Elektrownia wodna w Gałąźni Małej.  Elektrownia wodna ”Struga” w Soszycy 1
Elektrownia wodna Struga w Soszycy, źródło: By Gdaniec - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12892646
Elektrownia wodna Struga w Soszycy, źródło: By Gdaniec – Praca własna, wikimedia.org

W Gałąźni Małej i w Soszycy znajdują się zabytkowe elektrownie wodne na rzece Słupi.  W Gałąźni Małej jest największa elektrownia, zbudowana w 1914 roku. Zabytkowy budynek, położony w malowniczej okolicy, wygląda jak pałacyk i na pewno zainteresuje miłośników nie tylko techniki, ale i zabytków architektonicznych. Przy budowaniu elektrowni zastosowano najnowocześniejsze, jak na tamte czasy, rozwiązania techniczne. W izbie muzealnej można podziwiać plany techniczne, czy zastosowane urządzenia. Elektrownie można zwiedzać z przewodnikiem, organizowane są również lekcje muzealne.

Do Gałąźni Małej można dojechać drogą z Motarzyna do Wierszyna (na lewo od drogi 210, wojewódzkiej). We wsi trzeba skręcić przed mostem na Słupi. Dla miłośników pieszych wędrówek idealna będzie ścieżka przyrodnicza. Można przy okazji zwiedzić zameczek wodny i pozostałości po osadzie wczesnośredniowiecznej.

Godziny otwarcia: Poniedziałek- sobota  10-15

Elektrownia wodna „Struga”,  w Soszycy, jest najstarszą elektrownią na Pomorzu i jedną z najstarszych w Europie.W 1890 roku rozpoczęto jej budowę, by sześć lat później ją uruchomić. Ciekawostką jest, że turbina, która napędza urządzenia w elektrowni działa od początku jej istnienia, a żarówka sygnalizująca awarię sprzętu funkcjonuje od ponad 100 lat. Zabytkowa jest również tablica nastawna. Pochodzi z lat międzywojennych.

Do elektrowni można dojść pieszym szlakiem niebieskim, ścieżkami przyrodniczymi Szlaku Pięciu Jezior. Istnieje również szlak rowerowy ze Słupska.

Godziny otwarcia: Pon-  sob 10-15