Programy edukacyjne dla najmłodszych

Programy edukacyjne dla najmłodszych

Konwencja ONZ z 1989 roku gwarantuje dzieciom prawo uczestnictwa w zabawach i zajęciach rekreacyjnych stosownie do ich wieku oraz do nieskrępowanego udziału w życiu kulturalnym i artystycznym. W Polsce funkcje te realizują m.in. rodzice, instytucje państwa, samorząd terytorialny, fundacje czy stowarzyszenia. Poprzez zabawę przygotowuje się dzieci do sukcesu szkolnego. Służą temu programy edukacyjne w przedszkolach oraz poza nimi.

Każdy rodzaj zabawy rozwija umiejętności przygotowujące do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Np. poprzez zabawę z klockami dzieci uczą się rozwiązywać problemy czy rozwijać spostrzeganie i orientację w przestrzeni. Zabawa w grupie uczy współpracy z rówieśnikami przy rozwiazywaniu problemów, radzenia sobie ze stresem oraz rozwiazywania sporów. Aby przeprowadzić własne pomysły, trzeba umieć przekonać do nich inne osoby.

Nauka dla dzieci

W przedszkolach realizowany jest program edukacyjny „Cała Polska czyta dzieciom”. Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów, nauczenia bez formalnych lekcji i ćwiczeń poprawnej gramatyki i składni oraz doskonalenia mowy. Czytanie dziecku to najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.

Akademia Bezpiecznego Puchatka i Kubusiowi Przyjaciele Natury – to programy edukacyjne skierowane do najmłodszych, które od lat cieszą się zaufaniem rodziców i nauczycieli. Dzięki projektom przedszkolaki i uczniowie klas I-III szkół podstawowych wkraczają w świat z bazą wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Do tej pory w zajęciach edukacyjnych wzięło udział ponad 10 mln dzieci z całego kraju.

Największym programem edukacyjnym w Polsce poświęconym bezpieczeństwu najmłodszych jest Akademia Bezpiecznego Puchatka, skierowana do uczniów klas I szkół podstawowych. Obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem najmłodszych w pięciu obszarach: na drodze, w domu, w szkole, podczas korzystania z internetu oraz w relacjach z rówieśnikami. Każda edycja programu jest wspierana przez ekspertów oraz uznane instytucje z obszaru bezpieczeństwa publicznego i edukacji.

Program edukacyjny

Kubusiowi Przyjaciele Natury – to program edukacyjny o tematyce ekologicznej skierowany do przedszkoli, a od 2019 roku również do klas I-III szkół podstawowych. Dzięki programowi dzieci oraz ich opiekunowie uzyskują dostęp do merytorycznych materiałów, w tym bajek, piosenek czy audiobooków, które pomagają najmłodszym zdobywać wiedzę na temat podstawowych zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, recyklingu, właściwego odżywiania, a także gospodarowania pieniędzmi oraz aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą.

Przedszkola są adresatem programów edukacyjnych przygotowanych przez lokalne sanepidy. „Czyste ręce mamy i o zdrowie dbamy” – to lokalny program dotyczący właściwej higieny rąk, skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku lat 5. To bardzo ważna nauka, gdyż higiena rąk ma duże znaczenie w działaniach zapobiegawczych rozprzestrzeniania się zakażeń. Jako wsparcie w realizacji programu sanepid dostarcza przedszkolom scenariusz zajęć oraz kolorowanki i mydełka dla dzieci.

„Czyste Powietrze Wokół Nas” – to program, który jest realizacją rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu i stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych, którego adresatami są dzieci w wieku 5 i 6 lat oraz ich rodzice i opiekunowie. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w ochronie dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Nauka dla najmłodszych

Do dzieci 5-6 letnich skierowany jest program „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, który zawiera treści dotyczące zdrowego żywienia i żywności ekologicznej. Zajęcia realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanym dzieciom książki i filmu animowanego oraz scenariusza zajęć dla nauczycieli i lekcji pokazowej.

Dzieci mają szansę nauczyć się, skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Utrwalone w dzieciństwie przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki często decydują o późniejszym stylu życia.

Placówki przedszkolne w całym kraju realizują projekt „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego celem jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami. Udział w akcji polega na wysyłaniu pluszowego misia do przedszkoli.

Misie w podróż po Polsce zabierają swój dziennik podróży. Miś odwiedzający przedszkola słucha bajeczek czytanych przez nauczyciela, wspólnie się z dziećmi bawi, a nauczyciele uczestniczący wypełniają jego dziennik. Akcja dobiega końca, gdy wszystkie pluszaki wrócą do swoich przedszkoli.

Nauka przez zabawę

W księgarniach internetowych i stacjonarnych dostępne są gry komputerowe dla dzieci od lat 3 do wykorzystania w przedszkolach oraz podczas zabawy z rodzicami w domu. Jednym z popularnych produktów tego rodzaju jest nauka przez zabawę ze zwierzętami za pomocą dźwięku i obrazu. 

Interaktywna prezentacja zawiera zagadki, ćwiczenia i piosenki do wspólnego śpiewania oraz kolorowanki. W programie zastosowano zasadę stopniowania trudności, co pozwala na właściwe dobranie zabaw i ćwiczeń do poziomu rozwojowego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *