Kalisz - Dziemiany. Przyrodnicza ścieżka rowerowa Pętla Lipno
Trasa ma 23 km i 12 przystanków z tablicami, oznakowana jest za pomocą malowanych czarnych znaków na drzewach i drogowskazach.

Szlak bierze swój początek we wsi Kalisz i prowadzi wokół jezior Lipno, Słupino i Cheb, kończąc się w Dziemianach. Po drodze można zobaczyć przyrodnicze atrakcje Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego: platformę obserwacyjną nad jeziorem Lipno, bór bagienny nad jeziorami Lipno i Lipionko, jezioro Słupino, morenowe ukształtowanie terenu w okolicy Wantochowa, pomniki przyrody: buk w Głuchym Borze, sosnę w Leżuchowie i jałowce nad jeziorem Lipno. W pięknie położonej wsi Piechowice na jeziorem Gogolino powstają ekologiczne domy budowane staropolską metodą z gliny i słomy. W turystycznej wsi Dziemiany leżącej nad brzegiem jeziora Rzunno, od sierpnia 1944 do lutego 1945 znajdował się podobóz KL Stuthoff Sophienwalde.

19 października 2006 r. przed Urzędem Gminy w Dziemianach odsłonięto pomnik upamiętniający więźniarki Sophienwalde. Napis umieszczony na tablicy pamiątkowej głosi: „Dziemiany. Sophienwalde.
Pamięć. Świadomość. Odpowiedzialność. Tu od sierpnia 1944 do lutego 1945 znajdował się podobóz Sophienwalde, filia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Więźniowie Sophienwalde męczeństwem i śmiercią zasłużyli na Pamięć Narodów ku przestrodze przyszłych pokoleń”.

DOKŁADNY PRZEBIEG SZLAKU „PĘTLA LIPNO” KLIKNIJ TUTAJ

Podziękowania dla mapaszlakow.eu