Jesień na Kaszubach - widoki, które trzeba zobaczyć [FOTOGALERIE, MAPY]

Jesień na Kaszubach – widoki, które trzeba zobaczyć [FOTOGALERIE, MAPY]

Skąd widać najpiękniejszą kaszubską jesień? Nasza propozycja na widokową wycieczkę.

Tekst, mapy: Tomasz Słomczyński, zdjęcia: Piotr Emanuel Dorosz, Tomasz Słomczyński

Wspaniała pogoda ma się utrzymać jeszcze przez kilka dni – zapowiada się cudowny wręcz weekend. Jesień na Kaszubach jest najzłotsza ze złotych. Widoki zapierają dech w piersiach. Być może właśnie teraz Kaszuby są najpiękniejsze.

Proponujemy więc wycieczkę samochodową, radzimy, które miejsca odwiedzić, by przekonać się o tym osobiście i naocznie. Wybraliśmy kilka lokalizacji – miejsc widokowych, z których jesień na Kaszubach widać najlepiej.

Nie wszędzie dojedziemy samochodem. Radzimy więc zabrać wygodne buty, aparaty fotograficzne i smartfony – publikujemy poniżej mapki, które przydadzą wam się w terenie.

Poruszając się samochodem wszystkie te punkty widokowe można odwiedzić w ciągu jednego dnia, wrócić do domu być może już po zmroku, ale w poczuciu nasycenia jesienią w najpiękniejszym wydaniu.

Most w Rutkach k. Żukowa

Dojazd: Najlepiej dojechać do stacji kolejowej Borkowo za Żukowem, tu zaparkować samochód, następnie pieszo iść niebieskim szlakiem w stronę Jaru Raduni (przeciwną niż do Żukowa). Po ok. kwadransie dojdziemy do elektrowni Wodnej Rutki – stąd doskonale widać już most.

[klikając w żółte znaczki „MK” na poniższej mapce sprawdzisz dokładną lokalizację miejsca, w którym wykonano zdjęcie]

Góra Tamowa

Dojazd: Najlepiej dojechać do ośrodka wczasowego „Bachus”, „Krefta” lub „Relaks”. Następnie – już pieszo, udać się czerwonym szlakiem pieszym w stronę wsi Kosy (dalej szlak wiedzie do Kartuz). Po wejściu do lasu za ośrodkiem „Bachus”, szukamy odnogi szlaku czerwonego w lewo (na południowy zachód) – przy odrobinie uwagi nie powinniśmy przegapić oznakowania, które znajduje się kilkaset metrów za miejscem, w którym weszliśmy do lasu. Teraz – odnogą szlaku, będziemy szli przez około dziesięć minut, aż – minąwszy przydrożny krzyż, dojdziemy do namalowanego na drzewie biało-czerwonego trójkąta – to oznaczenie „koniec odnogi szlaku”. W zasadzie jesteśmy na miejscu – teraz musimy tylko wejść do lasu, który będziemy mieli po prawej stronie i odnaleźć wierzchołek Góry Tamowej, skąd rozciąga się widok. Do dotarcia na miejsce przydatna będzie mapa turystyczna z zaznaczonym czerwonym szlakiem. Uwaga! Miejsce widokowe znajduje się na terenie prywatnym. Właściciel raczej nie przegania odwiedzających, jednak warto mieć to na uwadze, że jesteśmy „w gościach”.

Góra Sobótka

Dojazd: Tu dojedziemy samochodem na sam szczyt. Jedziemy do wsi Ręboszewo, tu znajduje się skrzyżowanie – jedna z dróg prowadzi do wsi Zawory (i dalej, do Chmielna). W pobliżu skrzyżowania ujrzymy drogowskaz do wiatraka. Strome droga, utwardzona betonowymi płytami, zawiedzie nas do miejsca widokowego. Przy odrobinie szczęścia trafimy na otwartą kawiarenką na parterze wiatraka (zazwyczaj jest otwarta w sezonie letnim).

Wieżyca

Dojazd: Na szczyt Wieżyca możemy dotrzeć pozostawiając samochód na jednym z dwóch parkingów. Pierwszy znajduje się na zjeździe z drogi krajowej nr 20 na Ostrzyce – drugi przy zjeździe z tej samej drogi na Szymbark. W obydwu przypadkach kilkunastominutowe podejście pokonamy kierując się czarnymi znakami szlaku pieszego. Wejście na wieżę widokową jest płatne – kilka złotych od osoby.

Ostrzyce – molo, Góra Jastrzębia i pensjonat Isaan Ostrzyce

Molo w Ostrzycach

Dojazd: Molo znajduje się w samym centrum wsi Ostrzyce, tuz obok parkingu, na którym – co prawda, w sezonie zwykle nie ma wolnych miejsc, jednak teraz, jesienią, nie powinno być problemu z zaparkowaniem auta.

 

Pensjonat Isaan Ostrzyce i Jastrzębia Góra

Dojazd: Najlepiej zaparkować w Ostrzycach i przejść się na Jastrzębią Górę. W tym celu powinniśmy odnaleźć biegnący przez wieś czerwony szlak (w zasadzie – jego odnogę prowadząca do ulicy Jastrzębiej), do punktu widokowego idziemy cały czas tą ulicą pod górę. Pensjonat Isaan znajduje się kilkaset metrów obok niej – będziemy go mieli po prawej stronie. Warto, po krótkim odpoczynku na ławkach w punkcie widokowym, wejść wyżej na górę – stamtąd rozciągają się niemniej piękne widoki.