. Oprócz tego do akwenu trafia piasek przenoszony z Mierzei Łebskiej.

Mierzeja Łebska to wąska wydma oddzielająca jezioro Łebskie od Morza Bałtyckiego. To miejsce pełne dzikiej przyrody, pięknych plaż i wydm. Spacer po mierzei jest niesamowitym doświadczeniem dla miłośników przyrody i fotografów. Podczas II wojny światowej na mierzei jeziora Łebsko znajdowała się hitlerowska tajna baza doświadczalna, w której testowano rakiety V1 i V2.

Łebsko – dlaczego warto zobaczyć

Jezioro Łebsko jest miejscem o dużej różnorodności biologicznej. W jego okolicach można spotkać ponad 250 gatunków ptaków, zarówno osiadłych, jak migrujących. Wśród nich są takie gatunki, jak bocian czarny, bielik, bąk czy łabędź krzykliwy. W wodach jeziora występuje ponad 40 gatunków ryb, w tym szczupak, sandacz, lin, leszcz czy węgorz europejski.

Brzegi jeziora porasta bogata roślinność charakterystyczna tak dla mokradeł, jak i dla lasów. Na uwagę zasługują rośliny występujące na wydmach, które otaczają jezioro od strony morza. Największa wydma ma obszar ok. 500 hektarów. Występują tu m.in. białoruś, piaskownica zwyczajna, turzyca piaskowa czy rzadki mikołajek nadmorski.

W miejscowości Rąbka nad brzegiem jeziora Łebsko stoi wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama zbiornika. Nieopodal rozpoczyna się szlak pieszy na najsłynniejszą atrakcję okolicy, Wydmę Łącką (42 m wysokości) na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Po wdrapaniu się na szczyt wydmy można podziwiać pustynny krajobraz oraz jezioro Łebsko i Morze Bałtyckie.

W Rąbce znajdują się ruiny stanowisk do testowania rakiet z czasów II wojny światowej. Z miejscowej przystani (czynnej latem) żeglugi pasażerskiej można popłynąć do Muzeum Wyrzutni Rakiet oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Przez cały sezon żeglarski można korzystać z bogatej oferty wynajmu jachtów, łodzi motorowych czy kajaków. Warunki wodne na jeziorze sprzyjają uprawianiu windsurfingu i kitesurfingu, zwłaszcza podczas wietrznych dni.

Czy w jeziorze Łebsko można się kąpać?

Jezioro Łebsko to raj dla wędkarzy. W okolicy jeziora funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu wędkarskiego oraz miejsca noclegowe z dostępem do łódź wędkarskich. Zbiornik jest popularnym miejscem do kąpieli oraz rekreacji wodnej, zwłaszcza w okresie letnim. Istnieją liczne plaże i miejsca dostępne dla turystów, gdzie można bezpiecznie wchodzić do wody i spędzać czas na plaży.

Turyści chętnie przyjeżdżają nad jezioro Łebsko ze względu na bliską lokalizację dwóch popularnych kurortów bałtyckich – Łeby i Rowów. W Łebie funkcjonują trzy letnie kąpieliska nadmorskie o łącznej długości 1100 m linii brzegowej Bałtyku. U ujścia kanału Chełst do rzeki Łeby znajduje się port, z którego można wypłynąć na wycieczkę statkiem po morzu. Jest też port jachtowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *