Rezerwat przyrody Piaśnickie łąki - zielone obszary przy rzece Piaśnicy 1
Dębki, rzeka Piaśnica
Dębki, rzeka Piaśnica

W dolnym biegu rzeki Piaśnicy, niedaleko Dębek znajduje się rezerwat przyrody „Piaśnickie łąki”. Obejmuje powierzchnię ponad 50 hektarów a głównym celem ochrony jest roślinność przybrzeżna. Znajdują się tu gatunki szczególnie zagrożone, takie jak tajęża jednostronna, gnieźnik leśny i turzyca drobna. Większa część rezerwatu jest porośnięta przez łąki oraz las brzozowo-dębowy.

Do rezerwatu można się zbliżyć wędrując czerwonym szlakiem.

„Jest to fragment transeuropejskiego szlaku łączącego Braniewo z francuskim portem Brest. Między Dębkami a Białogórą szlak wytyczony jest w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy Dębek szlak prowadzi w pobliżu wschodniej granicy rezerwatu „Piaśnickie Łąki”, następnie przechodzi przez bory Mierzei Kaszubskiej, mijając florystyczne rezerwaty „Białogóra” i „Babnica”. Umożliwia poznanie charakterystycznych stref roślinnych występujących na terenie mierzei – nadmorskiego boru bażynowego, torfowiska wysokiego w zagłębieniach międzywydmowych, lasu brzozowo-dębowego występującego na płatach żyźniejszych siedlisk oraz inicjalnych zespołów roślinnych porastających wydmy białe i szare” – źródło: npk.org.pl

Spacer czerwonym szlakiem w okolicach Dębek to doskonała propozycja dla tych, którzy pragną odmiany po plażowym lenistwie.