Lasy Mirachowskie. Pajęczyna ukryta między drzewami 7

Urlop na Kaszubach: do lasu! [Kaszuby Środkowe]

Jeśli urlop na Kaszubach zamierzamy spędzić w lesie, to niech to będzie las z prawdziwego zdarzenia. Niech to będą Lasy Mirachowskie.

Jeśli urlop na Kaszubach zamierzamy spędzić w lesie, to niech to będzie las z prawdziwego zdarzenia. Niech to będą Lasy Mirachowskie.

W poprzednim odcinku naszego cyklu namawialiśmy Was, żebyście zaplanowali urlop nad morzem.

Urlop na Kaszubach: nad morze! [Kaszuby Północne]

Tym razem spróbujemy zaciągnąć was do lasu…

A dokładniej rzecz biorąc: do Lasów Mirachowskich. Zwane są niekiedy Puszczą Mirachowską. I słusznie, bo zachowały swój wyjątkowy, zbliżony do pierwotnego, puszczański charakter.

Znajdziemy tu wszystko, co oferuje nam las: grzyby, miejsca do spacerów, wycieczek, obserwowania przyrody w stosunkowo pierwotnej formie. I jeszcze coś… Coś nieuchwytnego, czasem mówimy o duszy miejsca, „genius loci” albo używamy pojęcia: „wyjątkowy klimat”. Tak, Lasy Mirachowskie z pewnością mają w sobie to COŚ.

Znajduje się tu kilka niezwykle urokliwych rezerwatów, z oczkami wodnymi i torfowiskami. Prowadzą do nich szlaki turystyczne – wiodą przez mieszany las, tak rozległy, że naprawdę nietrudno się w nim zagubić.

Znajduje się tu również kilka niewielkich jezior: Bukowskie, Lubygość (zakaz kąpieli i połowu ryb – objęte rezerwatem), Junno, Białe, Czarne, Potęgowskie, Kamienne, Bąckie, Sianowskie (to ostatnie już na wschodnim skraju Lasów Mirachowskich).

Mamy tu także dwa punkty widokowe: Szczelina Lechicka i Zamkowa Góra [z platformą widokową] .

Lasy Mirachowskie to nie tylko przyroda. Wrosły w kulturowy krajobraz Kaszub, zapisały swoje karty w historii regionu. Opiewał je Aleksander Majkowski w „Życiu i przygodach Remusa”. Tu ukrywali się i walczyli partyzanci z Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” [przy jednym ze szlaków znajduje się zrekonstruowany bunkier] . W północnej ich części znajduje się głaz, który porzucił diabeł Purtk, gdyż kur zapiał za wcześnie. Niekiedy spotkać można tu Czarnego Psa, który ma tę zdolność, ze przenosi spotkanego podróżnika w czasie. A obok Kamienickiego Młyna, na szczycie góry, istniał kiedyś zamek, zanim zapadł się pod ziemię…


Miejscowościami, w których warto się zakwaterować, by Lasy Mirachowskie mieć na wyciągnięcie ręki, są: Kamienica Królewska, Kamienicki Młyn, Bącka Huta, Bącz, Mojusz, Miechucino, Mirachowo, Nowa Huta, Kobylasz. Wszystkie te wsie znajdują się na skrajach puszczy. W jego centralnej części nie ma osiedli ludzkich. I na tym właśnie polega wyjątkowość Lasów Mirachowskich!

 

 

Urlop na Kaszubach? Jeśli w lesie, to tylko w Lasach Mirachowskich!

Poniżej, w Przewodniku Magazynu Kaszuby znajdziecie mapki, opisy rezerwatów, ciekawych miejsc, fotogalerie, legendy…

Przewodnik Magazynu Kaszuby: Lasy Mirachowskie – kliknij poniżej:

Przewodnik Magazynu Kaszuby: Lasy Mirachowskie

Wybierając się na urlop w te strony warto też poczytać nasze reportaże [patrzy artykuły poniżej] .

Lasy Mirachowskie – fotogaleria