Kamizelki ratunkowe- niezbędne wyposażenie na jachcie

Kamizelki ratunkowe – niezbędne wyposażenie na jachcie

Wyposażenie jachtów w kamizelki ratunkowe to wymóg formalny, a nie tylko dobra wola. Oczywiście jest to także wyraz zdrowego rozsądku.

Rejsy jachtem to niezwykle przyjemny sposób spędzania wolnego czasu nad wodą. Pozwalają na rozkoszowanie się atmosferą akwenu wodnego, pięknymi widokami i słońcem. Jest to także doskonała forma spędzania czasu z rodziną. W jaki sposób zadbać o to, by cała załoga była w czasie takiej wyprawy w pełni bezpieczna, ale także by podczas kontroli na wodzie nie spotkały nas żadne nieprzyjemności? Trzeba zdać sobie sprawę, że wyposażenie jachtów w kamizelki ratunkowe to wymóg formalny, a nie tylko dobra wola. Oczywiście jest to także wyraz zdrowego rozsądku, ponieważ bez nich narażamy się na bardzo przykre konsekwencje, kiedy do wody wpadnie dziecko czy dorosły.

Kamizelki ratunkowe- niezbędne wyposażenie na jachcie
Źródło: sklepwind.pl

[materiał sponsorowany]

Kamizelki ratunkowe na jachcie- obowiązek podczas każdego rejsu

Na jachcie powinny znajdować się takie elementy jak kamizelka ratunkowa dla dzieci, jak i dla dorosłych. Tego wymagają przepisy. Powinno być ich przynajmniej tyle, ile osób czasie danego rejsu. Dlaczego to takie ważne? Każdy uczestnik rejsu powinien przez cały czas jego trwania mieć na sobie kamizelkę ratunkową. To wymóg zarówno w odniesieniu do dorosłych jak i do dzieci.
Jeżeli dojdzie do wpadnięcia do wody, kamizelka ratunkowa dla dzieci i dorosłych pomaga zachować wyporność i nie grozi dzięki niej zatonięcie. Jakie jeszcze względy bezpieczeństwa trzeba podjąć, oprócz wyposażenia jacht w kamizelki ratunkowe? Należy dbać o to, by nie były one zdejmowane .Rodzice powinni mieć w tym względzie stały nadzór nad swoimi pociechami.

Kamizelki ratunkowe czy asekuracyjne?

Niektórzy właściciele jachtów uważają że wystarczy wyposażenie tego obiektu pływającego w kamizelki asekuracyjne. Otóż okazuje się, że przepisy w tym wypadku jednoznacznie określają, że sprzęt asekuracyjny może być używany wyłącznie jeżeli rejs odbywa się w miejscu, gdzie możliwe jest udzielenie natychmiastowej pomocy. W praktyce oznacza to dopuszczenie ich używania jedynie podczas zawodów rejsowych. W innych wypadkach, czyli w czasie wypływania dla relaksu i hobbystycznie, jacht powinien mieć typowe kamizelki ratunkowe.

Sprawdź: Kamizelki ratunkowe dla dzieci – sklepwind.pl

Kolejny przepis mówi również o tym, że to nie wszystko jedno, jaka kamizelka ratunkowa znajdzie się na jachcie. W czasie kontroli władze będą sprawdzały, czy wybrane sprzęty są zgodne z dyrektywą europejską. Tylko wtedy można mieć pewność ich jakości i bezpieczeństwa. W jaki sposób osoby żeglujące mogą się u pewność, że posiadają taki sprzęt? Jest on wyraźnie oznaczony, a na takim oznaczeniu znajduje się znak zgodności z normami europejskimi. Jeżeli nie ma takiego oznaczenia, należy wyposażyć się w kamizelki ratunkowe dla dzieci i dorosłych, które będą je miały.

Tylko takie wyposażenie jachtów jest zgodne z prawem. Producenci kamizelek ratunkowych posiadających atesty i certyfikaty zadbają, by spełniały one wszelkie normy bezpieczeństwa oraz jakości i trwałości. Dzięki temu rejs jachtem będzie naprawdę przyjemnie spędzonym czasem, ponieważ ryzyko śmiertelnego wypadku zostanie zredukowane praktycznie do zera. Oczywiście oprócz stałego noszenia kamizelek ratunkowych, należy także zachować inne względy bezpieczeństwa na jachcie.