Mało znane miejsca na wakacje w Polsce

Mało znane miejsca na wakacje w Polsce

Wbrew dość rozpowszechnionej opinii, w Polsce nie brakuje wspaniałych miejsc do aktywnego lub spokojnego wypoczynku. Dlatego czasem warto zrezygnować z wakacji w zatłoczonych kurortach Chorwacji, Włoch czy Grecji, aby rozkoszować się niedocenianymi zakątkami naszego kraju. Swoich miłośników mają Mazury, ale również wybrzeże Bałtyku, Bieszczady czy Beskidy lub Dolny Śląsk. Wszędzie tam są miejsca, o których istnieniu nie wiedzieliście. Gdzie więc warto się wybrać?

Wakacje w Polsce są świetnym wyborem. Do dyspozycji są morze i góry, jeziora na Mazurach i Kaszubach oraz wspaniałe ścieżki w parkach krajobrazowych i narodowych. Na mapie kraju istnieją bardzo popularne miejsca wakacyjnego wypoczynku, lecz także jest wiele nieodkrytych przez turystów. Takich, gdzie można odpocząć i znaleźć wytchnienie od codziennych spraw.

Gdzie na wakacje

Jednym z najbardziej atrakcyjnych rejonów wakacyjnego odpoczynku w Polsce jest wybrzeże Morza Bałtyckiego. Długa i zróżnicowana linia brzegowa przyciąga pięknymi plażami, skarbami kultury oraz przyrodą. Niezależnie czy jesteś miłośnikiem morskich kąpieli, czy szukasz inspiracji na aktywny wypoczynek, znajdziesz tam wiele miejsc, które czekają na odkrycie. Nocleg w hotelu czy pensjonacie? Nic z tego! Jeśli marzysz o relaksie w samotności, wybierz domki nad morzem.

Rekomendujemy Stilo, jedną z najdzikszych bałtyckich plaż, która kontrastuje spokojem na tle zatłoczonych plaż i ulic w popularnych kurortach. Aby odkryć to miejsce, trzeba zejść z utartych szlaków. Plaża Stilo leży w odległości około 10 km od Łeby. Znajdziesz tam wszystkie uroki bałtyckiej przyrody i czasem nawet komfortowe warunki noclegu. Dodatkową atrakcją jest okoliczna latarnia morska Stilo. Wybudowana na początku XX wieku była ważnym punktem nawigacyjnym dla statków płynących po Bałtyku.

Dzikich tłumów nie znajdziesz w Słowińskim Parku Narodowym. Miejsce znane jest przede wszystkim z ruchomych wydm, które są jednymi z największych w Europie. Niektóre osiągają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i są otoczone przez jeziora, bagna oraz lasy, które tworzą razem unikalny ekosystem. Słowiński Park Narodowy jest domem dla wielu gatunków ptaków, w tym bocianów czarnych i bielików. Szlaki turystyczne zachęcają do obserwacji dzikiej zwierzyny.

Na Dolnym Śląsku polecamy Góry i Pogórze Kaczawskie z krainą wygasłych wulkanów między Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. Znajduje się tu jeden z trzech istniejących w Polsce goeoparków – obok Świętokrzyskiego i Łuku Mużakowa. Region wyróżnia się niezwykłą różnorodnością geologiczną, a szczególnie ciekawe są skały i wzgórza będące pozostałością trzech okresów aktywności wulkanicznej. Ostatnie erupcje na ziemiach polskich zdarzyły się kilka milionów lat temu. Geologiczny zapis wulkanizmu ujawnia się właśnie w krainie wygasłych wulkanów.

Pomysły na wakacje

Z roku na rok poprawia się zaplecze usługowe i infrastrukturalne okolicy. Są nowe miejsca noclegowe, obiekty gastronomiczne, drogi, gęsta sieć pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, ścieżki edukacyjne, ośrodki informacji i umieszczane w interesujących miejscach tablice informacyjne. Baza sprzyja rozwojowi turystyki, więc zanim pojawią się tam tłumy warto zaplanować dłuższy pobyt krajoznawczo-wypoczynkowy lub krótszą wizytę.

Całkiem jeszcze nieodkryte są Bory Tucholskie, chroniony obszar przyrodniczy położony w północnej Polsce, niedaleko wybrzeża Morza Bałtyckiego. To jedno z największych i najlepiej zachowanych ekosystemów leśnych w kraju, co zapewnia nie tylko piękne widoki, ale również ciszę i spokój potrzebne do wypoczynku. Bory Tucholskie oferują doskonałe warunki do relaksu w cieniu wielkiej przyrody. Piesze wędrówki i obserwacja dzikiej zwierzyny to tylko część atrakcji, jakich możesz się tutaj spodziewać.

Jedną z miejscowych atrakcji są domki niedaleko jeziora, gdzie w ofercie są narty wodne, skutery wodne, surfing, wędkarstwo oraz żeglarstwo. Na ogrodzonej działce znajdują się dwie sauny, dwie beczki z jacuzzi oraz dwie beczki z zimną wodą. Każdy domek posiada dwie sypialnie, salon z kominkiem, otwartą kuchnią oraz łazienkę i taras z meblami ogrodowymi.  Na terenie obiektu znajduje się sprzęt do grillowania.

Miejsca na wakacje w Polsce

Dla miłośników wypraw na rowerze mamy jedną z najbardziej urokliwych tras turystycznych – Szlak Orlich Gniazd, który przebiega przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Samochód zostawiamy w gospodarstwie agroturystycznym, kempingu czy pokoju gościnnym i przesiadamy się na rower, aby odkrywać zamki i twierdze wybudowane na wysokich skalnych wzgórzach. Twierdze te zostały wzniesione prawdopodobnie na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Ich nadrzędną rolą była ochrona stolicy państwa Krakowa przed atakiem wojsk władcy czeskiego Jana Luksemburskiego. Warownie miały stanowić linię obronną polskiej granicy od strony Górnego Śląska.

Tradycyjnie szlak jurajski prowadzi przez 12 głównych fortec z czasów średniowiecznych. Oprócz zamków na Szlaku Orlich Gniazd można również podziwiać szereg innych atrakcji, np. zabytkowe budowle sakralne oraz bogatą przyrodę, która coraz częściej przyciąga amatorów aktywnej turystyki. Na szlaku można uprawiać nordic walking lub narciarstwo biegowe.

Relaks i odprężenie znajdziecie na Pustyni Błędowskiej położonej na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej oraz pomiędzy Kluczami od wschodu i Błędowem od zachodu. To jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego zwana „Polską Saharą”, morze piasku i największy obszar piasków lotnych w środku kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *