Kościerzyna. Zespół urbanistyczny. Daj się uwieść miastu 10

Kaszubska Noc Muzeów 2017

Co przygotowały kaszubskie muzea? Przegląd atrakcji, wszystko w jednym miejscu – jest w czym wybierać!

Noc Muzeów ma stosunkowo krótką – dwudziestoletnią, historię.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu dużego zainteresowania tym wydarzeniem zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

W tym roku chcielibyśmy zachęcić Was do udziału w Nocy Muzeów na Kaszubach. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje i dopingujemy do porzucenia wygodnego fotela i wieczornego filmu, na rzecz aktywnego zwiedzania i uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Miłośników mocnych (nocnych!) wrażeń zapraszamy do Chojnic, gdzie m.in. odbędzie się nocne spotkanie na cmentarzu. Przemarsz z pochodniami do grobów zasłużonych chojniczan z przewodnikiem… Brzmi nieźle.

Oprócz tego w Chojnicach będzie można skorzystać z wielu innych atrakcji, jak: zwiedzanie muzeów (co oczywiste), Spacer po Centrum Chojnic, po trasie wyznaczonej kodami QR odczytywanymi z aplikacji telefonicznej albo nauka tańca średniowiecznego. Więcej informacji – poniżej.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeow-chojnicach/

Podobnie „upiorne” atrakcje proponuje Muzeum we Wdzydzach. Zwiedzający będą mogli zejść do krypty rodu Wejherów i odwiedzić uroczysko. Więcej o atrakcjach we Wdzydzach – poniżej.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeow-muzeum-we-wdzydzach/

W słupskim muzeum motywem przewodnim tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów będą lokalni kolekcjonerzy i ich zbiory. Zostaną zaprezentowane m.in. : zbiór dzwonków z całego świata, kolejowe zabytki: stare lampy i telefony, dokumenty, medale, albumy itp., oznaki, odznaki i odznaczenia, dukaty lokalne, monety kolekcjonerskie i obiegowe PRL i RP, oraz banknoty i pamiątki Słupska. Więcej informacji – poniżej.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeow-slupsku/

Dla osób marzących o podróżach w czasie polecamy udział w niecodziennej inscenizacji w Muzeum w Helu, która będzie dotyczyć momentu przełamania umocnień w końcowej fazie walk o Linię Zygfryda, podczas drugiej wojny światowej. Każdy ze zwiedzających będzie mógł poczuć się jak na polu walki, przemierzając zaadaptowanym na potrzeby pokazu jednym z obiektów baterii „Schleswig-Holstein”. Turyści w 25 osobowych grupach pod opieką przewodników/rekonstruktorów „wejdą w interakcje” z walczącymi stronami konfliktu. Rekonstruktorzy postarają się przekazać zwiedzającym dużą dawkę emocji. Zapowiada się wieczór mroczny, ponury, z dużym naciskiem na realizm, któremu towarzyszyć będą sceny walk, efekty dźwiękowe i użycie bezpiecznej pirotechniki.

Więcej informacji – poniżej.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeow-helu/

Wszystkim spragnionym wrażeń kulturalnych polecamy wysłuchanie słuchowiska w języku kaszubskim. Będzie je można posłuchać w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. Będzie to „Kaszëbògònia” z diaporamą w języku polskim. Oprócz tego: gra terenowa, film, zabawy dla dzieci – więcej informacji – poniżej.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeow-muzeum-zachodniokaszubskim-bytowie/

Kto chciałby przejechać się w tę wyjątkową noc wspaniałymi pojazdami koniecznie musi wybrać się do Kościerzyny. Tegoroczną atrakcją będą m.in. zabytkowe samochody Muzeum American Old Cars, będzie można nimi bezpłatnie podróżować między muzeami: Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu oraz Muzeum Kolejnictwa. Więcej informacji – poniżej.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeum-ziemi-koscierskiej-muzeum-akordeonu-oraz-kolejnictwa/

 

Muzycznie i na wesoło będzie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Na początku… Potem wystąpi Teatr Snów ze spektaklem pod wiele mówiącym tytułem: „Remus”. Więcej – poniżej.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeum-kaszubskim-kartuzach/

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wyjątkową atrakcją będą pokazy szermierki dawnej (techniki walki na szable) z elementami kaskaderskimi. Oprócz tego zwiedzanie wystaw, jak również atrakcje: skautowskie gry i zabawy, rekonstrukcja historyczna z pokazem ogniowym, wybijanie pamiątkowej monety, i wiele innych.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeum-pismiennictwa-muzyki-kaszubsko-pomorskiej-wejherowie/

 

W wielu miejscach Kaszub nie zabraknie happeningów i ciekawych opowieści. Często w organizację włączają się harcerze, co również ma wyjątkową wartość, którzy przygotowują inscenizacje, ogniska czy występy artystyczne jak np. występ finalistki programu the Voice of Poland – Eweliny Boguckiej, słupskiej harcerki.

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeow-slupsku/

I jeszcze Puck, a w zasadzie nie sam Puck tylko Rzucewo. Przy ognisku będzie można poczuć się jak łowca fok sprzed wieluset lat…?

http://magazynkaszuby.pl/wydarzenie/noc-muzeow-rzucewie/

 

Kaszubska Noc Muzeów zapowiada się ciekawie. Jest w czym wybierać.

 

Co jeszcze warto zobaczyć na Kaszubach? Sprawdź TOP 10 Magazynu Kaszuby!