Kolbudy. Coś więcej niż przedszkole

Kolbudy. Coś więcej niż przedszkole

Tak, to będzie taka mała akademia, która pomoże maluchom przygotować się do szkolnego życia – mówi dyrektor Anna Rampalska

W Kolbudach powstaje nowe przedszkole – ta informacja z pewnością ucieszyła wielu rodziców. Jednak – w zamierzeniach Anny Rampalskiej, inicjatorki powstania przyjaznego miejsca dla maluchów, przedszkole ma być ważnym, ale nie jedynym elementem większego przedsięwzięcia.

– Moim marzeniem jest stworzyć w Kolbudach Centrum Edukacji dla dzieci i rodziców, którego centralną częścią będzie właśnie przedszkole – tłumaczy dyrektor. – Docelowo chciałabym skupiać rodziców wokół idei Janusza Korczaka: „Dziecku potrzebny jest ruch, powietrze, światło, zgoda, a i coś jeszcze… spojrzenie w przestrzeń, poczucie wolności, otwarte okno.”

Jak mówi, symbolika „otwartego okna” ma być kluczowa w pracy z dziećmi. I nie tylko z nimi.

– Akademia Przedszkolaka w Kolbudach to początek naszej przygody z edukacją. Mam nadzieję, że w najbliższych latach „otworzymy wszystkie okna” w naszym Centrum Edukacji i stworzymy miejsce nowoczesne, twórcze i przyjazne dla dzieci i rodziców. I będziemy zawsze „jasno patrzeć w przestrzeń” – stwierdza Anna Rampalska.

przedszkole KolbudyIndywidualne podejście

Tymczasem przy ulicy Dworcowej 4 w Kolbudach trwają roboty wykończeniowe. Pracownicy uwijają się, byle tylko zdążyć na 1 października, w którym to dniu odbędzie się spotkanie w ramach „Dnia Otwartego”. Wszyscy tu zgodnie twierdzą, że obiekt będzie gotowy na czas. „Jeszcze ciepłe”, świeżo wyremontowane wnętrza przywitają gości już za trzy tygodnie.

Tymczasem dyrektor Rampalska oprowadza po budynku, który z dnia na dzień zmienia się – z ponurego pawilonu gospodarczo – przemysłowego, w radosny i przyjazny dla dzieci, bogato wyposażony obiekt edukacyjny.

– Całość ma 200 metrów kwadratowych, na tej powierzchni będziemy mogli aktywnie spędzać czas z pięćdziesięciorgiem dzieci. Zostaną one podzielone na dwie grupy – starsze, „Sowy”, w wieku od 3 do 5 lat i młodsze – „Sówki”, w wieku od 2,5 do 3 lat.

Jak zaznacza pani Anna, podział ten nie będzie „sztywny”.

– W przypadku każdego trzylatka będziemy rozważać, co będzie dla niego lepsze pod kątem edukacyjnym i emocjonalnym – czy bardziej odpowiednie będą dla niego Sowy czy Sówki.

Indywidualne podejście do każdego przedszkolaka ma być tu oczywistością i obowiązkiem zarazem.

przedszkole Kolbudy
Anna Rampalska, fot. archiwum prywatne

Kulki, scena, warzywniak, kamery

Przez większość czasu dzieci będą przebywały w dwóch salach, każda wielkości prawie 70 metrów kwadratowych. Przy każdej sali są już toalety z brodzikiem, wyjście do ogrodu.

Sala Sówek ma zostać wyposażona w telewizor (TV Smart), basenik z kulkami, 25 łóżeczek, szafki indywidualne dla każdego dziecka na przybory plastyczne, duże bezpieczne okna z atestami.

Przechodzimy do Sali Sów.

– Nazwana przez nas również salą teatralną, z uwagi na podest z kurtyną, gdzie będą organizowane przedstawienia kukiełkowe, poza tym będzie tu podwieszony pod sufitem rzutnik multimedialny, opuszczany ekran, oczywiście również szafki indywidualne dla każdego dziecka na przybory plastyczne, tak samo jak w poprzedniej sali – duże bezpieczne okna z atestami, łazienka z toaletami przystosowanymi do potrzeb przedszkolaków.

Stoimy w holu, jest przestronny i duży, za drzwiami widoczny jest ogród.

– Tu, w korytarzu dzieci będą mogły się przebrać. Każde ma swoje miejsce na buciki i oznaczony wieszaczek.

– Ogród też będzie do dyspozycji dzieci?

– Tak. Z obydwu sal będzie bezpośrednie wyjście do ogrodu. Ruch na świeżym powietrzu jest dla nas bardzo ważny. Działka ma w sumie 1700 metrów kwadratowych. Teren jest ogrodzony, wysiana trawa na całości, niewielka część wysypana kamieniem, kilka starych ponad 200 letnich drzew, drzewka owocowe, kilka sosenek. W przyszłym roku na wiosnę będziemy montować atestowany plac zabaw i piaskownicę oraz robić warzywniak. Tej zimy będzie można korzystać z przygotowanej już bezpiecznej górki do zjazdów na „jabłuszkach” i sankach. Olbrzymia ściana do malowania kredą będzie gotowa już w październiku.

To nie wszystko, jeśli chodzi o wyposażenie nowego obiektu. Jest jeszcze coś, co szczególnie może zainteresować rodziców.

– Wiele wątpliwości rodziców może zostać rozwianych dzięki możliwości „zajrzenia” do przedszkola, w dowolnym momencie. W kilku miejscach zostaną zamontowane kamery, które to umożliwią. Rodzice – za pośrednictwem internetu, będą mogli „podglądać”, co robią ich milusińscy.

Śniadanie, angielski, gimnastyka

O co rodzice najczęściej pytają, gdy zastanawiają się, które przedszkole wybrać? Oprócz pytań o warunki bytowe, infrastrukturę, zawsze pojawiają się te, które dotyczą żywienia.

– W naszym przedszkolu duży nacisk kładziemy na zdrowe żywienie dzieci. Dlatego też z dużą rozwagą wybraliśmy dla naszych podopiecznych ZIELONĄ KUCHNIĘ – tłumaczy dyrektor Rampalska.

Jest to firma cateringowa, która specjalizuje się w żywieniu dzieci. Jej klientami są najczęściej właśnie żłobki, przedszkola i szkoły. Właściciele zapewniają, że nie używają półproduktów, niczego co sztuczne i niezdrowe, a posiłki mają być przygotowywane w tym samym dniu, w którym będą spożywane przez dzieci. przedszkole Kolbudy

Jednakże przedszkole to przecież nie tylko wygodne i funkcjonalne wnętrze czy pełne brzuszki wychowanków. To miejsce, w którym mają one poznawać świat, rozwijać się, bawić i uczyć.

„Dla wszystkich dzieci zorganizujemy zajęcia logopedyczne, naukę języka angielskiego, zajęcia plastyczne, muzyczne oraz stałą, codzienną opiekę psychologa. Z czasem pakiet zajęć podstawowych zostanie rozszerzony o zajęcia dodatkowe” – czytamy na stronie internetowej przedszkola.

– Codziennie przez dwie godziny każde dziecko będzie miało zajęcia wyłącznie w języku angielskim – informuje Anna Rampalska.

Bez ponoszenia dodatkowych kosztów dzieci będą uczestniczyć także w warsztatach matematycznych, teatralnych, w zajęciach kulinarnych, gimnastycznych, a nawet będą się uczyć savoir-vivre’u. Natomiast pakiet dodatkowych zajęć obejmuje między innymi dodatkowe wycieczki, zajęcia eksperymentalne i przyrodniczo – badawcze (dokładny spis zajęć na stronie internetowej przedszkola – TUTAJ).

Miejsca tworzą ludzie.

I jeszcze jedna kwestia, być może najważniejsza: kadra. Czyli ludzie, którzy będą tworzyć to miejsce.

Anna Rampalska:

– Nasza kadra to wykwalifikowani pedagodzy, logopeda i psycholog. Nasze nianie – pomoce pedagoga, to osoby z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym. Z dziećmi będą pracowali: dwoje nauczycieli wiodących z pełnym przygotowaniem pedagogicznym i doświadczeniem w pracy z dziećmi, dwie nianie-pomoce pedagoga, nauczyciel j .angielskiego, logopeda, rytmiczka, nauczyciel do zajęć korekcyjnych oraz psycholog – mówi Anna Rampalska, która sama z wykształcenia jest psychologiem.

Spotkanie z panią dyrektor dobiega końca. Przyznaje, że ma tremę przed „premierą”, ale jest pełna nadziei i przekonania, że uda jej się zrealizować marzenie o wyjątkowym miejscu dla dzieci w Kolbudach.

– Skąd nazwa „Akademia”. Czy aby nie na wyrost?

– W naszym przedszkolu, niczym w akademii dzieci będą mogły aktywnie rozwijać swoje osobowości, pasje i umiejętności. Tak, to będzie taka mała akademia, która pomoże maluchom przygotować się do szkolnego życia – tak, żeby dobrze funkcjonowało wśród rówieśników.

Na koniec rozmowy zaznacza, że otwarcie przedszkola to dopiero początek…

– Docelowo planujemy rozbudowę przedszkola i stworzenie Centrum Edukacyjnego w Kolbudach. Znajdą się tam gabinety terapeutyczne, sala szkoleniowa… Przy przedszkolu będzie działać od nowego roku „Akademia Rodzica” i gabinet psychologiczny.

Miejsca tworzą ludzie. Tak też ma być w Kolbudach. I nie chodzi tu tylko o kadrę przedszkola.

– Chętnie włączymy do naszych działań rodziców, dziadków, zorganizujemy festyny, konkursy rodzinne, przedstawienia teatralne dla dzieci.

Pani Ania zaraża optymizmem i pozytywną energią.

– No i planujemy brać udział i zdobywać nagrody w ogólnopolskich konkursach, akcjach i przedsięwzięciach – śmieje się pani dyrektor.

 

przedszkole Kolbudy

Dyrektor Anna Rampalska zaprasza rodziców do zapisywania dzieci – zostało już tylko dziewięć wolnych miejsc.

1 października odbędzie się dzień otwarty dla zapisanych dzieci i ich rodziców.

3 października przedszkole rozpocznie działalność.

 

Niepubliczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka w Kolbudach”
ul. Dworcowa 4, 83-050 Kolbudy
tel.: 508- 498 – 790 (w godzinach 9.00-17.00)
e-mail: [email protected]

www. przedszkole-kolbudy.pl