trasa rowerowa gdańsk gdynia

Trasa rowerowa Gdańsk-Gdynia – co można zobaczyć w okolicy?

Na Pomorzu znajduje się gęsta sieć ścieżek i tras rowerowych, którymi możemy dotrzeć do zabytków czy obiektów unikalnych pod względem architektonicznym i przyrodniczym. Rower jest środkiem transportu chętnie wybieranym nie tylko przez turystów, ale przez mieszkańców Trójmiasta. Na dwóch kółkach można przemierzać główne szlaki prowadzące do centrum oraz podmiejskie drogi ukazujące piękno tego regionu. Przedstawiamy trasy rowerowe, które ułatwią wam poznanie klimatycznych miejsc w Trójmieście.

Do Trójmiasta turyści najczęściej wybierają się, aby wypocząć nad brzegiem morza. Można jednak urozmaicić wakacyjny wypad nad Bałtyk, odkrywając mniej popularne, ale równie piękne części Gdyni, Sopotu lub Gdańska. W gąszczu miejscowych połączeń rowerowych są trasy prowadzące do okolicznych atrakcji, a także szlaki pozwalające dostrzec uroki Trójmiasta z mniej znanej perspektywy. Pod hasłem „ścieżki rowerowe Trójmiasto” lub „trasy rowerowe Trójmiasto” znajdziesz w przewodnikach dziesiątki propozycji do wyboru.

Trasy rowerowe Gdańsk

Sieć tras rowerowych w Gdańsku liczy ponad 861 km, z tego prawie 140 km to wydzielone drogi rowerowe. Na terenie miasta jest 235 ulic jednokierunkowych z dopuszczonym ruchem rowerów „pod prąd”. Jedna z najpopularniejszych tras prowadzi znad morza do Parku Oliwskiego z miejscową katedrą. Jej orientacyjna długość wynosi niecałe 10 km. Rozbudowana infrastruktura rowerowa gwarantuje dostęp rowerem do prawie każdej plaży w Gdańsku.

Prawdopodobnie najbardziej znana i najdłuższa trasa w mieście liczy prawie 30 km. Możemy nią objechać cały Gdańsk dookoła, mijając takie ciekawe miejsca, jak Stare Miasto, Westerplatte, Brzeźno czy Stogi. Ciekawą pętle rowerową oferują Brzeźno oraz Nowy Port. Zaczyna się w zachodniej części Parku Reagana przy Al. Hallera. Następnie kierujemy się ulicami Marynarki Polskiej, Wyzwolenia i Krasickiego, gdzie dojeżdżamy do Parku Brzeźnieńskiego z plażą i siłownią zewnętrzną. Podczas przejazdu możemy popatrzeć na Martwą Wisłę i Zatokę Gdańską.

Ścieżki rowerowe Gdańsk

Ciekawą propozycją dla cyklistów jest pętla na Wyspie Sobieszowskiej. Szlak rowerowy im. Wincentego Pola o długości 24 km oznaczony jest kolorem niebieskim. Przebiega po duktach leśnych, drogach gruntowych i asfaltowych o niskim natężeniu ruchu. Poziom trudności definiowany jest jako łatwy. Rekomendowany rower: górski lub crossowy. Poza widokami na Zatokę Gdańską możemy podziwiać przekop Wisły oraz Martwą Wisłę. Trasa rowerowa po wyspie rozpoczyna się i kończy przy moście zwodzonym w Sobieszewie.

Jedna z najbardziej uczęszczanych tras rowerowych w Trójmieście przebiega w większości gdańskim nadbrzeżem. Wyprawę o długości prawie 10 km warto zacząć przy Gdańsk Ergo Arenie, a następnie jadąc ul. Jelitkowską mijamy Park Jelitkowski. Podążając na południowy wschód w kierunku Parku Prezydenta Ronalda Reagana, mamy niedaleko Westerplatte, gdzie możemy zrobić postój, by wrócić południową stroną parku i ul. Orłowską pod Gdańsk Ergo Arenę.

Trasy rowerowe Gdynia

Trasy i ścieżki rowerowe w Gdyni liczą ponad 150 km i wciąż ich przybywa. Jedną z najdłuższych obecnie dostępnych tras rowerowych jest pętla zachodniej Gdyni o długości ponad 15 km. Średni czas przejazdu dla przeciętnego rowerzysty wynosi niecałe 1,5 godz. – po asfalcie, kostce brukowej i drogach leśnych. Najważniejszą atrakcja jest góra Donas, na której znajduje się wieża widokowa.

Chyba najpopularniejsza i najbardziej uczęszczana trasa rowerowa w Gdyni wiedzie wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Jej długość wynosi prawie 10 km, ale ze względu na ukształtowanie terenu oraz nawierzchnię (drogi rowerowe, drogi leśne) nie jest zalecana dla najmłodszych. Trasa zaczyna się przy Skwerze Tadeusza Kościuszki, a kończy przy granicy z Sopotem i oferuje liczne i znane gdyńskie atrakcje, w tym Muzeum Miasta Gdyni, Bulwar Nadmorski, Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej, Domek Żeromskiego czy molo w Orłowie.

Ścieżki rowerowe Gdynia

Pętla rowerowa przez Oksywie o długości 6 km jest polecana rodzinom z dziećmi. Nawierzchnia na tej trasie, przebiegającej częściowo przy granicy z Obłużem, to głównie ścieżki rowerowe oraz drogi polne. Czas przejazdu nie powinien przekroczyć jednej godziny. Najważniejszymi atrakcjami są kościół św. Michała Archanioła i Osada Rybacka. 

Inną ciekawą trasą jest pętla Grabówka o długości ponad 12 km, której pokonanie nie powinno zająć więcej niż 1,5 godz. Na trasie przebiegającej głównie drogami leśnymi oraz rowerowymi zobaczymy Park Kiloński oraz pomnik Strażników Przyrody. Ze specjalnej kładki jest bardzo dobry widok na północne dzielnice Gdyni. Z kolei pętla wokół Długiej Góry oznaczona jako szlak niebieski liczy niespełna 6 km, w większości na terenach leśnych. Szacowany czas przejazdu dla przeciętnego rowerzysty to niecała godzina.

Nadmorska trasa rowerowa Trójmiasto

Pod hasłem „rower Trójmiasto” znajdujemy w przewodniku Trasę Nadmorską, która jest wizytówką Gdańska, Sopotu i Gdyni. Łatwa przejażdżka z licznymi atrakcjami jest propozycją dla zwolenników rekreacyjnych wypraw na rowerze, rodziców z dziećmi oraz doświadczonych cyklistów. Trasa o długości ok. 30 km pokrywa się z przebiegiem oznakowanej, międzynarodowej drogą EuroVelo 10/13 i wiedzie głównie wydzielonymi z ruchu samochodowego utwardzonymi drogami rowerowymi.

Wycieczkę zaczynamy od Wyspy Spichrzów, a następnie jadąc ul. Ogarną podziwiamy fasady kamienic pomalowanych przez gdańskich artystów. Po drodze mijamy Muzeum Bursztynu, Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności, pomnik Trzech Krzyży i historyczną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Do Brzeźna jedziemy wydzielonymi ścieżkami rowerowymi, mijamy sopockie molo, wjeżdżamy do Parku Kolibki, który opuszczamy przy orłowskim molo, skąd pięknie prezentuje się sławny klif. Trasę kończymy naSkwerze Kościuszki w Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *