pomorskie

Fajne miejsca w województwie pomorskim – garść propozycji

Województwo pomorskie to nie tylko ciekawe miejsca w Trójmieście, ale też atrakcje turystyczne na Kaszubach, Kociewiu, czy Żuławach. Jeśli marzy ci się morze, sprawdź, jakie wygody proponują Ustka, Łeba czy Hel. Jeśli lubisz zwiedzać zabytki, będzie to okazja, aby zobaczyć krzyżackie zamki w Malborku, Człuchowie czy Bytowie. Słyszałeś o Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku? Jeżeli nie, to zapraszamy do lektury!  

Turyści przyjeżdżający na wakacje na Pomorze uważają na ogół, że wszystko co ciekawe i atrakcyjne znajduje się w Trójmieście. Ale ten bogaty w tradycje region to nie tylko Gdańsk, Gdynia i Sopot, ale sieć powiatów w zachodniej części województwa, która ciągnie się od Bałtyku po Bory Tucholskie. Oprócz Trójmiasta do Kaszub należą powiaty kartuski, bytowski, lęborski, pucki, wejherowski, gdański, słupski, kościerski, chojnicki, człuchowski i nowodworski. 

Fajne miejsca pomorskie

Wszystkie miasta Kaszub starają się promować kulturę oraz tradycje swojego regionu. Świadectwa bogatej historii znajdziemy m.in. w Lęborku. Podczas spaceru po najstarszej części miasta zobaczymy dobrze zachowane średniowieczne mury wraz ze słynną Basztą Bluszczową, pozostałość po zamku krzyżackim, historyczny szpichlerz, ulicę Staromiejską z secesyjnymi i eklektycznymi kamieniczkami, neogotycki ratusz, do którego przylega dawny skarbiec, kościół św. Jakuba z XIV wieku, gdzie znajduje się tabernakulum z figurami wykonanymi z kości słoniowej.

W Kartuzach najważniejszym zabytkiem jest wzniesiona w latach 1385-1405 kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Największą atrakcją Bytowa jest odrestaurowany zamek krzyżacki, gdzie znajdują się obecnie Muzeum Zachodniokaszubskie, biblioteka miejska, hotel oraz restauracja. Na terenie półwyspu helskiego zachowały się pozostałości po umocnieniach z pierwszej połowy XX wieku. Spacerując lasem, możemy natrafić na wieżyczki strażnicze, bunkry czy baterie artyleryjskie.

Atrakcje turystyczne pomorskie

W powiecie kościerskim na wschodnim brzegu jeziora Wdzydze leży półwysep Lipa. Na jeziorze znajduje się kilka dużych wysp, w tym jedna zamieszkała. Maksymalna zmierzona głębokość jeziora wynosi prawie 70 m. Można tu pływać, wędkować i uprawiać sporty wodne. W okolicy mieszka wiele chronionych gatunków zwierząt i ptaków.

Najcenniejszym z nich jest tracz długodzioby gniazdujący na brzegach wysp oraz w zatokach. Ważnym elementem fauny są bobry, których żeremia można obserwować na cyplu półwyspu Lipa. Zachowując ciszę, często można podziwiać te piękne zwierzęta, gdy wieczorem pływają wzdłuż brzegu. Ukształtowanie terenu umożliwia wędkowanie praktycznie z całej linii brzegowej. Wśród wielu gatunków ryb żyje tam troć jeziorowa, gatunek endemiczny występujący w warunkach naturalnych tylko w jeziorze Wdzydze.

W regionie Kaszub znajduje się kilka aquaparków zasługujących na uwagę. Tego rodzaju atrakcje pomorskie są z reguły pięknymi kompleksami rekreacyjno-sportowymi składającymi się z basenów, zjeżdżalni, kręgielni, saun, wanien z hydromasażem i wodnych placów zabaw dla dzieci. Kąpiel na tych akwenach jest bezpieczna. Można się tam bawić nawet w chłodne i deszczowe dni, kiedy bałtyckie plaże są puste.

Pomorskie fajne miejsca

Wymieniając ciekawe miejsca na Pomorzu, nie sposób pominąć atrakcji aquaparku w Sopocie przy ul. Zamkowa Góra. Wśród nich wyróżniają się wyspa z gejzerem wodnym, grota z wodospadem, parasol i bicze wodne oraz sztuczny prąd rzeczny. W dzikiej rzece o długość 71 m, gdzie różnica poziomów wynosi sześć metrów, woda pędzi z zawrotną prędkością 600 litrów na sekundę.

Centrum Park Chojnice przy ul. Wagnera reklamowany jest jako największy kompleks krytych basenów w regionie. Wśród miejscowych atrakcji są: baseny sportowy i rekreacyjny,

zjeżdżalnia trójspiralna, grota solna, grota lodowa, masaże i bicze wodne, gejzery, jacuzzi oraz sztuczna rzeka. Gospodarze zapraszają do korzystania z leczniczych właściwości sauny fińskiej, łaźni tureckiej, łaźni łagodnej oraz infrasauny.

Atrakcje Pomorze

Na Kaszubach jest wiele malowniczych miejscowości nad jeziorami niedaleko wybrzeża morskiego. Jedną z miejscowych atrakcji są domki, gdzie w ofercie są narty wodne, skutery wodne, surfing, wędkarstwo oraz żeglarstwo. Na ogrodzonej działce znajdują się dwie sauny, dwie beczki z jacuzzi oraz dwie beczki z zimną wodą. Największym atutem kompleksu są sauna i gorąca balia. Można wypożyczyć rowery oraz samodzielnie przygotować jedzenie na ogniu.

W samym sercu Borów Tucholskich nad pięknym jeziorem znajduje się gospodarstwo agroturystyczne z własną plażą z pomostem oraz sprzętem pływającym (łódki, kajaki, rower wodny). To miejsce dla zapalonych wędkarzy, droga spacerowa nad brzegiem jeziora, brodzik, a dla amatorów kąpieli słonecznych piękna łąka. Oferta adresowana jest do gości ze zwierzętami, gdyż jest to miejsce przyjazne pupilom.

Fajne miejsca dla dzieci pomorskie

Warto wiedzieć, że największy ogród zoologiczny w Polsce znajduje się w Gdańsku. To atrakcja, do której co roku przybywają setki tysięcy ludzi, zwłaszcza w miesiącach letnich. ZOO w Oliwie zamieszkuje ponad 1,1 tys. zwierząt reprezentujących prawie 200 gatunków. Aktualnie żyją tu takie zwierzęta, jak lwy angolskie, gepardy, tygrysy, pantery, słonie, żyrafy, zebry, surykatki, jaki, małpy, kajman szerokopyski, krokodyle, hipopotamy karłowate, tapiry, kapibary, najliczniejsza w kraju rodzina pingwinów tońców, kondory wielkie, a także jedyne w Polsce orangutany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *