1
Wdzydze Kiszewskie, wieża widokowa Fot. Marek Orlikowski
Wdzydze Kiszewskie, wieża widokowa
Fot. Marek Orlikowski

Na terenie Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich znajduje się wieża widokowa mierząca 35,6 metrów wysokości. Wieża zbudowana jest z drewna modrzewiowego, posiada trzy platformy na różnych poziomach, z których stopniowo można podziwiać piękno kaszubskiej krainy i jezior Wdzydzkich. Z najwyższej platformy roztacza się widok na Krzyż Jezior Wdzydzkich, liczne półwyspy, zatoczki i największą wyspę Ostrów Wielki.

Krzyż Jezior Wdzydzkich tworzy pięć jezior: Jezioro Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Legenda głosi, że powstały one za sprawą księcia Sorka i stolemów. Pewnego razu książę zobaczył w małym jeziorku piękną wodnicę Wdzydzannę. Postanowił ją zdobyć. W tym celu polecił stolemom, kaszubskim olbrzymom, odprowadzenie wody z jeziora. Olbrzymi kopali wielkie rowy na cztery strony świata, ale wody nie ubywało, wręcz pojawiało się jej coraz więcej. Tak powstało wielkie jezioro w kształcie krzyża.

Pod wieżą widokową, na terenie Stanicy Wodnej PTTK znajduje się restauracja i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Odbywają się tu koncerty szant, zawody żeglarskie. Funkcjonuje tu pole namiotowe.

 

Adres:

83-400 Wąglikowice, Wdzydze 29, Stanica PTTK

Godziny otwarcia:

Wieża widokowa czynna jest w godzinach pracy recepcji Stanicy PTTK – tel. 669 331 114

Cennik:

5 zł. bilet normalny

2,50 bilet ulgowy (dzieci, młodzież szkolna)