Twoje dziecko prosi o gofry, ale ty nie chcesz, żeby jadło zbyt dużo cukru? Gofry można podawać nie tylko w słodkiej wersji. Te wytrawne lub słone smakują tak samo dobrze, a może nawet lepiej. Znaleźliśmy przepisy na gofry, którym dzieci nie dadzą rady się oprzeć.
Dlaczego dzieci lubią gofry?
To proste. Gofry kojarzą się z najprzyjemniejszymi momentami w życiu – wycieczkami, wakacjami, przyjęciami urodzinowymi, dniem dziecka. Niektóre dzieci chciałyby je jeść codziennie.
I to jest bardzo dobry pomysł! Zamiast po raz kolejny przekonywać dziecko do zjedzenia na śniadanie kanapki lub zupy mlecznej zrób mu to, co naprawdę lubi. Pyszne, puszyste gofry, które w mgnieniu oka znikną z talerza.
Jak zrobić chrupiące gofry?
Najlepsze gofry to gofry chrupiące, a te wymagają dobrej gofrownicy.
Gofrownice, chociaż zewnętrznie podobne, różnią się parametrami. W przypadku wypiekania gofrów najważniejsza jest moc urządzenia. Do zastosowań domowych najlepiej taką, która ma 2000 W. Ten warunek spełnia gofrownica WA1000.
Przepis na gofry można znaleźć w internecie. Dwa ważne tricki, o których warto pamiętać to:
- zamiana cukru na cukier puder, dzięki czemu gofry nie będą gumowate,
- dodanie wody gazowanej zamiast zwykłej – to sposób na bardziej puszyste ciasto.
Z czym podać gofry?
W tradycyjnej wersji gofry podaje się na słodko i nie ma sensu uciekać przed tą wersją przysmaku pieszczącego podniebienia dzieci i dorosłych.
Gofry z bitą śmietaną i owocami
To klasyka nadmorskich wakacji, ale nie ma przeszkód, by wprowadzić ją do domowego menu. Bitą śmietanę można kupić lub przygotować w domowym robocie kuchennym. Ta druga wersja na pewno będzie zdrowsza, pierwsza – szybsza, co przy przyrządzaniu śniadań na pewno ma znaczenie.
Na przestudzonego gofra nakładamy śmietanę, a na nią ulubione owoce dziecka. Tu może trafić absolutnie wszystko, zarówno miękkie maliny, jak i twarde jabłka.
Gofry z nutellą lub syropem klonowym
Dzieci do pewnego wieku nad owoce przedkładają czekoladę, a gofry z nutellą są w tym czasie największym przysmakiem. Podanie dziecku czekolady na śniadanie nie jest kulinarnym grzechem, jeśli jednak z jakiegoś powodu musimy ograniczyć ilość słodyczy, dobrym zamiennikiem będzie syrop klonowy.
Ciekawą alternatywą dla słodkich gofrów są wytrawne lub słone. Warto to zaplanować już na etapie wypiekania i dodać do ciasta mniej cukru lub całkowicie go wyeliminować.
Gofry z serkiem śmietankowym i łososiem
To połączenie zaspokoi gusta kulinarne zarówno dzieci, jak i dorosłych. Serek śmietankowy jest bardzo delikatny i doskonale podkreśla smak wędzonego łososia. Dzieci zwykle na tym poprzestają, dorośli chętnie przyprawiają tę wersję gofrów koperkiem i sokiem z cytryny.
Serek śmietankowy może być bazą też dla innych dodatków, np. wędlin.
Gofry z keczupem
Oczywiście nie samym keczupem, chociaż… dzieci pewnie i taką propozycją nie pogardzą. Jednak aby urozmaicić ich codzienne menu, a jednocześnie zadbać o pełnowartościowe śniadanie można na gofry położyć ser lub szynkę. Tak przygotowanego gofra można podgrzać w piekarniku lub mikrofalówce, aby ser się rozpuścił.
Keczup dobrze sprawdza się nie tylko na serach i wędlinach. W przypadku dzieci może być dodatkiem praktycznie do wszystkiego.
Gofry z pastą z awokado i pomidorem
Do zrobienia pasty z awokado najlepsze będzie mocno dojrzały i miękki owoc. Wystarczy wydrążyć go łyżeczką do miseczki, lekko osolić i ugnieść widelcem. Dzieci nie są fanami przypraw, więc na tym możemy poprzestać. W wersji dla dorosłych można sięgnąć dodatkowo po sok z cytryny i pieprz.
Pastę nakładamy na przestudzonego gofra i dekorujemy kawałkami pomidora.
Artykuł gościnny.