Marzenia trzeba spełniać! Jeśli chcesz zamienić się w poszukiwacza zatopionych skarbów i zobaczyć podwodny świat jezior oraz Morza Bałtyckiego, jedź na Kaszuby! Ten region jest idealnym miejscem na spełnienie marzeń. Zejście pod wodę to przeżycie, które zapewnia wspomnienia na długie lata. Powszechnie znane są wraki leżące na dnie Bałtyku, ale co powiecie na autobus zatopiony w jeziorze, który można penetrować?
Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w naszym kraju. Znajduje się tam ponad 700 jezior, które zachwycają kryształowo czystą wodą oraz malowniczymi widokami. Wiele z nich posiada kategorię czystości III lub IV, co oznacza, że są idealne do uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania.
Polskie jeziora dla nurków
W Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można spróbować nurkowania i podziwiać ciekawe podwodne obiekty. Nasz kraj wprawdzie nie kojarzy się z ciepłymi wodami o dużej przejrzystości, podziwianiem koralowców oraz podwodnych formacji skalnych, ale na wielu akwenach czekają na nurków wyjątkowe znaleziska.
Bardzo dużym zainteresowaniem nurków cieszy się jezioro Hańcza na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Dno w tym najgłębszym jeziorze w Polsce w najniższym punkcie znajduje się na głębokości 108 m. Akwen wyróżnia się dużą przejrzystością wody. W sprzyjających warunkach widoczność wynosi nawet 12 m. Dno jeziora pokryte jest dużymi głazami narzutowymi, które stanowią nurkową atrakcję. Zanurzanie najlepiej rozpocząć we wsi Stara Hańcza lub Błaskowizna. Nurkowie mogą skorzystać z kamiennych stopni, które prowadzą do wody. Możliwe jest również nurkowanie z łódki.
Na jeziorze Pluszne na Mazurach znajdują się trzy wyspy. Największa, wyspa Bycza, ma bogatą historię, gdyż w przeszłości zamieszkiwały ją różne ludy. W okolicy znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych służących za bazę dla nurków, którzy chcą na własną rękę cieszyć się urokami miejscowych wód. Jezioro ma do 52 m głębokości. Cechą charakterystyczną tej lokalizacji jest płycizna przy wyspie, gdzie można podziwiać betonowe bomby z czasów II wojny światowej. Nurkowie oglądają bujną roślinność podwodną, w której często widywane są szczupaki.
Zakrzówek to zalany kamieniołom zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa. Pierwsze wzmianki o działalności górniczej w tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Od czasu zaprzestania wydobycia wapnia kamieniołom zaczął wypełniać się wodą, tworząc raj dla nurków. Obecnie zalew składa się z dwóch połączonych ze sobą zbiorników wodnych, których głębokość sięga 30 m. Widoczność latem wynosi ok. 5 m, a zimą dochodzi do 15 m. Nurków przyciągają zatopione artefakty, w tym wraki samochodów.
Nurkowanie w jeziorach
Nurkowanie z butlą to fascynująca aktywność, która pozwala na odkrywanie podwodnego świata. Nurkowie rekreacyjni stosują limit 30 m jako maksymalną głębokość, do której można nurkować bez konieczności przeprowadzania przystanków dekompresyjnych. Przekroczenie tej głębokości wymaga planowania, aby uniknąć ryzyka związanego z dekompresją. Aby nurkować na większych głębokościach, trzeba profesjonalnego sprzętu. Podstawowym wyposażeniem nurka są maska, płetwy, butla z powietrzem, kamizelka do regulacji wyporności oraz komputer do nurkowania. Urządzenie to monitoruje czas i głębokość nurkowania, pomagając w planowaniu dekompresji.
W jeziorach najciekawsza z punktu widzenia nurków jest strefa litoral, która rozciąga się od przybrzeża do głębokości przenikania światła i obejmuje obszar występowania roślinności. Rejon ten wyróżnia się bogatym światem roślinnym i zwierzęcym, gdzie żyje i rozmnaża się zdecydowana większość organizmów wodnych: ryby, skorupiaki, małże, stułbie, owady i larwy.
Litoral dzieli się na pasmo szuwarów (na granicy lądu i wody, głównie rośliny błotne), oczeretów (rośliny wodne wynurzone rosnące do 1-1,5 m głębokości), strefę roślinności o pływających liściach (rośliny ukorzenione rosnące do głębokości 3 m) oraz strefę roślinności zanurzonej kwiatowej i bezkwiatowej (rośliny ukorzenione na głębokości 3-6 m).
Nurkowanie na Kaszubach – gdzie najlepiej
Popularnym miejscem do nurkowania na Kaszubach jest jezioro Kłodno o maksymalnej głębokości 42 m, które oferuje nurkom doskonałe warunki do obserwacji podwodnego świata. Akwen słynie z urozmaiconego dna obejmującego obszary piaszczyste, muliste i skaliste, co tworzy interesujący krajobraz podwodny. W wodach jeziora można spotkać wiele gatunków ryb, w tym szczupaki, okonie, leszcze i sandacze.
Nurków przyciąga obecność podwodnych przeszkód i struktur, takich jak zatopione drzewa, które wymagają wprawy w nawigacji i manewrowaniu, dzięki czemu jezioro Kłodno jest idealnym miejscem do doskonalenia umiejętności nurkowych w zróżnicowanych warunkach. Dla bardziej doświadczonych nurków oferuje możliwość eksploracji głębszych części, gdzie panuje niższa temperatura wody i większa ciemność.
W okolicach znajduje się kilka ośrodków nurkowych i baz, które oferują sprzęt, szkolenia i wsparcie dla osób na różnym poziomie zaawansowania.
Autobus zatopiony w jeziorze
Nad jeziorem Kłodno usytuowana jest baza nurkowa Tryton Chmielno, która oferuje wypożyczanie sprzętu nurkowego, napełnianie butli powietrzem czy kursy nurkowania. Latem w każdy weekend organizowane są szkolenia dla nurków. Szkółka dysponuje multimedialną salą, gdzie odbywają się wykłady i zajęcia teoretyczne.
W płytszej części jeziora (na głębokości 12 m) umieszczone są instalacje podwodne do celów szkoleniowo-treningowych. W ich skład wchodzi m.in. pięć drewnianych platform połączonych ze sobą linami, tunele z drewnianych klatek, zatopiony autobus oraz keson.