Kredyt gotówkowy – co to jest i na czym polega?

Kredyt gotówkowy – co to jest i na czym polega?

Jak szybko wybrać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to prosty sposób na zdobycie potrzebnej gotówki. Pieniądze na koncie możesz mieć już na drugi dzień. Co to jest kredyt gotówkowy? Na czym polega i jakie warunki trzeba spełnić, by go uzyskać?

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj finansowania udzielany przez instytucje bankowego. Charakteryzuje się tym, że kredytobiorca może przeznaczyć pożyczone środki finansowe na dowolny cel. np. na wyjazd, remont czy zakup nowego samochodu.  Bank nie ma prawa do kontrolowania tego, na co wykorzystałeś środki finansowe. Wysokość kredytu zależy od instytucji bankowej i może sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kredyt spłacany jest w ratach, które należy uiszczać co miesiąc do dnia określonym w umowie. Warto doda, że całkowity koszt kredytu jest wyższy niż kwota pożyczona, bowiem na kosz kredytu składa się:

 • Prowizja,
 • Odsetki,
 • Ubezpieczenie – jest nieobowiązkowe

[materiał sponsorowany]

Co bank bierze pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowe jest możliwe wtedy, gdy potencjalny klient spełnia warunki, określone przez bank. Są one nieco bardziej restrykcyjne niż w przypadku produktów finansowych, oferowanych przez instytucje pozabankowe. Banki dokładnie Cię prześwietlą, aby mieć pewność, że jesteś wypłacalną osobą. Banki ustalają indywidualne wymogi, ale sprawdzają te same czynniki, a w tym:

 • Twoją zdolność kredytową, na która składa się m.in. wysokość oraz źródło dochodu, wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego,
 • Bazę BIK, która zawiera informacje o twojej historii kredytowej, zarówno pozytywnej, jak i negatywnej. Jeżeli kiedykolwiek spóźniłeś się z uregulowaniem zadłużenia lub nie spłaciłeś go, będziesz figurować w bazie. W takiej sytuacji bank może obniżyć kwotę kredytu, o jaką wnioskujesz, a nawet odmówić Ci udzielenia zobowiązania.

Poza wymienionymi wymogi, dodatkowo należy dostarczyć niezbędne dokumenty:

 • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty,
 • zaświadczenie o dochodach i miejscu zatrudnienia – jeżeli pobierasz emeryturę lub rentę rencistą, to należy pokazać odcinek renty. Natomiast zaświadczenie otrzymasz od pracodawcy.

Banki mogą również poprosić Cię o przedstawienie wyciągu z konta, PITu za poprzedni rok

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Instytucje bankowe stosują własne kryteria podczas rozpatrywania wniosku o kredyt. Jednak większość parametrów jest wspólna dla wszystkich banków.  Podczas badania zdolności kredytowej, banki biorą pod uwagę :

 • Wysokość oraz źródło dochodów – banki sprawdzają nie tylko to, ile zarabiasz, ale również źródło dochodu.
 • Miesięczne koszty utrzymania – wszystkie wydatki dotyczące utrzymania gospodarstwa domowego.
 • Inne, aktualne zobowiązania np. kredyty, pożyczki, zakupy na raty,
 • Czas kredytowania – im krótszy termin, tym wymagania są mniej restrykcyjne
 • Historię kredytową – negatywna historia lub jej brak zmniejszają szansę na zaciągnięcie zobowiązania
 • Wiek – banki stosują zarówno dolną, jak i górną granicę wieku.

Więcej informacji znajdziesz na https://pozyczkaposzukiwana.pl/oferty/kredyt-gotowkowy/