Bytów. Zabytkowe budynki i kamienice 4

W Bytowie znajduje się kilka zabytkowych budynków i kamienic. Klasycystyczny budynek Poczty Konnej, z przełomu XVIII i XIX wieku  jest interesujący, między innymi dzięki frontowej elewacji głównego wjazdu na podwórze, gdzie, wzorowane na toskańskich kolumny przytrzymują tympanon. Budynek był często przebudowywany, w latach międzywojennych mieściła się tu stacja benzynowa.

Przy ulicy Drzymały 12-24 znajduje się zespół kamienic wielorodzinnych z XIX wieku. Budynki są dwu i trzykondygnacyjne, mają charakter kamienicowy i z pewnością zainteresują miłośników architektury miejskiej, szczególnie dzięki licznym zdobieniom neobarokowym, empirycznym i secesyjnym.

W ogrodzie, w pobliżu siedziby Starostwa Bytowskiego, znajduje się willa mieszkalna datowana na lata 1920-1930. Mieścił się tu kiedyś zajazd. Budynek został zbudowany w stylu dworkowym.

W budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, z lat 1865-1868, mieściło się ewangelickie seminarium dla nauczycieli.

Najstarszą architekturę w Bytowie reprezentuje zespól kamienic mieszczańskich, z końca XVIII wieku, znajdujących się przy rynku, przy ulicy Jana Pawła II, numery: 10,12,14. Architektonicznie najbardziej interesująca wydaje się kamieniczka numer 10. Posiada trzyosiową elewację frontową, która się zamyka na szczycie w kształt wolego oka.

Budynek banku przy ul Bauera 3 został zbudowany, prawdopodobnie w latach 1890- 1900. Obiekt jest dwukondygnacyjny, cały z cegły ceramicznej. Powstał na planie nieregularnego prostokąta. Zmodernizowano go w latach 1992- 1994.