Dlaczego wciąż obowiązuje zakaz wstępu do lasu? 3

Dlaczego wciąż obowiązuje zakaz wstępu do lasu?

Sprawdź na mapie, gdzie na Pomorzu obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Dlaczego nie można tam wchodzić? Odpowiadają leśnicy: chodzi o bezpieczeństwo

Sezon grzybowy w pełni, tymczasem zakaz wstępu do lasu, obowiązujący na terenie wielu nadleśnictw na Pomorzu, w zasadzie uniemożliwia grzybobrania. Chociaż całe rzesze amatorów grzybów nie przejmują się żółtymi oznaczeniami zakazującymi wstępu do lasu. Bo przecież, od nawałnicy minął miesiąc, więc dlaczego ciągle nie można wchodzić do lasu? Że niby chodzi o bezpieczeństwo… O co konkretnie?

 1
Zakaz wstępu do lasu – Wdzydze Kiszewskie, Nadleśnictwo Kościerzyna. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Zakaz wstępu do lasu – jednak chodzi o bezpieczeństwo.

Z Michałem Jaworskim, zastępcą Nadleśniczego Nadleśnictwa Kościerzyna rozmawia Tomasz Słomczyński.

 

Czy zakaz wchodzenia do lasu jeszcze obowiązuje?

Tak. Zakaz obowiązuje, nie mam jasnych wytycznych żeby go odwoływać. Wie pan co jest cały czas niebezpieczne?

No właśnie chciałem o to zapytać.

Po nawałnicy drzewa – wszystkie drzewa, również te, które stoją, mają naruszone systemy korzeniowe. W tej chwili padają deszcze. Ziemia jest rozmięknięta. Przy nawet niewielkim powiewie wiatru, obserwujemy że cały czas przewracają się kolejne drzewa. Druga rzecz, że po wichurze, cały czas w koronach drzew są nadłamane gałęzie, których nie widać na pierwszy rzut oka, natomiast przy powiewie mogą one spadać i stanowią realne zagrożenie. I to są przesłanki, które nie pozwalają nam odwoływać tego zakazu.

Rozumiem. Przyznam się, ze w zeszły weekend, przez trzy dni chodziłem po lesie, z Męcikału, do Wdzydz Kiszewskich. Wie pan ilu grzybiarzy spotkałem? Może z tysiąc…

No tak, wiem… Nie będziemy fizycznie usuwali ludzi z lasu. Jest zakaz i każdy wchodzi na własną odpowiedzialność. Jeżeli coś się stanie, nie obciąża to Lasów Państwowych. Straż Leśna, leśniczowie jeżdżą, upominają, żeby nie wchodzić do lasu. Jaki skutek to przynosi – wiadomo. W świadomości Polaków funkcjonuje przekonanie, że grzybobranie to jedno z największych świąt w roku. A grzyby teraz właśnie rosną… Trudno jest zapanować w tej sytuacji nad tym, żeby ludzie nie wchodzili do lasu.

A czy wlepiacie mandaty za złamanie zakazu?

Za wejście do lasu – raczej nie. Staramy się upominać. Nie chcemy psuć sobie wizerunku i wolimy upominać niż karać mandatami. Natomiast jeżeli wjeżdżają samochody – to jest inna kwestia…

Wiadomo, to inna sytuacja. Zastanawiam się nad jedną rzeczą… Wędrując po lesie cały czas mijałem tabliczki rajdu rowerowego, odbywał się w zeszłą niedzielę między Kościerzyną a Wdzydzami Kiszewskimi. I zastanawiałem się, że skoro odbywał się w lesie..

On odbywał się na drogach publicznych…

Nie. Trasa wiodła niejednokrotnie wąskimi ścieżkami, między drzewami.

Prawdopodobnie organizator rajdu zwrócił do nas z prośbą o pozwolenie jeszcze przed nawałnicą z nocy z 11 na 12 sierpnia.

Rozumiem. A gdyby się zgłosił dzisiaj, to nie wydalibyście zgody w związku z zakazem wstępu do lasu.

Dokładnie tak. W lesie można poruszać się tylko drogami publicznymi i udostępnionymi do ruchu.

A to, że przez las wiedzie ścieżka rowerowa, szlak pieszy – czy to ma jakieś znaczenie?

Nie, to nie ma znaczenia. Zakaz obowiązuje również i tam.

Potrafi pan powiedzieć, jak długo jeszcze będzie taka sytuacja?

Podejrzewam, że jeszcze przez dwa miesiące. Być może w ciągu najbliższego miesiąca będziemy zdejmować zakazy z poszczególnych leśnictw. Na stronie internetowej zamieścimy mapę, żeby ludzie widzieli na jakim terenie będzie można się poruszać.

 1

Sprawdź gdzie obowiązuje zakaz wstępu do lasu [stan na 17.09.2017, kolor żółty – zakaz obowiązuje, kolor zielony – nie ma zakazu] .

Zakaz wstępu do lasu na Pomorzu. Źródło: zakazywstepu.lasy.gov.pl
Zakaz wstępu do lasu na Pomorzu (kolor żółty). Źródło: zakazywstepu.lasy.gov.pl – stan na 17.09.2017

 

Jak wynika z powyższej mapy, zakaz wstępu do lasu obowiązuje na Kaszubach m.in. w okolicach Kartuz, Kościerzyny, Bytowa, Czerska i Chojnic – czyli w większości dużych kompleksów leśnych na Pomorzu (w Lasach Mirachowskich czy w północnej części Bortów Tucholskich – kolor żółty na załączonych mapkach).

Warto zaznaczyć, że zakaz nie obowiązuje nap. w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, Puszczy Darżlubskiej (Puck – PiaśnicaWejherowo) czy w okolicach Kolbud albo Przywidza. Może więc warto w tym roku poszukać nowych „grzybowych” miejsc (patrz – mapki poniżej)?

Dlaczego wciąż obowiązuje zakaz wstępu do lasu?
Zakaz wstępu do lasu na Pomorzu (kolor żółty). Źródło: zakazywstepu.lasy.gov.pl – stan na 17.09.2017

 

Dlaczego wciąż obowiązuje zakaz wstępu do lasu? 1
Zakaz wstępu do lasu na Pomorzu (kolor żółty). Źródło: zakazywstepu.lasy.gov.pl – stan na 17.09.2017

 

Dlaczego wciąż obowiązuje zakaz wstępu do lasu? 2
Zakaz wstępu do lasu na Pomorzu (kolor żółty). Źródło: zakazywstepu.lasy.gov.pl – stan na 17.09.2017