Kaszebe Music Festiwal

Festiwal nowoczesnej kaszubszczyzny

Kaszëbë Music Festiwal wyprowadza Kaszuby z cepelii.

Kaszëbë Music Festiwal – ta impreza będzie wyjątkowa. I wcale nie chodzi o to, że będzie dobra, ciekawa i różnorodna muzyka. Tym bardziej nie dlatego będzie wyjątkowa, że organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla starszych i młodszych.

Wyjątkowość tej imprezy polega na tym, że jest kolejną inicjatywą, która stawia sobie za cel wyprowadzenie Kaszub z cepelii.

Jak mówi Jakub Malinowski ze Stowarzyszenia Perspektywa, jeden z organizatorów Kaszëbë Music Festiwal:

– Chodzi o pokazanie współczesnej kultury kaszubskiej, tego co się dzieje dzisiaj, co powstaje każdego dnia. Poza gośćmi z Bielska Białej, czyli zespołem Psio Crew reszta muzyków żyje i tworzy na Kaszubach. Obecnie kultura kaszubska jest często odbierana poprzez pryzmat czasów minionych, poprzez cepelię, haft kaszubski i stroje. Nasz festiwal stawia sobie za cel pokazanie, że kultura kaszubska może mieć swoje atrakcyjne oblicze, że jest tu miejsce na nowoczesne inspiracje. Zależy nam również na tym, żeby młodzi twórcy, którzy wystąpią na festiwalu, nie bali się tworzyć w języku kaszubskim. Żeby w utworach, które powstają znalazło się jak najwięcej elementów kaszubskich, języka kaszubskiego. Mam nadzieję, że nasz festiwal ich do tego zainspiruje.

Tyle o idei. Przechodząc zaś do konkretów – prezentujemy poniżej artystów, którzy wystąpią na festiwalu. Zachęcamy do klikania w udostępniane przez nas linki – do posłuchania muzyki i obejrzenia klipów.

Artyści:

Psio Crew

Artyści spoza Kaszub czyli zaproszeni goście. Beskidzcy górale, którzy łączą folk z elektronicznym brzmieniem. Wiele mówiącą nazwę nosi ich debiutancki album: „Szumi Jawor Soundsystem”.

Bubliczki

Festiwalowa odpowiedź Kaszubów na zalew góralskiej energii. Warto w tym miejscu zacytować organizatorów festiwalu: Bubliczki to 7 osobowa grupa hulaszczo – muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 Bubliczki mieszają bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego groove’u.

Dodajmy tylko, że znaczna część zespołu pochodzi z Brus, a w swoim repertuarze Bubliczki maja utwory wykonywane po kaszubsku.

[nie mogłem się zdecydować, który klip udostępnić, więc zamieszczam dwa – rzewnie melodyjny Abo mnie zabiją i energetyczną Karczmareczkę Godną]

 

Dawid Albaaj & D’Lights

W tegoroczne chłodne kaszubskie lato wpuszczone zostaną gorące, słoneczne rytmy. Artysta pochodzi z Gdańska, a Gdańsk – jak wiadomo, stolicą Kaszub jest. Kto w to wątpi, niech przyjrzy się tabliczkom na rogatkach miasta.  Dodajmy jeszcze, że Dawid Albaaj regularnie pojawia się na scenie u boku Kamila Bednarka czy Mesajah.

Klikac i kołysac się z laptopem pod pachą:

Julita Zielińska

Na festiwalu będzie energetycznie, folkowo, reggae’owo, będzie też poetycko. Julita Zielińska jest wokalistką i kompozytorką pochodząca z Lęborka. Jak piszą organizatorzy festiwalu: Jej muzyka to zgrabne połączenie soulu, pop-u i poezji śpiewanej z jazzowym groovem. W swojej twórczości nierzadko nawiązuje do swoich kaszubskich korzeni.

Szepty

Gospodarze – kapela kartuska z krwi i kości. Tak to jest, jak młodzież bierze się za instrumenty – jest energetycznie i świeżo. Melodyjny rock, gitarowe granie, gorąca kaszubska krew. A na klipie – Kartuzy. Zespół w czerwcu 2015 nagrał debiutancką EP-kę, która wraz z promującym ją teledyskiem do utworu „Posłuchaj” ujrzała światło dzienne w sierpniu 2015.

***

UWAGA: Jeżeli na festiwal chciałby ktoś przyjechać z namiotem – to jest problem. W Kartuzach nie ma pola namiotowego. W takiej sytuacji organizatorzy proszą o kontakt. Obiecali, że „coś załatwią”.

Strona Stowarzyszenia Perspektywa

Szczegółowy program Festiwalu znajdziesz

TUTAJ

i TUTAJ [kino festiwalowe]