Czy konwojowanie wartości pieniężnych jest bezpieczne?

Czy konwojowanie wartości pieniężnych jest bezpieczne?

W grę wchodzą spore ilości gotówki? Czasem pojawia się konieczność fizycznego transportowania dużych środków finansowych [MATERIAŁ SPONSOROWANY]

Prowadzisz kantor, punkt handlowy lub inne przedsiębiorstwo, gdzie w grę wchodzą spore ilości gotówki? Nawet w dobie tak dobrze rozwiniętej bankowości internetowej czasem pojawia się konieczność fizycznego transportowania środków pomiędzy różnymi punktami. Zobacz, jak bezpiecznie wykonać konwojowanie wartości pieniężnych!

Nietypowe transporty

Przewóz cennych rzeczy nie tyczy się tylko gotówki. Czasem zdarza się, że musimy przetransportować choćby bardzo istotne dokumenty, wyjątkowo drogi sprzęt, a nawet dzieła sztuki. Każde zlecenie tego rodzaju wiąże się ze znacznie podwyższonym ryzykiem. Wysoka wartość takiego transportu sprawia, że do jego realizacji lepiej wynająć profesjonalistów.

Jeżeli zdecydujesz się na przewóz takich elementów samemu, to nie tylko ryzykujesz ich utratą w wyniku pospolitej kradzieży, ale także uszkodzeniem w przypadku wypadku drogowego. Jednocześnie, wynajęcie do tego celu specjalistów nie jest jakoś kosztowne – a już na pewno tańsze niż ewentualne ryzyko utraty środków!

Kto wykonuje konwoje?

Zdecydowana większość firm ochroniarskich zajmuje się konwojowaniem wartości pieniężnych. Jeżeli jednak zdecydujesz się na takie usługi to pamiętaj, by rozsądnie wybierać usługodawcę. Pod żadnym pozorem nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną za tego rodzaju przewóz. Może się bowiem okazać, że firma ochroniarska oferująca tańszy konwój nie ma odpowiedniego ubezpieczenia czy proponuje niekorzystne dla Ciebie warunki w umowie.

Jak wybrać firmę ochroniarską

Oto kilka czynników które warto wziąć pod uwagę poszukując firmy do konwoju wartości pieniężnych.

Naśladuj najlepszych. Przyjrzyj się z jakiej firmy korzysta choćby pobliski bank. Transporty gotówki w bankowości to absolutna codzienność. Firmy z tej branży nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek straty, dlatego idąc tym samym tropem również rozpocznij współpracę z profesjonalistami!
Gwarancja bezpieczeństwa. Dokładnie upewnij się jakie warunki bezpieczeństwa przewozu jest w stanie zapewnić Ci dana firma. Pojazdy używane do przewozu gotówki lub innych walorów powinny posiadać certyfikację PIMOT (Przemysłowego Instytutu Motoryzacji), z homologacją konkretnie do tego celu.
Monitoring. Firma zajmująca się konwojem Twoich dóbr powinna zapewnić Ci stały monitoring pozycji Twoich pieniędzy. Auta przewożące gotówkę muszą być wyposażone w urządzenia GPS, co pozwoli na szybką ich lokalizację.
Mnogość realizacji. W tej branży bardzo liczy się doświadczenie. Upewnij się jakie realizacje za sobą ma firma, z której usług chcesz właśnie skorzystać. Samo konwojowanie wartości pieniężnych to nie wszystko!

A może przewieźć samemu?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz oddać gotówki w obce ręce, zawsze możesz wynająć ochronę do ochrony Twojego transportu. Na przykład, pracownicy Twojej firmy przewożą gotówkę w służbowych autach, a obok nich jadą samochody firmy konwojującej. Takie rozwiązanie jest jednak znacznie mniej bezpieczne!

Czy konwojowanie wartości pieniężnych jest bezpieczne?
Źródło: Konsalnet