Trątkownica, „Kamienne Wesele”. A może pogrzeb? 1
Trątkownica, „Kamienne Wesele” Źródło: Facebook, strona Magdaleny Glinieckiej
Trątkownica, „Kamienne Wesele”
Źródło: Facebook, strona Magdaleny Glinieckiej

W pobliżu Trątkownicy, niewielkiej kaszubskiej osady w gminie Somonino, znajduje się kilka kurhanów, zwanych „Kamiennym Weselem”. Kurhany pokryte są kamiennym płaszczem i otoczone głazami. Stoją tu od niepamiętnych lat. Wokół tego miejsca narosły przez wieki legendy. Jedna z nich mówi, że jest to zaklęty w kamienie orszak weselny, wracający z kościoła. Zła kucharka, która nie zdążyła przygotować na czas wspaniałej uczty, w obawie przed utratą dobrej reputacji, rzuciła na nich przekleństwo, oby skamienieli. I tak się stało.

Archeolodzy jednak upierają się, że to nie orszak weselny ale wielkie cmentarzysko Gotów, które powstało na początku naszej ery. Znajduje się tu pięć dużych kurhanów i ponad 60 grobów płaskich rozrzuconych na dużej przestrzeni. W trakcie wykopalisk odkryto wiele grobów szkieletowych i znacznie mniej ciałopalnych oraz cenne ozdoby i przedmioty z tamtego okresu. Miejsce to kryje jeszcze wiele tajemnic i czeka na gruntowne przebadanie.

Kręgi z kurhanami znajdują się po południowej stronie drogi Kiełpino – Borcz, natomiast pozostałe pochówki znajdują się również po obu jej stronach. Jeden z nich przecina droga.

Dojazd:

Z Kartuz droga DW224, odległość 10 km