1

Sportfun. Uśmiech każdego dziecka

Obozy są organizowane dla wszystkich dzieci – również tych z przewlekłymi chorobami czy na specjalistycznej diecie

[materiał sponsorowany]

Tak, wakacje dla każdego dziecka!

Wakacje to okres, na który dzieci czekają przez cały rok szkolny. Czas odpoczynku, zabaw z rówieśnikami na koloniach i obozach, podróżowania i odwiedzania nowych miejsc. Ale czy dla wszystkich? Niestety nie.

Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży niechętnie przyjmują na swoje wyjazdy dzieci z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy celiakia.

Często nawet podstawowa alergia pokarmowa (nietolerancja laktozy czy choćby orzechów) przekreśla dziecku możliwość udziału w zorganizowanym wyjeździe w grupie rówieśników. A przecież takich dzieci jest mnóstwo. W ciągu roku nie stanowi to aż tak widocznego problemu, gdyż to rodzice gwarantują dziecku odpowiednią dietę lub wybierają przedszkola i szkoły z dedykowaną opieka medyczną. Ale co z wakacjami? „Najważniejszym” dla dziecka okresem w roku?

Na szczęście na rynku jest Sportfun – organizator turystyki z Gdańska. Firmę tworzy grupa przyjaciół, która za cel postawiła sobie organizować obozy sportowe uwzględniająca wysokie wymagania opieki zdrowotnej nad jego uczestnikami.

Zaczęło się od celiakii i diety bezglutenowej. Sportfun ściśle współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Stowarzyszenie corocznie szkoli całą kadrę obozową, kuchnię oraz obsługę ośrodków wypoczynkowych Sportfun – tak, żeby zapewnienić maksymalny poziom profesjonalizmu i bezpieczeństwa podczas żywienia dzieci. Dodatkowo, na obozach organizowanych pod patronatem Stowarzyszenia pracuje zawsze dietetyk-członek Stowarzyszenia, który przez cały czas trwania obozu gwarantuje prawidłową pracę zespołu opiekunów i obsługę kuchni. Dzięki tym staraniom, dzieci mogą otrzymywać posiłki dostosowane do praktycznie każdej wymaganej diety.

 1
Fot. www.sportfun.com.pl

Dzieci z cukrzycą wymagające całodobowej opieki lekarskiej również znajdą na obozach Sportfun coś dla siebie. Jeden z turnusów zawsze jest dedykowany diabetykom, nad których bezpieczeństwem przez całą dobę czuwają dr Małgorzata Szmigiero-Kawko oraz dr Beata Sztangierska, wraz z opieką pielęgniarską. Obie panie doktor są uznanymi specjalistami w dziedzinie pediatrii i diabetologii. Na co dzień pracują w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku (Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Obóz dla diabetyków jest zawsze organizowany pod patronatem Stowarzyszenia, dzięki czemu dzieci na diecie bezglutenowej również mogą spędzić bezpieczne wakacje. 

Co więcej, od dwóch lat Sportfun współpracuje także z dr Elizą Wasilewską, która jest z kolei znanym specjalistą w dziedzinie pediatrii i alergologii, a na co dzień również pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Całodobowa obecność pani doktor pozwala na bezpieczny wypoczynek dzieciom z różnymi alergiami.

Warto zaznaczyć, że te obozy nie są dedykowane tylko dzieciom z przewlekłymi chorobami czy na specjalistycznej diecie. Przeciwnie! Stawiając sobie za kolejny cel integrację społeczną, Sportfun na swoje turnusy przyjmuje wszystkie dzieci. Program ramowy obozów jest zawsze bardzo bogaty, a dodatkowo istnieje możliwość wybrania dla dziecka profilu obozu.

 1
Fot. www.sportfun.com.pl

Profil to dodatkowe zajęcia z danej dziedziny, prowadzone przez instruktorów sportu, jak np. profil taneczny, z jazdy na rolkach, zajęcia na trampolinach, nurkowy, wakeboardowy, crossfit, czy w końcu profil pływacki i konny, które stanowią trzon praktycznie każdego turnusu. Podchody, ogniska, kajaki, rowery wodne, szalone dyskoteki z przebierankami, konkursy, wycieczki, gry terenowe i harcerskie, wodny paintball… atrakcje można by wymieniać długo.

Najważniejsze są jednak radość i uśmiech na twarzach dzieci. Wszystkich dzieci.

Fot. www.sportfun.com.pl
Fot. www.sportfun.com.pl

Wspólny czas wakacyjnej zabawy pozwala zrozumieć zarówno dzieciom jak i dorosłym, że choroba nie oznacza dla dziecka wykluczenia społecznego, że dzieci z problemami zdrowotnymi też potrafią się bawić, angażować, są kreatywne i chętne do sportowej rywalizacji. Trzeba tylko dać im szansę. Sportfun taką szansę daje.

***

W tym roku Sportfun zaprasza na obozy na Kaszubach: w miejscowościach Stawiska i w ośrodku Kormoran k. Sycowej Huty.

Więcej na stronie:

www.sportfun.com.pl

oraz na profilu na Facebooku