Po nawałnicy. Rytel prosi o pomoc.

Po nawałnicy. Nie tylko Rytel prosi o pomoc [AKTUALIZACJA]

Podpowiadamy jak pomóc poszkodowanym. Pomoc potrzebna od zaraz, natychmiast

[Na zdjęciu powyżej – wolontariusze podczas akcji pomocy mieszkańcom. Dom Kultury w Rytlu jest miejscem, w którym każdy z nich może znaleźć posiłek, napoje, gdzie może odpocząć. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby]

Potrzeby zmieniają się dosłownie z godziny na godzinę. Z doniesień medialnych wynika, że potrzeby Rytla zostały już zaspokojone. W związku z powyższym proponujemy kierować pomoc do innych miejsc. Poniżej podajemy artykuły umieszczone na kilku witrynach internetowych, w których wskazuje się możliwe formy pomocy (również numery kont). W przypadku innej pomocy niż finansowa zachęcamy do osobistego kontaktowania się z osobami działającymi na miejscu, w celu ustalenia, co akurat jest potrzebne. Zaznaczamy również, że poniżej wyróżniamy tylko kilka gmin i miejscowości, w rzeczywistości jest ich znacznie więcej.

Jako redakcja Magazynu Kaszuby apelujemy do władz o powołanie centrum zarządzania kryzysowego dla wszystkich terenów objętych katastrofą. Obecnie każda osoba chcąca pomóc, musi na własną rękę szukać aktualnych informacji. Powinien zostać uruchomiony serwis internetowy, specjalna infolinia, gdzie znajdowałaby się kompleksowa informacja dla osób, które chcą przekazać pieniądze lub inne dary – do konkretnej gminy, miejscowości, leśnej osady czy nawet rodziny. Wciąż panuje chaos informacyjny.

***

Koronowo:

http://www.koronowo.pl/1950-informacja-dla-chcacych-pomoc-poszkodowanym-w-nawalnicy-tworzymy-baze-danych-o-oferowanej-pomocy

Lipusz:

http://goksir.eu/aktualnosci/artykul/prosba-o-pomoc,aid,1434

Dziemiany:

http://www.dziemiany.pl/

Gmina Czersk (Suszek, Lotyń):

http://czersk.pl/wplaty-dla-poszkodowanych-w-nawalnicach/

Rytel:

https://web.facebook.com/So%C5%82ectwo-Rytel-677644872348300/

Poza tym:

Zbiórkę na rzecz poszkodowanych prowadzi m.in. Polski Czerwony Krzyż. Pieniądze można kierować na konto PCK PL 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Fundusze zbiera Caritas. Aby pomóc, wystarczy wysłać SMS-a z hasłem WICHURA na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przesłać środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „WICHURA”.