Pierwsze żaglówki już na wodzie. A będzie ich sto - Magazyn Kaszuby

Pierwsze żaglówki już na wodzie. A będzie ich sto

Sto nowych łodzi żaglowych właśnie trafia do przystani na całym Pomorzu. Pierwsze cztery zacumowały w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu nad jeziorem Brodno Wielkie.

Na żaglówkach będzie się szkolić młodzież. To kolejny sposób na uczczenie setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem.

26 czerwca 2021 roku po raz pierwszy łódki przetestowali młodzi żeglarze z Uczniowskiego Klubu LAMELKA z Kartuz.

– To bardzo dobre żaglówki, znacznie nowocześniejsze niż wysłużone Omegi, czy mniejsze żaglówki. Trochę jakbyśmy przesiedli się z Poloneza do Mercedesa. Myślę, że nasza młodzież będzie z tej zmiany zadowolona – oceniał tuż po wodowaniu Mirosław Plichta, prezes LAMELKI.

Łódka na każdy akwen i na regaty

W ramach projektu została zaprojektowana i wykonana łódź o długości 5,8 m, maksymalnym zanurzeniu 1,2m umożliwiająca użytkowanie jednostek nie tylko na otwartym morzu, lecz także w płytkich jeziorach czy w strefie przybrzeżnej – twórcom projektu chodziło o to, żeby mogły pływać zarówno po kaszubskich i kociewskich jeziorach, jak i Zalewie Wiślanym, a także po Zatoce Gdańskiej. Lekka, a zarazem stabilna konstrukcja (do 390kg) umożliwia swobodne wodowanie, jak również przewożenie jednostek pomiędzy akwenami. To wszystko będzie miało także znaczenie podczas regat, których organizacja – z udziałem tych właśnie jednostek, obecnie jest planowana.

Jak Pomorze długie i szerokie…

Oprócz czterech łódek zwodowanych na jeziorze Brodno, na Pomorze dotarło już 10 kolejnych. Te trafią do gminy Cedry Wielkie. W sumie w projekcie zainicjowanym przez Samorząd Województwa Pomorskiego uczestniczą aż 23 samorządy. Kolejne żaglówki trafią wkrótce do: Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gdańskiego, Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn oraz Czarnego. Widać z tego, że łodzie będą pływać nie tylko po pomorskich jeziorach, ale też wodach Zatoki Gdańskiej oraz Pętli Żuławskiej. Koszt zakupu stu łodzi to ok. 3,5 mln zł, z czego 3 mln zł to unijne dofinansowanie, reszta – to wkład własny gmin.

Żaglówki, w otoczeniu kaszubskiej przyrody, prezentują się doskonale…

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły