Przemówienie wojewody pomorskiego komentuje prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Święto Niepodległości na Kaszubach

Co? Gdzie? Kiedy? Święto Niepodległości na Kaszubach [Kościerzyna, Kartuzy, Wejherowo, Chojnice, Puck]

Święto Niepodległości na Kaszubach – w kaszubskich miasteczkach odbędą się msze św. parady, gry miejskie, happeningi a także np. Rajd Niepodległości, kąpiel dla morsów czy marsz Nordic Walking.

Zacznijmy jednak od Gdańska…

Na stronie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czytamy:

Zachęcamy społeczność kaszubską Gdańska do udziału w Paradzie Niepodległości. W ten sposób możemy pokazać, że jesteśmy obecni w Mieście, że jesteśmy jego częścią.
Z drugiej strony powinny towarzyszyć nam uczucia wdzięczności wobec wszystkich pokoleń naszych sióstr i braci, którzy przez pokolenia trwali na straży kaszubskiej tożsamości i kultury tego miejsca. Niech Święto Niepodległości w Gdańsku stanie się okazją do wyrażenia kaszubskiej strony Gdańska. Byliśmy tu obecni od zarania Miasta, w okresie krzyżackim i pruskim, gdy Gdańsk był hanzeatycki i wolny. Jesteśmy i teraz. Jesteśmy dzięki Tym co byli przed nami. Oddajmy Im hołd w piękny i radosny sposób.

 Spotkajmy się 11 listopada na paradzie niepodległości w Gdańsku!

Kościerzyna

11 listopada

Godz. 12:00 – msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

Ok. godz. 13:00 – przemarsz korowodu ulicami miasta (Świętojańska, Rynek, Gdańska, Wojska Polskiego, Dworcowa) pod przewodnictwem Orkiestry Dętej „Begama” z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Kościerzynie, do Grobu Nieznanego Żołnierza i Pomnika Chrystusa Króla, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Od. godz. 14:00 – Ogródek Jordanowski – X Rajd Niepodległości (gra miejska).

Od. godz. 14:00 – kościerski Rynek morsowanie – kąpiel w baliach dla chętnych, sauna, ciepła herbata i coś do jedzenia, gry i zabawy dla wszystkich.

Ponadto odbędzie się Strzelanie o Tarczę i Szablę Starosty Kościerskiego, organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie.

Święto Niepodległości na Kaszubach 3
Święto Niepodległości na Kaszubach – Kościerzyna

Kartuzy

9 listopada

Godz. 17.30 – Koncert „Ze śpiewem na ustach” – wieczór pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Kartuzach w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kartuzach, ul. Majkowskiego 5.

10 listopada

Godz. 10.00 – Gra miejska organizowana przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, ul. Słoneczna 3 (konieczność wcześniejszego zgłoszenia).

Godz. 10.00 – 16.00 – Dzień Otwarty w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach, ul. Kościerska 1.

Godz. 12.00 – Zakończenie gry miejskiej w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, ul. Kościerska 1.

11 listopada

Godz. 9.10 – wymarsz z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej sprzed budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

Godz. 9.30 – msza św. w intencji Ojczyzny w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Boskiej Królowej Korony Polskiej – okolicznościowa modlitwa, wystąpienie Starosty Kartuskiego, składanie kwiatów.

Godz. 11.15 – Park Solidarności – Happening Patriotyczny no 9 „Jak Fenix”, gorąca grochówka.

Godz. 17.00 – Kartuskie Centrum Kultury, ul. Klasztorna 1 – Koncert z okazji Dnia Niepodległości w wykonaniu Anny i Romualda Spychalskich oraz Dariusza Pietrzykowskiego, niespodzianka.

Święto Niepodległości na Kaszubach 2
Święto Niepodległości na Kaszubach – Kartuzy

Wejherowo

[źródło: Urząd Miasta Wejherowa]

Wejherowskie obchody święta narodowego rozpoczną się w sobotę 11 listopada już o godzinie 9.30 marszem niepodległościowym Nordic Walking. Półtorej godziny później w kościele pw. Trójcy Świętej w Wejherowie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie na wejherowskim rynku wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników uroczystości.

Parada

Po godz. 12.00 uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Łęczyce, pod batutą kapelmistrza Zygmunta Labudy, przemaszerują sprzed pomnika Jakuba Wejhera do Parku Miejskiego w Wejherowie. Pochód przejdzie ulicami: 3 Maja, 1 Maja oraz św. Jacka. W uroczystym przemarszu wezmą udział m.in. władze samorządowe, motocykliści, policja, straż pożarna oraz młodzież powiatowych szkół ponadgimnazjalnych.

Muzycznie w parku

W Parku Miejskim uczestnikom wydarzenia rozdane zostaną śpiewniki z tekstami piosenek patriotycznych. Zaplanowano wspólne odśpiewanie kilku z nich przy wtórze orkiestry. Ponadto w parku wysłuchać będzie można koncertu uczestniczki „The Voice of Poland” Zuzanny Koteckiej oraz Marka Pakiesera. Dla wszystkich przewidziana jest także grochówka.

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” udostępni do zwiedzania kilka eksponatów z bogatego zbioru zabytkowych pojazdów wojskowych, m.in. transporter opancerzony czy samochód terenowy jeep. Podczas pikniku w parku będzie można obejrzeć także samochody Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie.

Maraton Pieśni Patriotycznej w muzeum

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia będzie IV Maraton Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się o godz. 18.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Uczestnicy koncertu otrzymają okazjonalne, bezpłatne śpiewniki, w których znajdą się najpopularniejsze pieśni śpiewane m.in. w okresie powstań narodowych, które zabiorą na pamiątkę do domu.

Chojnice

11 listopada

Godz. 10:50 – Parking przy ul. Wysokiej (przy pomniku Orła) – zbiórka uczestników, delegacji, pocztów sztandarowych.

Godz. 11:00 – Przemarsz pod pomniki Orła i Chrystusa Króla ulicą Sukienników, złożenie wieńców i kwiatów, następnie przejście do Bazyliki Mniejszej w Chojnicach ulicami Sukienników i Kościuszki.

Godz. 12:00 – Bazylika Mniejsza p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach – msza św. w intencji Ojczyzny i Powiatu Chojnickiego w. Po mszy zwiedzanie wystawy „Polskie Ordery i Odznaczenia” w podziemiach Kościoła Gimnazjalnego.

Ok. godz. 15:00 – złożenie kwiatów przy Pomniku 1 Batalionu Strzelców 1939 przy ul. Świętopełka.

Godz. 17:00 – aula Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicac – koncert laureatów III Powiatowego Konkursu Kawiarenki Piosenki Polskiej w okresie 20 – lecia międzywojennego. Wystąpią również członkowie Stowarzyszenia „Dworek Polski” oraz zespół EX-TREMA.

Ponadto: przejażdżka rikszą na Starym Rynku, kawiarenka z rogalikami i muzyką 20 – lecia międzywojennego, o godz. 12:37 – autobus linii nr 7 MZK Chojnice – akcja „Polsko-Śpiewająco!”, czyli wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.

Puck

W Pucku Święto Niepodległości łączy się z 669 urodzinami miasta.

Święto Niepodległości na Kaszubach 1
Święto Niepodległości na Kaszubach – Puck