Filharmonia Bałtycka

Filharmonia Bałtycka w Gdańsku – co warto o niej wiedzieć?

Kompleks na Ołowiance wybudowała pod koniec XIX wieku berlińska firma Siemens & Halske. Budynek z cegły zachwycał neogotycką fasadą zdobioną rozetami, flankami, wieżyczkami oraz basztami. Pod koniec II wojny światowej obiekt został poważnie uszkodzony, a później aż do zamknięcia w 1996 mieściła się tam elektrownia miejska. Dziś w odrestaurowanych zabytkowych murach na wyspie znajduje się siedziba Filharmonii Bałtyckiej z salą na 1000 miejsc i organami przeniesionymi z katedry w Lozannie. Jakie atrakcje przygotowali filharmonicy na wakacje? Radzimy, jak dojechać, gdzie zaparkować, a nawet co zjeść w miejscowej restauracji?

Formowanie i pierwsze próby miejskiej orkiestry symfonicznej rozpoczęły się w połowie 1945. Pierwszy koncert inaugurujący działalność Filharmonii Bałtyckiej odbył się 29 września w sali Domu Katolickiego w Sopocie. 35-osobową orkiestrą dyrygował wtedy Zbigniew Turski, a w programie znalazły się utwory Chopina i Moniuszki. W samym tylko roku 1945 orkiestra koncertowała szesnaście razy. Koncerty odbywały się m.in. w Operze Leśnej w Sopocie oraz teatrach Gdańska i Gdyni.

Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Orkiestra zaliczana była do najlepszych w Polsce, dlatego w uznaniu wysokiego poziomu została w kwietniu 1949 upaństwowiona i zyskała nazwę Państwowej Filharmonii Bałtyckiej. W 1953 nastąpiło połączenie ze studiem operowym, przez co instytucja przyjęła nazwę Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej, której kierownikiem artystycznym był przez długie lata Kazimierz Wiłkomirski.

Ostateczne rozdzielenie filharmonii od opery nastąpiło w roku 1993. Niezależna instytucja, jaką stała się Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku potrzebowała nowej siedziby. Wtedy powstał nowatorski w skali kraju projekt rewitalizacji poprzemysłowego terenu po 100-letniej elektrociepłowni na wyspie Ołowiance. Realizacja inwestycji z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz środków UE trwała od 1998 do 2007 roku, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie kompleksowo wyposażonego centrum muzyczno-kongresowego.

Filharmonicy bałtyccy są czynni zawodowo nawet w czasie wakacji. W lipcu biorą udział w wydarzeniach muzycznych na terenie Trójmiasta oraz województwa pomorskiego. W sierpniu 2023 zapraszają melomanów na koncerty we własnej sali. We wrześniu oprócz repertuaru złożonego z utworów muzyki poważnej Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaprezentuje muzykę rozrywkową z okazji Gdańsk Siesta Festival.

Filharmonia Bałtycka – ile miejsc?

Centrum muzyczno-kongresowe na wyspie Ołowianka jest gospodarzem zjazdów, sympozjów, konferencji, seminariów, wystaw, szkoleń, imprez artystycznych i okolicznościowych. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W największej sali znajduje się 850-1000 miejsc (850 w ustawieniu koncertowym z orkiestrą symfoniczną, a 1000 miejsc w ustawieniu kongresowym). Poza tym w kompleksie znajdują się sale: Kameralna (200 miejsc), Biała (180 miejsc), Dębowa (100 miejsc), Nad Motławą (50 miejsc), Prasowa (40 miejsc) oraz sala bankietowa/foyer. Ich łączna powierzchnia wynosi 1700 mkw.

Polska Filharmonia Bałtycka – jak dojechać?

W pobliżu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina (Gdańsk City) przejeżdżają następujące linie komunikacji miejskiej:

  • autobus: 108, 132, 154, 199
  • kolej: SKM
  • tramwaj: 10, 12, 2, 3

Dojazd z dworca kolejowego Gdańsk Główny zajmuje ok. 20 minut.

Filharmonia Bałtycka – parking

Obiekt posiada plac parkingowy ze 169 miejscami postojowymi oraz pięcioma miejscami dla osób niepełnosprawnych (dojazd od strony ul. Szafarnia). W kwietniu 2022 uległ zmianie cennik opłat za postój samochodu osobowego na parkingu PFB. Za pierwszą godzinę postoju trzeba zapłacić 5 zł, za drugą – 6 zł, a za trzecią i kolejną 7 zł (płata w parkomacie naprzeciwko budynku kasy biletowej). Przed koncertem wjazd wolny dla widzów posiadających aktualny bilet wstępu na określone wydarzenie, po uprzednim pobraniu bezpłatnego biletu w parkomacie.

Filharmonia Bałtycka – restauracja

Na trzech kondygnacjach zabytkowego budynku na wyspie Ołowianka znajduje się restauracja Filharmonia z potrawami kuchni międzynarodowej. W 2016 lokal został wyróżniony przez francuski przewodnik Gault Millau. Z okien restauracji rozciąga się piękny widok na Długie Pobrzeże i Starówkę. Najbardziej efektownie prezentuje się latem z jednego z dwóch przestronnych tarasów. Bardzo oryginalnym elementem zdobiącym wnętrza restauracji jest malowidło ścienne o powierzchni 120 mkw., widoczne na wszystkich kondygnacjach budynku.

Menu opiera się o rodzime i lokalne tradycje. Szef kuchni proponuje dania autorskie z elementami kuchni Fusion, m.in. z ryb (łosoś z pieca czy tatar ze śledzia). Godne polecenia są potrawy kaszubskie słynące z prostoty i bazujące na tym, co akurat daje natura. W menu nie brakuje dań mięsnych jak schabowy, udko z gęsi, a nawet jeleń. W karcie znalazły się również potrawy wegetariańskie. Do dań warto zamówić wino lub domową nalewkę.

Filharmonia Bałtycka dla dzieci

W szerokim repertuarze PFB znajdują się liczne propozycje dla najmłodszych melomanów. Wśród atrakcji Filharmonia Bałtycka dla dzieci proponuje m.in. koncerty familijne oraz edukacyjne, podczas których prezentowane są znane utwory muzyki poważnej oraz instrumenty z różnych stron świata. Miłośnicy muzyki poważnej znajdą ciekawy repertuar także w Wejherowskim Centrum Kultury, gdzie mieści się Filharmonia Kaszubska. W głównej sali koncertowej znajduje się 376 miejsc siedzących oraz sześć dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie jest profesjonalne studio nagrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *