Montaż paneli solarnych – jak przebiega?

Montaż paneli solarnych – jak przebiega?

Rozpoznanie potrzeb, dobór paneli słonecznych i w końcu montaż – fotowoltaika to żaden problem!

Panele fotowoltaiczne to widok, który coraz częściej można zaobserwować na dachach domów w całym kraju. To rozwiązanie ekologiczne i oszczędne, a w dodatku sam proces montażu nie należy do skomplikowanych. Chcesz sprawdzić, jak przebiega krok po kroku? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

[materiał zewnętrzny]

Zanim przejdziemy do montażu…

Warto pamiętać, że montaż paneli solarnych to etap kończący zakup systemu fotowoltaicznego. Pierwszym krokiem będzie dobór właściwego rozwiązania i jego komponentów. Pierwszych, wstępnych szacunków możemy dokonać samodzielnie, np. korzystając z kalkulatora fotowoltaiki. To internetowe narzędzie, które na podstawie danych o lokalizacji gospodarstwa domowego i jego zapotrzebowaniu energetycznym określa optymalny rozmiar instalacji. To świetny sposób na to, by poznać wstępne koszty oraz szacowany okres zwrotu inwestycji. Na późniejszych etapach szczegóły oferty są już omawiane wraz ze specjalistą np. z takiej firmy jak Hewalex.

Rozpoznanie przed montażem

Wiemy już jaki rozmiar systemu będzie optymalny dla naszego gospodarstwa domowego. Pora na rozeznanie w kwestii samego montażu paneli solarnych. Podczas analizy specjaliści biorą pod uwagę nie tylko nasłonecznienie i ekspozycję na słońce w danym miejscu. Liczy się również nachylenie połaci dachowej, które będzie decydować o rodzaju stelaża wykorzystanego podczas prac. Optymalny kąt nachylenia paneli to ok. 30 st.

Zazwyczaj panele montowane są równolegle do spadu dachu – jedynie w przypadku płaskich powierzchni stosuje się specjalne stelaże z dodatkowym nachyleniem. Po wszystkim do klienta trafia wizualizacja rozmieszczenia paneli na dachu.

Jak przebiega montaż paneli solarnych?         

Same prace montażowe trwają ok. 2 dni roboczych. Pierwszym krokiem jest budowa specjalnej podstawy, na której w dalszej części montowane będą panele. W tym miejscu warto podkreślić, że montaż takiego stelaża w żaden sposób nie wpływa na rozszczelnienie powierzchni dachowej.

A czy waga paneli może w jakiś sposób wpływać na obciążenie dachu? Każdy z modułów waży około 20 kg . Nawet montaż kilkunastu paneli nie będzie stanowić wyzwania dla konstrukcji budynku.

Na koniec pozostaje podłączyć panele solarne do inwertera. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego na energię zdatną do zasilania gospodarstwa domowego. W tym miejscu warto podkreślić, że po samym montażu system musi zostać wyłączony. Jej uruchomienie może nastąpić dopiero w momencie, gdy pracownik sieci energetycznej wymieni nasz licznik energii na dwukierunkowy, zliczający wyprodukowaną i zużytą energię.