Znani ludzie pochodzący z Kaszub

Znani ludzie pochodzący z Kaszub

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów w całej Polsce. Z miejscem tym związanych było wiele ciekawych osób, które odcisnęły swoje piętno na krajowej kulturze i historii. Oto lista najbardziej znanych ludzi pochodzących z Kaszub.

Natalia Szroeder – wokalistka

Urodziła się w 1995 roku w Bytowie. Należy do grona najbardziej popularnych piosenkarek młodego pokolenia w Polsce. W 2011 roku odniosła sukces w programie “Szansa na sukces”, zaś jej debiut przypadł na rok 2012, gdy wydała singiel “Jane”.

Dotychczas w dorobku Szroeder znajdują się dwie płyty – “Nadinterpretacje” (2016) oraz “Pogłos” (2021). Drugi z krążków doczekał się statusu złotej płyty i wylansował przeboje takie jak “Przypływy” oraz “Powinnam”. W trakcie swojej kariery współpracowała między innymi z Liberem, Darią Zawiałow oraz Quebonafide. 

Rodzice wokalistki kultywują kulturę kaszubską. Joanna Szroeder uczy języka kaszubskiego, natomiast Jaromir Szroeder jest założycielem teatru dialogus.

Czesław Lang – kolarz

Przyszedł na świat w 1955 roku w Kołczygłowach. Jest jednym z najwybitniejszych kolarzy w historii Polski. Przypisuje mu się spopularyzowanie Tour de Pologne i uczynienie z niego wyścigu o znaczeniu światowym.

W 1980 roku sięgnął po srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie. Na mistrzostwach świata w 1979 roku wywalczył srebro w wyścigu drużynowym, natomiast w 1977 roku reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce. Ponadto Lang jest wielokrotnym mistrzem kraju.

Wykorzystując Superbet kod promocyjny Meczyki możecie sprawdzić terminarz imprez kolarskich.

Donald Tusk – polityk

Urodził się w 1957 roku w Gdańsku. Jeden z najważniejszych polityków w historii Polski, dwukrotny premier kraju. były przewodniczący Rady Europejskiej, współzałożyciel Platformy Obywatelskiej.

Tusk karierę polityczną rozpoczął w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, którego ostatecznie stał się liderem. Z ramienia KLD wszedł do parlamentu w 1991 roku. W 1997 roku z sukcesem wystartował z listy Unii Wolności, natomiast od 2001 roku działał w Platformie Obywatelskiej. W 2005 roku nieudanie ubiegał się o urząd prezydenta, w drugiej turze wyborów przegrał z Lechem Kaczyńskim. Niemniej w 2007 roku został premierem sojuszu PO-PSL i kierował rządem do 2014 roku. Ze stanowiska odszedł, aby przejąć rolę przewodniczącego Rady Europejskiej. Do krajowej polityki wrócił w 2019 roku, zaś w 2023 roku ponownie został premierem Polski.

Monika Pyrek – lekkoatletka 

Przyszła na świat w 1980 roku w Gdyni. Wieloletnia reprezentantka Polski w skoku o tyczce. Przez lata zdominowała tę dyscyplinę na krajowym podwórku. Aż 68-krotnie poprawiała rekord Polski.

Pyrek z powodzeniem startowała w zawodach międzynarodowych, chociaż nigdy nie zdobyła medalu olimpijskiego. Na mistrzostwach świata dwukrotnie była druga (2005, 2009) i raz trzecia (2001). W mistrzostwach Europy jej największym sukcesem jest srebro (2001). Karierę sportową zakończyła w 2013 roku.

Dorota Masłowska – pisarka

Urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Czołowa przedstawicielka polskiej literatury współczesnej. Zdobywczyni Nagrody Literackiej Nike w 2006 roku za powieść “Paw królowej”.

Jej pełnoprawny debiut przypadł na rok 2002, gdy na rynku pojawiła się świetnie przyjęta “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Innowacyjny styl Masłowskiej odbił się szerokim echem, a pisarka swoją wartość udowodniła w następnych publikacjach takich jak “Paw królowej” (2005),  “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) oraz “Między nami dobrze jest” (2008). Masłowska realizuje się również muzycznie, wydała dwie płyty – “Społeczeństwo jest niemiłe” (2014) oraz “Wolne” (2023), które nie odniosły komercyjnego sukcesu, chociaż otrzymały wiele pozytywnych recenzji.

Rudi Schuberth – wokalista 

Przyszedł na świat w 1953 roku w Gdańsku. Polski piosenkarz, satyryk i osobowość telewizyjna. Popularność zdobył dzięki zespołowi Wały Jagiellońskie oraz występom dla Kabaretu Tey.

Wśród najbardziej rozpoznawalnych utworów Schubertha znajdują się “Tylko mi ciebie brak”, “Córka rybaka”, “Monika, dziewczyna ratownika” oraz “Wars wita”. Od 1997 roku był związany z telewizją, prowadził programy “Rekiny kart”, “Śpiewające fortepiany”, zasiadał w jury show “Jak oni śpiewają?”.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *