Od czego zależy Wibor

Od czego zależy Wibor?

Wibor to kluczowy wskaźnik który ma znaczenie dla całego polskiego systemu finansowego. To wskaźnik który ma olbrzymi wpływ na życie obywateli naszego kraju. Wskaźnik ten nie jest wstały a jego wahania mogą spowodować wzrost lub obniżenie raty kredytu.

Czym jest Wibor?

Skrót Wibor oznacza Warsaw Interbank Offered Rate. Wskaźnik ten określa wysokość oprocentowania na polskim rynku między bankami. Na podstawie stopy procentowej wibor banki udzielają sobie nawzajem pożyczek.

Należy pamiętać że wysokość tego wskaźnika jest zmienna. Oznacza to że wahania wibor mogą spowodować wzrost lub obniżenie rat kredytu. Wskaźnik Wibor ustalany jest niemal codziennie a to ma bardzo duże znaczenie na całym rynku finansowym. 

Od czego zależy wysokość Wibor?

Wskaźnik wibor obliczony jest na podstawie średniej arytmetycznej ze stóp procentowych wskazanych przez banki. Dla większości wskaźników takich jak wibor 1M czy wibor 3M stawkę ustala się w każdy dzień roboczy o godzinie jedenastej.

Fixing to tzw. proces wyznaczenia stawki Wibor. Warto wiedzieć że w innych krajach wskaźnik ten ma inną nazwę. W Londynie jest to Libor zaś na rynku międzybankowym strefy euro wskaźnik ten nosi nazwę Euribor. 

Jak stawka Wibor Wypływa na ratę kredytu?

Wibor ma wpływ na kredyty które posiadają zmienne oprocentowanie. Na podstawie wyboru bank oblicza oprocentowanie kredytu. Dlatego aktualna stawka wibor ma wpływ na wysokość rat kredytu przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. Oznacza to że raty te mogą znacząco wzrosnąć lub obniżyć się.

W zależności od tego czy posiadasz:

  • Wibor 1M
  • Wibor 3M
  • Wibor 6M

Bank aktualizuje wysokość oprocentowania raz na trzy miesiące w przypadku Wibor 3M lub raz na pół roku w przypadku Wibor 6M. Sprawia to że kredytobiorca w okresie trzech lub sześciu miesięcy ma pewność że bank nie zmieni wysokości raty kredytu.

Pozew Wibor

Obecnie wiele osób zastanawia się czy może zrobić coś ze stale rosnącymi ratami kredytów. Jedna z najlepszych kancelarii w Polsce postanowiła złożyć pozew. Jeżeli zastanawiasz się nad tym działaniem to pozew wibor kancelaria Lexwibor może Ci pomóc.

Zatrudnieni w tej kancelarii specjaliści dokładnie przeanalizuje Twoją umowę kredytową i podpowiedzą ci jakie dalsze kroki możesz podjąć. Kancelaria może wystąpić o usunięcie wibor z umowy kredytowej, redukcji oprocentowanie kredytu lub unieważnienie umowy kredytowej.

Wygrana procesu 

Walcząc o unieważnienie umowy kredytowej sąd musi uznać że wibor ustalany jest wadliwie. Postanowienie to wiąże się z koniecznością zwrócenia całej kwoty kredytu. To rozwiązanie może być najmniej korzystne dla kredytobiorców. Redukcja oprocentowania kredytu polega też na tym że sąd Uzna że wybór ustalany jest wadliwie a związku z tym postanowienia dotyczące wyboru i oprocentowania kredytu opartego na tym wskaźniku przestaną istnieć.

To rozwiązanie pozwala pozostawić w umowie kredytowej jedynie koszty banku w postaci marży. Trzecią opcją jest usunięcie wibor z umowy kredytowej. Jeżeli sąd Uzna że wybór ustalany jest wadliwie powinno nastąpić wyeliminowaniem wszelkich postanowień które dotyczyły wszystkich składników oprocentowania kredytu. Dzięki temu kredytobiorca odzyska dotychczas wpłacone raty odsetkowe. Co ważne kredytobiorca nadal spłaca kredyt na tych samych warunkach czyli takiej samej liczbie rat jednak bez odsetek. Oznacza to że kredytobiorca spłaca jedynie sam kapitał. Doświadczeni prawnicy pomogę ci wybrać która droga jest najbardziej odpowiednia dla ciebie i twojej sytuacji finansowej.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *