Nowocześnie o przyrodzie 2

Nowocześnie o przyrodzie

Zmodernizowany ośrodek edukacji ekologicznej w Gdańsku. Film o przyrodzie i o zwierzętach, które żyją w naszym sąsiedztwie.

W Gdańsku-Oliwie powstał nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej

– Kryśka, idę na miasto. Przynieść ci coś? – zapytał jeden z trójmiejskich dzików.

– Kartofle – odpowiedziała pani locha, a jej małżonek żwawo podążył w stronę miasta.

I tak oto – podążając za zwierzakami, trafiamy do nowego budynku w Oliwie przy ul. Polanki 51.

Pan dzik z małżonką to bohaterowie krótkiej animacji dostępnej w internecie. „Odkryj z nami co w trawie piszczy!” – w ten sposób pracownicy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej zapraszają do odwiedzania swojego nowego miejsca pracy.

[materiał sponsorowany]

Z edukacją w „sercu”

Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którą połączony jest wspólnym wejściem. „Sercem” nowej placówki edukacyjnej będą dwie sale: szkoleniowa i ekspozycyjna. Poza tym znajdzie się tu również specjalne miejsce na przytulną bibliotekę z czytelnią. Drewniany taras, osłonięty od słońca pergolą, przez którą będą przerastać drzewa, już teraz tworzy wyjątkowy klimat sprzyjający poznawaniu tajników przyrody.

Rozbudowa siedziby TPK o nowy obiekt, liczący w sumie 415 metrów kwadratowych powierzchni, kosztowała prawie 3 mln zł, z czego 70 proc. pokryto ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zaś 30 procent – to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kto się edukuje?

Co roku z wiedzy pracowników Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (które działa w strukturach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych) korzysta kilkanaście tysięcy osób – według szacunków w zeszłym roku było to 13 700 uczniów, studentów, nauczycieli, mieszkańców Trójmiasta i Pomorza.

– To twardy dowód na to, że nasza placówka naprawdę tętni życiem – mówi Jowita Kurach, kierownik Centrum. – Każdego dnia zwracają się do nas o merytoryczną pomoc różne instytucje i osoby. Sami też wychodzimy z naszymi działaniami na zewnątrz, do lokalnych społeczności.

Kto odwiedza CIEE? Nauczyciele i uczniowie, a także pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych, samorządowcy, leśnicy, pracownicy szeregu firm i instytucji, odpowiedzialni za kwestie środowiskowe w swoich zakładach pracy. Po wiedzę przychodzą tu zarówno przedszkolaki, jak i seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odwiedzający korzystają z porad, materiałów informacyjnych, uczestniczą w szkoleniach, warsztatach, wykładach. Organizowane są także wystawy, konkursy przyrodnicze czy pikniki edukacyjne. Poza tym znajduje się tu bogato wyposażona biblioteka, z której chętnie korzystają uczniowie, nauczyciele, studenci.

Tematy aktualne

Wszystkie te działania będą teraz odbywać się w nowym obiekcie w Gdańsku-Oliwie, wybudowanym jako jeden z czterech na terenie Pomorza, w ramach projektu „Edukacja dla Przyrody”. Dzięki tej inwestycji pracownicy CIEE będą mogli rozszerzać swoją działalność przy wykorzystaniu nowych technologii i narzędzi multimedialnych, a także gościć liczniejsze niż dotychczas grupy odwiedzających. Do tej pory skromna przestrzeń uniemożliwiała realizację wielu pomysłów.

Co będzie się działo w nowym ośrodku edukacyjnym? Plan na najbliższe miesiące jest już określony. Będą tu organizowane comiesięczne „spotkania czwartkowe”, na których eksperci omówią aktualne problemy przyrodnicze. Nauczyciele i edukatorzy wezmą udział w szkoleniu na temat szczególnie ważny i aktualny – chodzi o odnawialne źródła energii, tzw. OZE. Zespół ekspertów przekaże swoją wiedzę o najnowszych doniesieniach naukowych o zmianach klimatycznych, a także o sposobach ograniczania zużycia energii. Szkolenie zakończy się zajęciami warsztatowymi, na których zaprezentowane zostaną metody pracy z uczniami przy wykorzystaniu modelu turbiny wiatrowej czy ogniw słonecznych. W ten sposób przekazana wiedza będzie dalej się „rozprzestrzeniać”.

Nowocześnie o przyrodzie 1
Kadr z filmu „Odkryj z nami co w trawie piszczy!” Źródło: CIEE w Gdańsku

Do wiedzy przez doświadczenie

A co z najmłodszymi „klientami” CIEE? Rzecz jasna, również i dla dzieci zaplanowano zajęcia edukacyjne. Na przykład: „Chemia w przyrodzie” – to interdyscyplinarne warsztaty chemiczno-biologiczne, z prostymi doświadczeniami pokazującymi funkcjonowanie przyrody. „Bęc jabłkiem w głowę” – to konkurs, podczas którego uczniowie prezentują wybrane zagadnienie w formie eksperymentu.

– Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Mamy poczucie, że nasza praca ma sens. Powoli, ale konsekwentnie wpływamy na stosunek mieszkańców Trójmiasta do otaczającej ich przyrody. Tym bardziej cieszymy się z możliwości, jakie daje nam nasze nowe miejsce pracy – podsumowuje Jowita Kurach.

Otwarcie budynku nastąpi w najbliższych tygodniach.

***

Obejrzyj film „Co w trawie piszczy”

Edukacyjna lokomotywa właśnie się rozpędza 4