Pierwsze żaglówki już na wodzie. A będzie ich sto

Pierwsze żaglówki już na wodzie. A będzie ich sto

Nowe łódki na całym Pomorzu, nowoczesny sprzęt dla kaszubskich żeglarzy. Tak się świętuje stulatkę

Sto nowych łodzi żaglowych właśnie trafia do przystani na całym Pomorzu. Pierwsze cztery zacumowały w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu nad jeziorem Brodno Wielkie.

Na żaglówkach będzie się szkolić młodzież. To kolejny sposób na uczczenie setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem.

26 czerwca 2021 roku po raz pierwszy łódki przetestowali młodzi żeglarze z Uczniowskiego Klubu LAMELKA z Kartuz.

– To bardzo dobre żaglówki, znacznie nowocześniejsze niż wysłużone Omegi, czy mniejsze żaglówki. Trochę jakbyśmy przesiedli się z Poloneza do Mercedesa. Myślę, że nasza młodzież będzie z tej zmiany zadowolona – oceniał tuż po wodowaniu Mirosław Plichta, prezes LAMELKI.

Łódka na każdy akwen i na regaty

W ramach projektu została zaprojektowana i wykonana łódź o długości 5,8 m, maksymalnym zanurzeniu 1,2m umożliwiająca użytkowanie jednostek nie tylko na otwartym morzu, lecz także w płytkich jeziorach czy w strefie przybrzeżnej – twórcom projektu chodziło o to, żeby mogły pływać zarówno po kaszubskich i kociewskich jeziorach, jak i Zalewie Wiślanym, a także po Zatoce Gdańskiej. Lekka, a zarazem stabilna konstrukcja (do 390kg) umożliwia swobodne wodowanie, jak również przewożenie jednostek pomiędzy akwenami. To wszystko będzie miało także znaczenie podczas regat, których organizacja – z udziałem tych właśnie jednostek, obecnie jest planowana.

Jak Pomorze długie i szerokie…

Oprócz czterech łódek zwodowanych na jeziorze Brodno, na Pomorze dotarło już 10 kolejnych. Te trafią do gminy Cedry Wielkie. W sumie w projekcie zainicjowanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego uczestniczą aż 23 samorządy. Kolejne żaglówki trafią wkrótce do: Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gdańskiego, Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn oraz Czarnego. Widać z tego, że łodzie będą pływać nie tylko po pomorskich jeziorach, ale też wodach Zatoki Gdańskiej oraz Pętli Żuławskiej. Koszt zakupu stu łodzi to ok. 3,5 mln zł, z czego 3 mln zł to unijne dofinansowanie, reszta – to wkład własny gmin.

Żaglówki, w otoczeniu kaszubskiej przyrody, prezentują się doskonale…