Zatoka Pucka zwana niekiedy „małym morzem” lub „mniejszą siostrą Zatoki Gdańskiej” to wyjątkowy fragment Morza Bałtyckiego z maksymalną głębokością do 55 m. Znaczna część akwenu jest bardzo płytka, co stwarza idealne warunki do morskich wycieczek, nauki żeglowania czy pływania. Sezon żeglarski trwa tutaj od wiosny do jesieni, ale zimą zatoka potrafi cała zamarznąć, zamieniając się w największe w Polsce lodowisko. Sprawdź, co cię może czekać, gdy zdecydujesz się na przygodę na wodach Bałtyku!
Zatoka Pucka to zachodnia część Zatoki Gdańskiej, której zwyczajowa granicę wyznacza linia łącząca miasta Gdynię i Hel. W czasach żaglowców i wielkich odkryć geograficznych zatoka była ważnym portem handlowym i stacją tranzytową dla żeglarzy udających się na Bałtyk. Dzięki strategicznemu położeniu umożliwiającemu kontrolę nad handlem morskim zyskała znaczenie gospodarcze. W XVI wieku port pucki pełnił dwukrotnie rolę głównej bazy polskiej floty wojennej.
Co robić w Zatoce Puckiej
Od otwartego morza oddziela ją Półwysep Helski. Średnia głębokość akwenu wynosi ok. 3 m, choć znajdują się tutaj także głębie – Kuźnicka i Chałupska Jama. Wewnętrzny fragment Zatoki Puckiej do linii Kuźnica – Rewa jest osłonięty z każdej strony i posiada tylko dwa żeglowne przepusty z zewnętrzną częścią zatoki przez Mewią Rewę – Przejście Kuźnickie i Głębinkę. Żeglowanie po tym akwenie jachtem balastowym odbywa się w ściśle określonych miejscach.
Płytkie i spokojne wody to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Na południe od Mierzei Helskiej płycizna rozpościera się daleko w głąb zatoki. Z tego powodu jest to jeden z lepszych akwenów w Polsce i Europie do windsurfingu i kitesurfingu. Porty i przystanie jachtowe znajdują się w Pucku, Chałupach, Kuźnicy, Jastarni, Juracie oraz na licznych campingach wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej.
W każdej miejscowości w rejonie wewnętrznej części zatoki (Kuźnica, Chałupy, Władysławowo, Puck, Rewa) działają szkoły i wypożyczalnie sprzętu sportowego, gdzie można nauczyć się żeglować lub wypożyczyć sprzęt na własną rękę. Latem praktycznie w każdym tygodniu na wodach w okolicach Pucka odbywają się zawody żeglarskie. Wewnętrzna część Zatoki Puckiej jest również częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarem specjalnej ochrony ptaków.
Przygoda na Zatoce Puckiej
W sezonie wakacyjnym wody wewnętrznej części zatoki ogrzewają się błyskawicznie. Zdarza się, że temperatura wody osiąga ponad 25 st. C, podczas gdy w tym samym czasie temperatura wody nad otwartym morzem wynosi niespełna 15 st. C. To ułatwia oswajanie z wodą dzieci i początkujących pływaków. W porównaniu do otwartego morza zaletą wody w Zatoce Puckiej jest brak mocnego zafalowanie jej powierzchni.
Turyści mogą wypożyczyć jacht lub skorzystać z usług lokalnych operatorów, którzy zapraszają na profesjonalne rejsy po Zatoce Puckiej. Podczas żeglugi będziecie mieli okazję podziwiać piękne widoki, czystą wodę i malownicze wybrzeże. Port jachtowy w Pucku to miejsce pięknie położone, niezwykle dynamiczne, z infrastrukturą na najwyższym poziomie. Przez cały rok gości całe amatorów sportów wodnych. Tu odbywają się prestiżowe zawody na poziomie ogólnokrajowym, europejskim i światowym. Miejsce tętni energią, przygodą i sportową rywalizacją. Po prostu pasją.
Atrakcje na Zatoce Puckiej
W porcie rybackim w Pucku kończy się Morska Pielgrzymka Rybaków organizowana corocznie w czerwcu. Jest to wydarzenie bardzo majestatyczne, malownicze i silnie zakorzenione w historii i tradycji miasta. Na wodach zatoki odbywa się msza święta, w której uczestniczą kutry rybackie z całego Półwyspu Helskiego, aby następnie zawinąć do puckiego portu.
Kajakarstwo to kolejna popularna aktywność wodna w Zatoce Puckiej. Dzięki licznym szlakom kajakowym turyści odkrywają urokliwe zakątki malowniczej zatoki. Podczas rejsu kajakowego mogą cieszyć się bliskością natury, obserwować ptaki morskie i odkrywać ukryte zatoczki. Organizatorzy turystyki oferują również inne atrakcje wodne w Zatoce Puckiej, w tym możliwość uprawiania sportów wodnych, takich jak nurkowanie, wakeboarding czy jet ski.
Bywa, że zimą Zatoka Pucka cała zamarza, zamieniając się w największe w Polsce lodowisko. W takich okolicznościach widok na akwen jest niezapomniany. Oprócz podziwiania krajobrazu można spróbować swoich sił w żeglarstwie lodowym, czyli bojerach, a także wybrać się na łyżwy na wydzielone, odśnieżone lodowiska. Coraz większą popularnością cieszy się w zimie niezwykle efektowny kitesurfing na lodzie.
Zatoka Pucka rejsy
W sezonie letnim organizatorzy turystyki zapraszają na rejsy i wycieczki po Zatoce Puckiej. Wycieczki jachtem cumującym w marinie żeglarskiej w Pucku na trasie do Swarzewa i z powrotem trwają około dwie godziny. W rozkładzie są również rejsy 10-12-godzinne na trasie Puck – Rzucewo – Mierzeja Rybitw – Jastarnia – Hel – Jastarnia – Puck.
Podczas przejażdżki kutrem rybackim, który wypływa z portu rybackiego w Jastarni, można nie tylko rozkoszować się szmaragdowym horyzontem, ale także zapoznać z urządzeniami służącymi do pływania i łowienia ryb, np. radarem, echosondą, GPS, autopilotem, przyglądać się połowowi, odbyć lekcję sterowania czy posłuchać morskich opowieści i kaszubskich pieśni.
Z portu rybackiego w Jastarni można udać się na wycieczki po Zatoce Puckiej na pokładzie pomeranek – tradycyjnych kaszubskich drewnianych łodzi żaglowych, którymi niegdyś wypływano, by zastawić lub zebrać sieci. Możliwy jest rejs tramwajem wodnym, który kursuje między Jastarnią i Gdynią. Wykupując specjalny bilet, można zabrać ze sobą rower.