Jak się liczy wiek psa?

Jak się liczy wiek psa?

Wiek psa da się oszacować, ale nie porównujmy go do wieku człowieka

Często porównuje się wiek psa z wiekiem człowieka, mówiąc na przykład, że należy pomnożyć go przez siedem. Tak naprawdę jednak jest to duży błąd. Tego, jak rozwija się pies nie można porównywać z nami. Jak liczy się wiek psa?

[materiał zewnętrzny]

Długość życia psów w zależności od rasy

Przeczytaj: https://zwierzaki.pl/wiek-psa

Pies jest zwierzęciem towarzyszącym człowiekowi już od przynajmniej kilkunastu tysięcy lat – specjaliści nie są w tej kwestii do końca zgodni. Od kiedy udało nam się udomowić wilki, które od tego momentu stały się psami domowymi, powstało wiele ras, które znacznie różnią się pomiędzy sobą wieloma cechami. Właściwie można nawet powiedzieć, że poszczególne rasy psów różnią się pomiędzy sobą tak bardzo, że gdybyśmy nie wiedzieli, że są jednym gatunkiem, czasem trudno byłoby nam to podejrzewać. Oprócz wyglądu, wielkości, umaszczenia, czy charakteru psy różnią się też długością życia. Wbrew obiegowej opinii nie da się powiedzieć, że małe rasy żyją zasadniczo dłużej od ras dużych (https://zwierzaki.pl/duze-psy), chociaż często tak właśnie bywa. Wydaje się jednak, że jest to raczej kwestia związana z zachorowalnością na niektóre choroby – przede wszystkim związane z układem kostno-szkieletowym. Do ras długowiecznych należy na przykład maltańczyk, który spokojnie może dożyć nawet sędziwego wieku powyżej dwudziestu lat. Inne rasy, jak na przykład berneński pies pasterski, żyją wyjątkowo krótko i rzadko dożywają więcej niż dziewięć lat. Warto w tym kontekście jednak pamiętać o dość istotnej kwestii hodowli psów. Wiele ras charakteryzuje się dość wąską pulą genetyczną, zwłaszcza u psów rodowodowych. Oprócz tego hodowla w celu uzyskania konkretnych cech często prowadziła do stworzenia ras posiadających swoje specyficzne choroby i dysfunkcję. Wystarczy spojrzeć na owczarka niemieckiego i podobne rasy. Psy te przez lata hodowano w taki sposób by uzyskać doskonale znaną wszystkim sylwetkę, co jednak jest okupione skłonnością do chorowania na dolegliwości związane ze stawami i lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. Biorąc pod uwagę również fakt, że dzisiaj psy rzadko umierają z powodów naturalnych, a możliwości jakie ma współczesna weterynaria są coraz większe, należy stwierdzić, że w kwestii możliwej długości życia psów wiele pozostało do odkrycia.

Przeczytaj też: https://zwierzaki.pl/rasy-psow

Inne czynniki wpływające na długość życia psa

Ogromne znaczenie ma rzecz oczywista, czyli to, czy pies jest dobrze zadbany, czy też wprost przeciwnie. Psy zaniedbane i bezpańskie, a także dzikie, blisko spokrewnione z nimi podgatunki zazwyczaj żyją znacznie krócej od zadbanych psów domowych. Poza nielicznymi wyjątkami (jak na przykład wspomniany wcześniej maltańczyk) kundle żyją dłużej od psów rasowych – związane jest to przede wszystkim z szeroką pulą genetyczną i brakiem dziedziczenia skłonności do chorób rasowych. Należy również dodać, że duże znaczenie ma sposób żywienia psa, o czym warto pamiętać w kontekście fakty, że większość popularnych karm to zazwyczaj pokarm o niskiej wartości dietetycznej.

Etapy życia psa – podstawowe informacje

Pierwszym etapem życia psa jest okres szczenięcy, który najczęściej trwa do około sześciu miesięcy. Później pies wchodzi w wiek dojrzewania, który kończy się w wieku jednego roku, a najpóźniej kilkunastu miesięcy. Po tym okresie pies jest całkowicie dorosły. Kolejnym i ostatnim etapem życia psa jest starość, która w zależności od rasy może zacząć się w różnym wieku. U ras żyjących krótko może to nastąpić już w okolicach czwartego roku życia, a u ras długowiecznych znacznie później. Obecnie starość u domowych, zadbanych psów jest najczęściej najdłuższym etapem życia.

Czy wiek psa da się celnie oszacować?

W pewnych granicach wiek psa da się oszacować. Określone proporcje ciała znamionują u psów dorosłość, a siwienie na pysku, czy uszach oznaczają, że pies starzeje się. Duże znaczenie ma również szacowanie wieku po stanie narządów wewnętrznych, które z wiekiem ulegają pewnym naturalnym zmianom. Szacowanie wieku ma znaczenie zwłaszcza w przypadku psów adoptowanych, których data urodzenia nie jest znana.

Jak liczy się wiek psa?

Reasumując: wiek psa nie może być wprost porównany do wieku człowieka. Jednak da się wskazać pewne podobieństwa. Pies półroczny może być porównany do dziecka dziesięcioletniego, ale pies w wieku jednego roku już raczej do dwudziestolatka. Pies pięcio-, ośmioletni jest na podobnym etapie życia jak człowiek w wieku lat pięćdziesięciu. Pies w wieku lat piętnastu jest już takim samym staruszkiem, jak człowiek po osiemdziesiątce. Psy, które dożywają znacznie więcej niż dwadzieścia lat są prawdziwymi Matuzalemami i mogą być porównane do człowieka który dożyłby lat dwustu.