Najciekawsze kaszubskie upominki. Nasz subiektywny wybór 26

Najciekawsze kaszubskie upominki. Nasz subiektywny wybór

Podpowiadamy, gdzie szukać prezentów kaszubskich. Są oryginalne, niepowtarzalne. Takich cudów w hipermarkecie nie uświadczy

To już końcówka, prawdziwy finisz. Nie ma już czasu na zamawianie przez internet. Kto jeszcze nie zrobił zakupów, rusza w te pędy na miasto. Nie ma się co zastanawiać, nadszedł czas działania.

W Magazynie Kaszuby podpowiadamy, gdzie szukać prezentów kaszubskich. Są oryginalne, niepowtarzalne. Takich cudów w hipermarkecie nie uświadczy.

W sposób absolutnie niezależny wybraliśmy to, co według nas najlepsze i najciekawsze na kaszubskich straganach.

Nasze autorskie propozycje podzieliliśmy na cztery kategorie: książka, płyta, sztuka i moda. Wskazujemy, gdzie można je kupić od zaraz, od ręki.

 

KSIĄŻKA

„Ginące rzemiosło na Kaszubach” – Autorzy fotografii: Krzysztof Falcman, Marcin Jastrzębski, Kasia Kalua Kryńska, Jolanta Rycerska, Andrzej Seweryński, Katarzyna Łata-Wrona.

Cena: 49,90 zł.

Publikacja wyjątkowa, którą na pewno warto nieć na swojej półce.Propozycja dla miłośników Kaszub (to oczywiste), ale też dla tych, którzy interesują się ludowością, historią a także fotografią.

Ginące rzemiosło na Kaszubach. Źródło: www.kaszubskaksiazka.pl
Ginące rzemiosło na Kaszubach. Źródło: www.kaszubskaksiazka.pl

Jak pisze wydawca:

Album powstał, aby ocalić od zapomnienia niezwykły świat kaszubskich artystów ludowych i rzemieślników. Trudno przecenić rolę, jaką odgrywają oni w regionalnej społeczności. W swojej pracy pielęgnują wszak tradycje rodzimego rękodzieła i zwyczaje swojego ludu, odtwarzają metody, rytuały i formy zachowywane przez Kaszubów od wieków, z szacunkiem korzystają z kulturowego dorobku dawnej pomorskiej wsi. W ich dziełach wyraża się kaszubska wrażliwość.

Każde ze zdjęć zamieszczonych w tej książce jest hołdem złożonym ich codziennemu trudowi. Fotografowie pochodzący z różnych stron Polski – m.in. ze Śląska, z Lubelszczyzny, z Mazowsza – uwypuklili to, co w życiu kaszubskich rękodzielników najbardziej charakterystyczne. Uchwycili satysfakcję i pogodę wynikające z rzetelnie wykonanej roboty. Docenili niepowtarzalność rzemieślniczej pracy, której unikatowe wytwory wyróżniają się wśród przedmiotów z masowej produkcji.  Pokazali wreszcie prostotę i wytrwałość umożliwiające kontynuowanie tradycji przodków niejako na marginesie świata, który w pośpiechu dąży do nowości i zysku. Wzorem swoich modeli artyści fotografii sięgnęli do tradycyjnych form i technik. Przy użyciu analogowego sprzętu i bez obróbki cyfrowej utrwalili na celuloidowej kliszy miejsca – domy, pracownie, warsztaty – w których przeszłość kaszubskiej wspólnoty żyje nadal na przekór dynamicznie zmieniającej się współczesności.

W imieniu wszystkich, którzy przyczynili się do wydania tej książki, zapraszamy Państwa do udziału w nostalgicznej podróży do świata, który na naszych oczach powoli i bezpowrotnie odchodzi w przeszłość.

Oprawa: twarda, Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Format: 31×24, Język: polski, kaszubski, angielski, Liczba stron: 168, Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2015.

DO KUPIENIA OD ZARAZ:

1. Księgarnia Czec: Narcyzowa 14 /56, 81-653 Gdynia, tel. 516 572 503, godziny otwarcia:czwartek – 8:00 – 14.30, piątek 8:00 – 14.30, sobota – nieczynne [po 14.30 należy zadzwonić po ww. numer telefonu – jest możliwość otwarcia księgarni również i po tej godzinie] .

Witrynę internetową sklepu znajdziesz TUTAJ

2. Siedziba Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego  – tylko w dniu dzisiejszym [czwartek] do godz. 15.00!Gdańsk ul. Straganiarska 20-23 tel. (58) 301-27-31.

UWAGA: otwarte w czwartek 22 grudnia 2016 do godz. 15.00, w piątek i sobotę – nieczynne.

 

PŁYTA

Damroka, „Made in Kaszëbë”.

Made in Kaszëbë to najnowsza płyta wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów w języku kaszubskim oraz polskim.

Cena: 30 zł.

Damroka Kwidzińska, Made in Kaszebe, źródło: kaszubskaksiazka.pl
Damroka Kwidzińska, Made in Kaszebe, źródło: kaszubskaksiazka.pl

Płytę polecamy szczególnie tym, którzy kojarzą język kaszubski z wiejskimi przyśpiewkami, weselnymi bulgotami abo z disco-polo. Czas porzucić stereotypy.

Jak pisze wydawca:

Na krążku znalazło się 14 utworów utrzymanych w popowo-folkowo-rockowej stylistyce, z czego trzy piosenki nagrano w języku angielskim, zaś pozostałe w języku kaszubskim. Nad nowym albumem Damroka pracowała z Markiem Romanowskim (muzyka, chórki, instrumenty klawiszowe) oraz Krzysztofem Paulem (gitary).

Do posłuchania dla niezdecydowanych:

 

Wydawca: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, format: 12.5×14 cm, język: kaszubski, angielski, miejsce i rok wydania: Gdańsk 2015.

DO KUPIENIA OD ZARAZ:

1. Księgarnia Czec: Narcyzowa 14 /56, 81-653 Gdynia, tel. 516 572 503, godziny otwarcia:czwartek – 8:00 – 14.30, piątek 8:00 – 14.30, sobota – nieczynne [po 14.30 należy zadzwonić po ww. numer telefonu – jest możliwość otwarcia księgarni również i po tej godzinie] .

Witrynę internetową sklepu znajdziesz TUTAJ

 

SZTUKA [nie tylko] LUDOWA

Galeria Neubauer. A w niej: coś wyjątkowego dla tych, którzy lubią „ludowiznę”. Ale, uwaga: nie tylko dla nich. Porcelanowe byczki czy obrazy pani autorstwa pani Stanisławy Neubauer nie mają nic wspólnego z cepelia, choc są inspirowane kaszubszczyzną. Zamiast pisać – załączamy galerię zdjęć.

Ceny: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Witrynę internetową sklepu znajdziesz TUTAJ

DO KUPIENIA OD ZARAZ:

Sklepy Galeria Neubauer znajdują się w dwóch miejscach:

  1. Kartuzy, ul. Jeziorna 6A/2, otwarte: czwartek, piątek: 10.00 -17.00, sobota: 9.00-14.00.
  2. Wejherowo, ul. Plac Jakuba Wejhera 18, tel. otwarte: czwartek, piątek: 10.00 -18.00, sobota: 9.00-14.00.

UWAGA:

Część produktów widocznych na zdjęciach powyżej dostępna jest w sklepie w Wejherowie, druga część – w Kartuzach. W celu ustalenia, gdzie jest konkretny produkt, należy zadzwonić do Kartuz, pod numer: tel. 58 694 62 09.

 

MODA KASZUBSKA

Farwa to znana na Kaszubach marka. Sprzedażowym hitem są kaszubskie trampki, ale przecież można tu kupić różne ubrania, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieciaków. Głównie dla tych, którzy chcą pokazać światu swoje przywiązanie do regionu Kaszub. Ale może kaszubski wzór ładnie prezentowałby się w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu? Paryżu, Londynie, Nowym Jorku?

Witrynę internetową sklepu znajdziesz TUTAJ

DO KUPIENIA OD ZARAZ:

Sklep znajduje się w Kościerzynie przy ul. Długiej 24, godziny otwarcia: czwartek, piątek 10.00 – 18.00, sobota 9.00 – 13.00.

UWAGA: istnieje również możliwość odbioru osobistego w Gdańsku – tel.: 514 532 727.

Tu kupisz proponowane przez nas upominki: