Kino w Chmielnie

Kino za rogiem czyli kino w Chmielnie

Pachnące nowością Kino w Chmielnie wystartuje już w listopadzie. Jak doszło do jego założenia? Jaki będzie repertuar? Ile będą kosztować bilety?

Kino w Chmielnie już niebawem rozpocznie działalność. Czy się utrzyma? Czy znajdzie swoją widownię?

Z Edytą Klasą, szefową Gminnego Ośrodka Kultury w Chmielnie rozmawia Tomasz Słomczyński

***

Po co kino w takiej małej miejscowości jak Chmielno?

Po co kino? Po co kultura? Takie pytania pan zadaje?

To może inaczej… Ktoś przyjdzie do kina w Chmielnie?

Jestem przekonana, że tak. Gdybym nie była, to pewnie nie byłoby tej inwestycji.

To proszę opowiedzieć, jak doszło do tego, że w Chmielnie powstaje kino.

Najpierw spotkałam się z „Kinem za Rogiem” – mówimy o takiej sieci małych kin, które mają funkcjonować w małych społecznościach. Spotkałam się z ideą, misją tego projektu w Domu Kultury w Cieplewie. Przypadkowo, będąc kiedyś w delegacji, znalazłam się w sali kinowej na wsi. Potem, jak zapoznałam się bliżej z zasadami funkcjonowania takiego kina, doszłam do wniosku że jest to formuła, która może się sprawdzić u nas, tym bardziej, że w całym powiecie kartuskim nie ma kina. Najbliższe znajdują się w Trójmieście i w Kościerzynie.

To będzie kino z prawdziwego zdarzenia?

No właśnie w tej sieci są kina z profesjonalnymi salami, przystosowanymi do filmów wysokiej jakości, widz musi tu mieć komfort, ma się poczuć jak w kinie właśnie. Są podesty, bardzo dobry sprzęt nagłośnieniowy.

Skąd wzięliście pieniądze na to wszystko?

Pierwszy krok to był wniosek do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dostaliśmy dotację, ale obciętą… Trzeba było szukać dalej. Złożyłam więc wniosek do ministerstwa kultury, i udało się. Ze środków z Instytutu mamy sprzęt audio, video, ze środków przyznanych przez ministerstwo kultury mamy fotele i miejsce pracy, a środki na adaptację sali przyznała nam gmina. I udało się, mamy dziś kino dla 25 osób.

Kino w Chmielnie 1
Kino w Chmielnie. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

KINO W CHMIELNIE –  STUDYJNE, NIE KOMERCYJNE

Mam jedną obawę. Przygotowanie kina – to jedno. A druga sprawa, być może trudniejsza, to utrzymanie go. Kina małe, studyjne padają w dużych miastach.

To nie będzie tylko kino, ale kino połączone z działalnością domu kultury. Na przykład seanse dla dzieci będą połączone z warsztatami, z jakimiś wydarzeniem dla dzieci.

Rozumiem, że Dom Kultury funkcjonuje i tak, więc przeznaczenie jednej z sal na kino to nie będzie duży problem. Ale mam na myśli co innego – koszty pozyskiwania filmów są wysokie i to się może nie zwrócić z biletów.

No właśnie. Jest tak, jak pan mówi, ale nie w tym przypadku. Działanie w sieci „Kino za rogiem” daje nam dostęp do filmów przy niskich opłatach licencyjnych. Dlatego koszty zakupu praw do wyświetlania filmów są na naszą kieszeń.

A jakie to będą filmy?

Repertuar jest dostępny na stronie kinozarogiem.pl, to jest jeden repertuar dla wszystkich „Kin za rogiem”. Znajdują się tam różne filmy – zaczynając od bajek, animacji po filmy ambitne, które zdobywają nagrody na festiwalach.

To będzie kino komercyjne czy studyjne?

Naszą misją jest upowszechnianie kultury. To będzie raczej kino studyjne.

Powstanie Dyskusyjny Klub Filmowy?

Tak. Jeśli uda nam się to zorganizować, też mamy takie plany. Animator kina będzie miał szerokie pole do popisu.

Kino w Chmielnie
Kino w Chmielnie. Szefowa GOK Edyta Klasa. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

JUŻ W LISTOPADZIE

Kiedy można przyjść na pierwszy seans?

Zgodnie z umową musimy zorganizować co najmniej 10 projekcji w miesiącu. W tym momencie mamy przygotowany repertuar na listopad, będziemy mieli seanse trzy razy w tygodniu. Oprócz tego można tu organizować seanse na zamówienia, czyli będzie można wynająć sobie całe kino, tylko dla siebie, swoich znajomych, przyjaciół.

Ile będą kosztować bilety?

Będą w dostępnych cenach, od złotówki do dziewięciu złotych. Można przyjąć że bilet do naszego kina będzie kosztował pięć złotych. Oprócz „zwyczajnych” seansów będzie dodatkowa możliwość. Za 125 złotych będzie można wynająć całe kino, zamówić sobie seans wykupując wszystkie bilety.

Kiedy pierwsze seanse?

W listopadzie już będzie można przyjść obejrzeć film, a oficjalne otwarcie nastąpi w grudniu.