Import z USA - co warto wiedzieć?

Import z USA – co warto wiedzieć?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani sprowadzaniem towarów z USA powinniśmy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach.

Import z USA to przewóz towarów z terytorium Stanów Zjednoczonych. Według ustawy, która określa definicję towarów są to wszystkie rzeczy ruchome i różnego rodzaju postacie energii, a także budynki i budowle, które są przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

[materiał sponsorowany]

Import z USA - co warto wiedzieć?
Źródło: seacargoo.com

Transport lotniczy i morski

Jeżeli jesteśmy zainteresowani sprowadzaniem towarów z USA powinniśmy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach oraz dobrze przemyśleć i zorganizować transport. Są to czynniki odgrywające kluczową rolę przy imporcie towarów z USA. Jeżeli chodzi o transport, istnieją dwie możliwości – transport morski oraz lotniczy. Warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy – czy na czasie, w jakim towar dotrze do Polski, czy na zminimalizowaniu kosztów importu. Co więcej, wiele zależy także od ilości, objętości oraz wagi towaru. Należy pamiętać również o tym, że w przypadku zdecydowania się na transport morski duże znaczenie ma lokalizacja dostawcy na terenie USA – odległości w Stanach Zjednoczonych mogą być spore, dlatego koszt transportu lokalnego może okazać się bardzo wysoki. W przypadku, kiedy dostawca znajduje się daleko od portu lepszym i tańszym rozwiązaniem może okazać się transport lotniczy.

Czas realizacji

Wiele zależy od tego, na jaki rodzaj transportu się zdecydujemy. W przypadku transportu morskiego import przesyłki ze wschodniego wybrzeża USA trwa około czterech tygodni, natomiast z zachodniego może to zająć około sześciu tygodni. Jeżeli zdecydujemy się na transport lotniczy nasz towar może dotrzeć już w ciągu dwóch dni w przypadku wybrania droższej usługi lub około dziesięciu dni przy wybraniu tańszej.

Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim należy pamiętać o wszelkich ograniczeniach oraz przepisach celnych, którym podlega import towarów z USA czy też innych państw spoza Unii Europejskiej. Towary te wymagają zadeklarowania przy wjeździe do Polski – to znaczy, że należy zapłacić cło, którego wysokość jest uzależniona od klasyfikacji towarów. Co więcej, urząd celny dopuszcza towary do transportu dopiero po uregulowaniu należności oraz podatku VAT, którego wartość zależy od wartości towaru wraz z kosztami transportu i ubezpieczenia transportowego. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług istnieją towary zwolnione od podatku. Są to między innymi towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń w rozumieniu przepisów celnych, czy też gaz w systemie gazowym albo energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym.
Źródło: http://seacargoo.com/import/stany-zjednoczone