Wakacyjne wędrówki. Jak się do nich przygotować?

Wakacyjne wędrówki. Jak się do nich przygotować?

Podczas pieszej wędrówki koniecznie zadbaj o stopy!

Przed nami sezon wakacyjny, czas na wędrówki po górach, długie spacery po plaży. Musimy przygotować się do intensywnego wysiłku, który na pewno zapewnią nam długotrwałe piesze wycieczki. Zadbajmy o kondycję, a szczególną uwagę poświęćmy naszym stopom, bo to one narażone są na największe obciążenie. W trakcie długich wędrówek stopy zagrożone są otarciami, pęcherzami i, co za tym idzie, bólem.

[materiał zewnętrzny]

Jak się przygotować?

Wszyscy wiemy, że najważniejszym akcesorium dla wędrowca są buty. Muszą być odpowiednio dobrane do typu przechadzki. Na długie wędrówki nie wybierajmy się w klapkach czy butach na obcasie, bo to pierwszy krok do zafundowania sobie bólu stóp. Zaopatrzmy się w wygodne buty i dobre skarpety, najlepiej takie z naturalnych materiałów.

Jeżeli zaplanowaliśmy w czasie krótkiego urlopu pokonanie pieszo wielu kilometrów, warto o stopy zadbać już wcześniej. Jak się przygotować do wycieczki? Zadbajmy o:

  • wzmocnienie stóp, aby były mniej podatne na uszkodzenia, otarcia czy pęcherze – zaleca się chodzenie na bosaka, choćby tylko po domu,
  • odpowiednią pielęgnację – na bieżąco należy usuwać wszystkie zgrubienia i zrogowacenia naskórka. Możemy wykonać peeling. Zadbajmy o odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie stóp,
  • paznokcie – powinny być krótkie. Najlepiej skróćmy je już dwa dni przed wędrówką.
  • buty – powinny być dobrze zawiązane, nie za ciasno, ale tak, aby stopa w bucie „nie latała”, skarpetki w bucie nie powinny być pozwijane, mają gładko przylegać do stopy,
  • przerwy na odpoczynek wykorzystajmy na przewietrzenie obuwia i stopy – zdejmijmy buty i skarpetki, niech „pooddychają” świeżym powietrzem.

Ratunek dla obolałych stóp

Mimo że przygotowaliśmy się do wędrówki, to przewrotność losu może nas dosięgnąć. Na stopie pojawią się otarcia, pęcherz pęknie, przewrócimy się i uszkodzimy naskórek. W takiej sytuacji doskonałe będą plastry na szybkie gojenie ran które złagodzą ból oraz umożliwią dalsze cieszenie się urlopem.

Gdy poczujesz dyskomfort w stopie podczas chodzenia, nie czekaj, aż będzie gorzej. Zatrzymaj się i sprawdź przyczynę. Może to być tylko kamyczek, wtedy należy bezwzględnie wytrzepać obuwie. Przemyjmy stopy, a jeśli nie mamy dostępu do wody, zróbmy to za pomocą nawilżających chusteczek. Gdy na stopie pojawią się otarcia, należy to miejsce  zdezynfekować i przykleić plaster, aby rana szybko się goiła. Pęknięty pęcherz na stopie zabezpieczmy także odpowiednim plasterkiem. Odpowiednie leczenie zapobiegnie stanom zapalnym, zahamuje jego powiększanie, a co za tym idzie, zminimalizuje ból stóp.