Kaszuby przyciągają turystów, oferując wspaniałe widoki i możliwość kontaktu z naturą. Jedni zwracają uwagę na malownicze jeziora, dzikie lasy i ogromną ilość szlaków turystycznych, a inni uważają, że największym skarbem Kaszub jest wybrzeże Morza Bałtyckiego. Niewiele osób wie jednak, że lokalnym skarbem są młyny. Np. do dziś działający młyn wodny w Chmielonku zbudowano w 1738 roku, a wcześniej stał tam młyn powstały jeszcze w XIII wieku. Zapraszamy do młynów na Kaszubach!
Kaszuby to region niezwykle zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Znajdują się tu piękne jeziora, gęste lasy czy nawet malownicze wzgórza. Jest mnóstwo jezior oraz rzeki, które tradycyjnie wykorzystywane są w lokalnej gospodarce.
Z czego słyną Kaszuby
Region słynie gównie z dziewiczych lasów, czystych jezior, parków krajobrazowych i pięknych plaż polskiego wybrzeża. Najbardziej znanym akwenem kaszubskim są Jeziora Wdzydzkie na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, który składa się z pięciu połączonych jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko.
Region słynie również z bogatych tradycji folklorystycznych. Odbywają się tam liczne festiwale, na których można podziwiać tradycyjne stroje, tańce i muzykę. Jednym z najpopularniejszych jest festiwal zażywania tabaki.
Na Kaszubach żywe są tradycyjne rzemiosła, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jednym z najbardziej znanych jest wytwarzanie ceramiki z gliny. Odwiedzając muzeum Neclów w Chmielnie, można się przekonać, jak przebiega proces produkcji takich naczyń. W pracowni wyrabiało się i nadal wyrabia kubki, kufle, miski, talerze, czajniki, garnki i pokrywki, cukierniczki, maselniczki, naparstki, a nawet zegary.
Do najciekawszych miejsc na Kaszubach zaliczyć można Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, powstałe w 1992 roku na miejscu dawnej lokomotywowni. W muzeum turyści podziwiają bogatą ekspozycję pojazdów szynowych. W hali parowozowni znajdują się ekspozycje warsztatów oraz makiety stacji Kościerzyna i kolei magnetycznej.
Kaszuby to również raj dla miłośników pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Do najbardziej popularnych należy pieszy lub rowerowy szlak turystyczny o długości ponad 130 km prowadzący od Sierakowic do Gołunia przez najpiękniejsze tereny Kaszub. Na trasie znajdują się jeziora, malownicze wzgórza oraz zabytkowe miejscowości.
Zabytki Kaszub
Turyści krajowi i zagraniczni kojarzą na ogół zabytki Gdańska, Gdyni i Sopotu. Zdecydowanie mniej znane są obiekty o znaczeniu historycznym w małych miejscowościach. Polecamy Kartuzy. Miasto swoją nazwę zawdzięcza zakonowi Kartuzów, którzy pod koniec XIV wieku założyli tu kartuzję. Z historycznego kompleksu klasztornego przetrwało kilka zabudowań. Najważniejszym zabytkiem jest wzniesiona w latach 1385-1405 kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dachem w kształcie… wieka od trumny. Wnętrze kościoła ozdabiają bogato rzeźbione barokowe stalle oraz gotycki ołtarz w jednej z kaplic.
Na szlaku zamków gotyckich znajduje się zbudowana na początku XV wieku warownia krzyżacka w Bytowie. W 1410 roku forteca została zdobyta przez wojska Władysława Jagiełły, a później oddana w lenno księciu pomorskiemu Erykowi II w ramach pokoju toruńskiego. Architektura zamku to mieszanka stylów gotyckiego i renesansowego z trzema okrągłymi basztami oraz kwadratową Wieżą Prochową.
Podczas spaceru po najstarszej części Lęborka zobaczymy dobrze zachowane średniowieczne mury wraz ze słynną basztą bluszczową, pozostałość po zamku krzyżackim, historyczny szpichlerz, ulicę Staromiejską z secesyjnymi i eklektycznymi kamieniczkami, neogotycki ratusz, do którego przylega dawny skarbiec, a także kościół św. Jakuba z XIV wieku.
Co zobaczyć na Kaszubach?
W lesie niedaleko wsi Węsiory znajdziemy liczne kurhany będące częścią cmentarzysk Gotów, którzy w pierwszych wiekach naszej ery pokonali Bałtyk i zakładali swoje osady na ziemi pomorskiej. Na terenie Półwyspu Helskiego oglądamy pozostałości po umocnieniach z pierwszej połowy XX wieku. Spacerując lasem, możemy natrafić na wieżyczki strażnicze, bunkry czy baterie artyleryjskie.
W Wejherowie trzeba odwiedzić muzeum, które mieści się w dawnym domu wakacyjnym gen. Józefa Hallera. W Słupsku warto zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich, gdzie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego, a także gotyckie bramy, młyn będący jednym z najstarszych obiektów przemysłowych na ziemiach polskich, neogotycki ratusz z tarasem widokowym, Basztę Czarownic oraz kościół mariacki z krzywą więżą.
W Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie atrakcji szukać powinny całe rodziny. W jednym miejscu można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i świata odtworzone w skali 1:25. Są to m.in. Statua Wolności, Sfinks, Big Ben czy Krzywa Wieża w Pizie, twarze amerykańskich prezydentów wykute w skale i Chrystus z Rio de Janeiro.
Młyny na Kaszubach
Osobom, które zainteresowane są zabytkami przemysłowymi na Kaszubach polecamy Szlak Zabytków Hydrotechniki z elektrowniami, mostami, kanałami, śluzami czy zaporami. Szlak obejmuje również jedenaście młynów wodnych. Jednym z nich jest młyn w Lipuszu z przełomu XIX i XX wieku. Poprzedni, z pierwszej połowy XV wieku, został rozebrany. Starannie odrestaurowany, obecnie stanowi cenny zabytek kultury kaszubskiej i jednocześnie mieli zboże na mąkę dla lokalnej piekarni.
Innym obiektem tego rodzaju jest młyn na Raduni w Chmielonku pochodzący z roku 1738, który był wielokrotnie przebudowywany. Poprzedni młyn do 1316 roku należał do cystersów oliwskich, a następnie do norbertanek z Żukowa. W roku 1972 obiekt przystosowano do pracy w oparciu o energię elektryczną. Turyści odwiedzający młyn mogą go zwiedzić oraz przyglądać się pokazowi działania maszyn.