Nurkowanie i fotografia podwodna

Nurkowanie i fotografia podwodna

Nurkowanie to doskonała okazja do fotografowania podmorskiej fauny i flory, wraków oraz wielu innych fascynujących skarbów.

Istotnym elementem każdej wycieczki nad morze jest odpowiednie udokumentowanie całej wyprawy. Zdjęcia wykonać można jednak nie tylko na plaży, ale również pod wodą. Nurkowanie to doskonała okazja do fotografowania podmorskiej fauny i flory, położonych na głębinie wraków oraz wielu innych fascynujących skarbów. Fotografia podwodna to zajęcie odprężające, a zarazem niezwykle interesujące. Jak przygotować się do takiego hobby?

[materiał sponsorowany]

Nurkowanie i fotografia podwodna
Źródło: fotopodwodna.pl

Zdjęcia podwodne

Robienie podwodnych zdjęć nie jest niestety łatwe. Powierzchnia wody pozornie wydłuża ogniskową obiektywu, co niemal całkowicie zmienia postrzeganą przez człowieka perspektywę. Wraz ze zwiększeniem głębokości światło jest coraz bardziej pochłaniane, a sfera kadru ulega wyciemnieniu. Po osiągnięciu zaledwie kilku metrów ilość światła spada bardzo gwałtownie, podobnie jak jakość kolorów. Woda pochłania przede wszystkim ciepłe barwy, a po pewnym czasie przestrzeń niemal całkowicie skąpana jest w błękicie. Podwodny świat jest wyjątkowo wymagający dla fotografa, więc wymaga od niego niemałych umiejętności. Podstawą wyposażenia powinien być przede wszystkim dobry aparat fotograficzny.
Czytaj więcej na http://www.fotopodwodna.pl/pl1/shop/148—GoPro.html

Aparat fotograficzny do robienia zdjęć pod wodą

Pod wodą dobrze sprawdzają się modele kompaktowe – najlepiej szczelne i wodoodporne. Dzięki temu sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu nawet po zanurzeniu na kilkadziesiąt metrów. Alternatywą dla aparatu kompaktowego może być lustrzanka cyfrowa, którą trzeba wyposażyć w specjalną obudowę wodoodporną. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena, jednak warto zdecydować się na inwestycję w takie akcesorium. Dodatkowym atrybutem jest obecność zewnętrznej lampy błyskowej, która znacząco zwiększa podwodne możliwości fotograficzne.

Nurkowanie a fotografowanie

Połączenie zdolności nurkowych i fotograficznych nie jest łatwe. Aby umiejętnie korzystać z całego osprzętu, należy wykazać się umiejętnością wykonywania wielu manewrów. Przy robieniu zdjęć podwodnych warto też stosować możliwie najszerszą ogniskową, co pozwala na zredukowanie efektu przybliżenia. Funkcja zoomu bywa złudna, dlatego nie warto na niej polegać. Na ostrość wykonanych zdjęć wpływa praktycznie każdy ruch, więc aparat trzeba trzymać obiema rękami i bardzo stabilnie. Dobrym rozwiązaniem może być też aktywowanie systemu stabilizacji. Warto ponadto wyposażyć się w pojemną kartę pamięci, dzięki czemu możliwe będzie wykonywanie bardzo wielu ujęć. Lepiej unikać fotografowania z wbudowaną lampą błyskową, za wyjątkiem robienia dużych zbliżeń lub zdjęć makro.