21 września obejrzymy w kinach film, na który mieszkańcy Kaszub czekali bardzo długo. Będzie to pierwsza, zrealizowana z dużym rozmachem, produkcja opowiadająca „kaszubską” wersję historii tej części Polski. Na ekranach zobaczymy takie gwiazdy naszego kina, jak Janusz Gajos, Daniel Olbrychski czy Piotr Adamczyk. Co ciekawe, Janusz Gajos, specjalnie na potrzeby tego filmu uczył się języka kaszubskiego. Efekty można (na razie ich próbkę) zobaczyć na trailerze, który właśnie został udostępniony w sieci:
Miłość, wojna, Kaszuby i Kaszubi
Jak piszą producenci filmu:
„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach Piaśnicy naziści dokonują mordu na ludności kaszubskiej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.
Pomijani w historii i filmie polskim
Zdjęcia do filmu zakończyły się w kwietniu. Trwały blisko trzy lata. To produkcja wyjątkowo wymagająca, ponieważ fabuła obejmuje blisko 50 lat i ukazuje najważniejsze momenty historii Polski w pierwszej połowie XX wieku: wybuch I wojny światowej, odzyskanie przez Polskę niepodległości i walkę Kaszubów o włączenie Pomorza w granice nowo powstałej Rzeczypospolitej, wybuch II wojny światowej i wreszcie wkroczenie Armii Czerwonej. Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski. Film wyreżyserował Filip Bajon.
– „Kamerdyner” poprzez bohaterów i ich dramatyczne losy rozwija wątki kaszubskie. Przybliża tragiczne losy tej grupy narodowościowej, zupełnie pomijanej w historii i filmie polskim, która walczyła o swoją niezależność́ bez względu na przeciwności. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę̨ XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, a więc ludobójstwa w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej. Film zaplata się̨ epicko, prowadząc równolegle wątek miłosny i narodowościowy, aż do nieuchronnego końca, który wyznacza rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na tereny Kaszub – mówi reżyser Filip Bajon.
KAMERDYNER
Premiera 21 września 2018
W rolach głównych: Janusz Gajos, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Sławomir Orzechowski
Scenografia: Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski
Muzyka: Jan Komar
Kostiumy: Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Magdalena Bem
Charakteryzacja: Mira Wojtczak, Ewa Drobiec
Producenci: Olga Bieniek, Mirosław Piepka
Produkcja: Filmicon Dom Filmowy
Koproducenci: Bell PPHU Krzysztof Pałyska, Meron Tadeusz Meronk Sp. z o.o., Sp. k., Sam 34 Marek Theus Sp. j., Narodowe Centrum Kultury, NEXT FILM, Eda Cafee, Edward Łaskawiec, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny
Sponsorzy: Gmina Miasta Gdańsk – UM Gdańsk, Województwo Pomorskie, Gmina Miasta Wejherowa, Grupa Energa
Dofinansowanie: Gdyński Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: NEXT FILM