Wzrostowy trend płatności bezgotówkowych był już widoczny przed pandemią. Jednak pojawienie się koronawirusa znacząco wpłynęło na popularność transakcji bez użycia gotówki. Czy koronawirus wyprze gotówkę?
[materiał zewnętrzny]
Gotówka a koronawirus
Według badań, które zostały wykonane przez australijską agencję CSIRO Covid-19 może przeżyć na banknotach nawet kilkanaście dni.
W związku z ryzykiem zarażenia się koronawirusem WHO oraz eksperci zalecają nie tylko przestrzegania higieny w postaci dezynfekcji rąk po dotknięciu banknotów, ale również i codziennego płacenia karta. W miarę możliwości lepiej płacić za towary i usługi karta, telefonem czy też zegarkiem.
Co ciekawe, do zaleceń stosują się zarówno młode osoby, jak i starsze, które do tej pory niechętnie płaciły kartą. Chęć dbania o zdrowie okazała się o wiele ważniejsza. Starsze osoby bardzo szybko przystosowały się do nowej rzeczywistości, a transakcje bezgotówkowe przestały być dla nich problemem.
Koronawirus wypiera gotówkę
O wyparciu gotówki mówiło się już od dawna. Jednak odejście od banknotów to tendencja długoterminowa. Natomiast pandemia koronawirusa wyraźnie ją przyspieszyła. Wraz z wprowadzeniem lockdownu obywatele prawie zrezygnowali z używania gotówki.
Ogromny wpływ na to ma polityka, która zachęca do używania wyłącznie kart płatniczych czy też smartfonów i zegarków, umożliwiających płatności zbliżeniowe.
W obawie przed wzrostem liczby zakażeń, sklepy, restauracje, hotele i inne lokale wyposażyły się w terminale płatnicze, które można kupić między innymi na stronie https://wybierzterminal.pl/terminale/. W ten sposób nakłaniają klientów do bezgotówkowego płacenia za towary oraz usługi.
Co więcej, niektóre z nich odmawiają przyjmowania gotówki, a na szybach można zauważyć kartkę „Płatność tylko kartą”. Takich sklepów czy punktów gastronomicznych jest coraz więcej. I wszystko wskazuje na to, że płatności bezgotówkowe będą cieszyć się coraz większą popularnością.
Transakcje bezgotówkowe w pandemii
Płatności bezgotówkowe przede wszystkim ograniczają kontakt z gotówką, która jest jednym z nośników chorobotwórczy drobnoustrojów. Umożliwiając dokonywanie płatności zbliżeniowych lub za pomocą BLIK-u, przedsiębiorca wspiera działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa. Ci właściciele firm, którzy do tej pory nie posiadali urządzenia, mogą skorzystać z akcji „Polska bezgotówkowa” i wybrać odpowiedni terminal.
W przypadku restauracji, które dowożą jedzenie, doskonale sprawdzą się terminale mobilne przenośne, dostępne http://paytel.pl/pl/nasza-oferta/oferta-terminali/rodzaje-terminali/terminale-mobilne-przenosne.
Jednak transakcje bez użycia gotówki niosą za siebie o wiele więcej korzyści. Ograniczają czas płacenia za towary i usługi. Nie wymagają odliczania pieniędzy i ich wydawania przez kasjera.
Zmniejsza się również ryzyko kradzieży, ponieważ w kasie nie ma dużej ilości gotówki. Do tego sama forma jest bardzo wygodna zarówno z perspektywy klienta, jak i osoby obsługującej kasę. Transakcje bezgotówkowe gwarantują również bezpieczeństwo.