Karate w Żukowie. Zawody organizowane przez Klub Sportowy Gokken, 4 czerwca 2017. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Karate w Żukowie [FOTOREPORTAŻ]

„Karate to szermierka na pięści, dla dżentelmenów. Uczy dzieci jak z godnością w życiu wygrywać i przegrywać”

Karate w Żukowie – 3 i 4 czerwca miasto gościło kilkuset karateków z różnych części Polski oraz z Rosji i Czech.

Odbyły się dwa turnieje, których organizatorem był Klub Sportowy Gokken.

Pierwszy: Międzywojewódzkie Mistrzostwa Polski Młodzików Strefy A  (Polska jest podzielona na cztery strefy i w ramach tych stref odbywa się rywalizacja w kategorii wiekowej 12-13 lat). 105 zawodników z 14 klubów walczyło o klasę mistrzowską. Dzięki niej dzieci mogą ubiegać się o stypendia sportowe. Zawody te są zakwalifikowane do współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo i nadzorowane są przez Departament Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest to najważniejsza impreza dla młodzików z całej Północnej Polski.

Drugi to doroczny turniej Gokken Cup Żukowo – turniej rankingowy Pomorskiej Ligi Karate. Zgłoszonych zostało 350 zawodników z 17 klubów z Polski, Rosji oraz Czech.

Organizatorzy – Klub Sportowy Gokken bardzo serdecznie dziękują Gminie Żukowo za pomoc w dofinansowaniu imprezy.  „Dziękujemy naszym zawodnikom oraz ich rodzicom za pomoc, bez was nie dalibyśmy rady” – piszą na swoim profilu na Facebooku.


Karate w Żukowie (i nie tylko) – wywiad z Patrykiem Wendt, sekretarzem Klubu Sportowego Gokken.

Rozmawia T0masz Słomczyński.

Jak wam – Gokkenowi, poszło na ostatnich zawodach w Żukowie?

Były dwa turnieje. W pierwszym – Mistrzostwach Polski Młodzików Strefy A nasz klub uplasował się na 3 miejscu (na 12 startujących klubów) zdobywając medale: 2 złota, 1 srebro oraz 2 brązy.

W drugim – turniej nosił miano Gokken Cup, zdobyliśmy  33 złote medale, 45 srebrnych oraz 68 brązowych, co dało nam zwycięstwo.

NAJMŁODSI W KIMONACH

Na zdjęciach mojego fotoreportażu widzimy małych chłopców, siedmiolatków, którzy są trochę przestraszeni całym zamieszaniem, potem stają na macie i walczą… Co daje im – tym najmłodszym, uczestnictwo w takich zawodach?

Tak, jak w każdym sporcie, uczą się rywalizacji, wygrywania i przegrywania w duchu fair play… To jest cały proces psychofizyczny. Pokrótce rzecz ujmując – chodzi o to, by nauczyć się godnego przegrywania i wygrywania. Żeby nie załamywać się porażką, żeby motywowała do dalszej pracy i rozwoju. Tak jak w życiu. Całokształt naszej pracy z dziećmi, nasze zajęcia i zawody uczą takich właśnie zachowań.

Zaskakujące jest, jak wiele osób przychodzi na takie zawody, można by pomyśleć, że karate to w Polsce sport masowy, bardzo popularny.

Cieszę się, że ktoś zauważa to, jak bardzo jest u nas popularne karate. Często mówi się nam, że to nie jest popularny sport, że nie ma kibiców. To nie prawda. Szacuję, że w ciągu weekendu, przez halę sportową w Żukowie przewinęło się około tysiąc osób. Porównajmy to z występem miejscowej drużyny piłki nożnej. Kibiców piłkarskich na stadionie, na przykład w Chwaszczynie, w porównaniu z nami, była zaledwie garstka. Ludzie, którzy przychodzą na nasze zawody, to sami zawodnicy, ich rodziny i kibice – wszyscy emocjonują się kibicując. Bardzo cieszymy się, że rodzice naszych zawodników tak angażują się w życie klubu. Gokken to marka sportowa, ale również działania, które mają wymiar społeczny – właśnie poprzez zaangażowanie rodziców. Tworzymy jedną wielką sportową rodzinę.

SPORT OLIMPIJSKI. DLA DŻENTELMENÓW

Jak to jest z tym karate – podobno jest to już sport olimpijski i na najbliższej olimpiadzie będą się zmagać również karatecy?

Tak, to prawda. Jednak warto zaznaczyć, że za sport olimpijski zostało uznane karate WKF (World Karate Federation). Karate to masa różnych styli, istnieją różne federacje, ale to wszystko dzieje się raczej na peryferiach karate. Zasadniczy nurt – to właśnie WKF, które skupia 188 federacji krajowych i jest jednym z największych związków sportowych na świecie. Ma własne przepisy sportowe, według których rywalizują zawodnicy.

Spotyka się pan czasem z twierdzeniem, że karate to kolejny sport walki, jak na przykład MMA – brutalny, nie zawsze odpowiedni dla dzieci…

Na początku ludzie tak mówią, ale my bronimy się naszą pracą. Zmieniają zdanie gdy widzą, co robimy. Bo karate to sport jak najbardziej „dżentelmeński”. To taka „szermierka” na pięści. My nie robimy żadnej krzywdy przeciwnikowi – i to nas odróżnia od innych sportów walki.

POLSKA CZOŁÓWKA

Jak ma się wasz Klub Sportowy Gokken w ogólnopolskich rankingach?

Jesteśmy w ekstraklasie klubów w Polsce. W Pucharze Polski w ciągu dwóch poprzednich lat zdobywaliśmy pierwsze miejsce, w tym roku – trzecie miejsce. W mistrzostwach Polski zajmujemy czołowe, medalowe pozycje. Mamy w swoich szeregach wielu reprezentantów Polski.

Gdzie odbywają się zajęcia?

W Kartuzach, w większości szkół w gminach Żukowo i Szemud, w Gdańsku i Gdyni. Serdecznie zapraszamy na nasze treningi.

***

Więcej informacji: tel. 503 892 233. Klub Sportowy Gokken znajdziesz również na Facebooku.

***

FOTOREPORTAŻ

NAJMŁODSI

KATA – ZNACZY FORMA ŚCISŁA. UKŁAD ĆWICZEŃ, SEKWENCJE TECHNIK OBRONNYCH I ATAKU

Karate w Żukowie. Zawody organizowane przez Klub Sportowy Gokken, 4 czerwca 2017. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby
Karate w Żukowie. Zawody organizowane przez Klub Sportowy Gokken, 4 czerwca 2017. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

 

KUMITE ZNACZY SPOTKANIE DŁONI. POJEDYNEK

ZWYCIĘSTWO

DZIECIŃSTWO

DZIEWCZĘTA

GOKKEN

Zawody organizowane przez Klub Sportowy Gokken, Żukowo 4 czerwca 2017. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby
Zawody organizowane przez Klub Sportowy Gokken, Żukowo 4 czerwca 2017. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby