Koronawirus wypiera gotówkę – królują płatności bezgotówkowe! - Magazyn Kaszuby
Koronawirus wypiera gotówkę – królują płatności bezgotówkowe!

Koronawirus wypiera gotówkę – królują płatności bezgotówkowe!

Wzrostowy trend płatności bezgotówkowych był już widoczny przed pandemią. Jednak pojawienie się koronawirusa znacząco wpłynęło na popularność transakcji bez użycia gotówki. Czy koronawirus wyprze gotówkę?

[materiał zewnętrzny]

Gotówka a koronawirus

Według badań, które zostały wykonane przez australijską agencję CSIRO Covid-19 może przeżyć na banknotach nawet kilkanaście dni.

W związku z ryzykiem zarażenia się koronawirusem WHO oraz eksperci zalecają nie tylko przestrzegania higieny w postaci dezynfekcji rąk po dotknięciu banknotów, ale również i codziennego płacenia karta. W miarę możliwości lepiej płacić za towary i usługi karta, telefonem czy też zegarkiem.  

Co ciekawe, do zaleceń stosują się zarówno młode osoby, jak i starsze, które do tej pory niechętnie płaciły kartą. Chęć dbania o zdrowie okazała się o wiele ważniejsza. Starsze osoby bardzo szybko przystosowały się do nowej rzeczywistości, a transakcje bezgotówkowe przestały być dla nich problemem.

Koronawirus wypiera gotówkę

O wyparciu gotówki mówiło się już od dawna. Jednak odejście od banknotów to tendencja długoterminowa. Natomiast pandemia koronawirusa wyraźnie ją przyspieszyła. Wraz z wprowadzeniem lockdownu obywatele prawie zrezygnowali z używania gotówki.

Ogromny wpływ na to ma polityka, która zachęca do używania wyłącznie kart płatniczych czy też smartfonów i zegarków, umożliwiających płatności zbliżeniowe.

W obawie przed wzrostem liczby zakażeń, sklepy, restauracje, hotele i inne lokale wyposażyły się w terminale płatnicze, które można kupić między innymi na stronie https://wybierzterminal.pl/terminale/. W ten sposób nakłaniają klientów do bezgotówkowego płacenia za towary oraz usługi.

Co więcej, niektóre z nich odmawiają przyjmowania gotówki, a na szybach można zauważyć kartkę “Płatność tylko kartą”. Takich sklepów czy punktów gastronomicznych jest coraz więcej. I wszystko wskazuje na to, że płatności bezgotówkowe będą cieszyć się coraz większą popularnością.

Transakcje bezgotówkowe w pandemii

Płatności bezgotówkowe przede wszystkim ograniczają kontakt z gotówką, która jest jednym z nośników chorobotwórczy drobnoustrojów. Umożliwiając dokonywanie płatności zbliżeniowych lub za pomocą BLIK-u, przedsiębiorca wspiera działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa. Ci właściciele firm, którzy do tej pory nie posiadali urządzenia, mogą skorzystać z akcji „Polska bezgotówkowa” i wybrać odpowiedni terminal.

W przypadku restauracji, które dowożą jedzenie, doskonale sprawdzą się terminale mobilne przenośne, dostępne http://paytel.pl/pl/nasza-oferta/oferta-terminali/rodzaje-terminali/terminale-mobilne-przenosne.  

Jednak transakcje bez użycia gotówki niosą za siebie o wiele więcej korzyści. Ograniczają czas płacenia za towary i usługi. Nie wymagają odliczania pieniędzy i ich wydawania przez kasjera.

Zmniejsza się również ryzyko kradzieży, ponieważ w kasie nie ma dużej ilości gotówki. Do tego sama forma jest bardzo wygodna zarówno z perspektywy klienta, jak i osoby obsługującej kasę. Transakcje bezgotówkowe gwarantują również bezpieczeństwo.

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły