Stajnia TORADO w Przywidzu

Stajnia TORADO w Przywidzu

Stajnia Torado w Przywidzu to miejsce, w którym można nauczyć się nie tylko jeździectwa

Stajnia Torado w Przywidzu to miejsce, w którym można nauczyć się nie tylko jeździectwa.

Beata Smolarska założyła swoja stajnię przed rokiem. Jest instruktorką jazdy konnej. Nie ma ambicji, żeby trenować zawodników, jeźdźców sportowych. Nie, ona uczy raczej podstaw – i tego, co jak mówi, jest absolutnie najważniejsze.

– Obecnie jest taka moda, żeby traktować lekcje jazdy jak wypełniacz czasu dla dzieci, jak lekcje dżudo i gry na pianinie – tłumaczy Beata Smolarska. – Niektórzy przyjeżdżają do nas i chcą mieć konia gotowego, a po lekcji schodzą z konia i wsiadają do samochodu, szybko jadą do domu. U mnie czegoś takiego nie ma. U mnie trzeba przyjechać godzinę albo pół godziny wcześniej, konia wyczyścić, ubrać i być z nim jakiś czas. To samo jest po jeździe, jeździec musi rozebrać i wyczyścić konia, a jeśli jest ostatni, również go umyć jak jest ciepło, i wyprowadzić na pastwisko. Dla mnie najważniejsze jest, żeby konie traktować jak członka rodziny. Chcę w dzieciakach szkolić umiejętności jeździeckie, ale przede wszystkim – i to jest najważniejsze, chcę w nich rozbudzić miłość do koni i jeździectwa. Bo to nie jest tylko sport. To coś znacznie więcej.

Stajnia TORAD Przywidz
Fot. E. Słomczyńska

 

Stajnia TORADO oferuje obozy jeździeckie dla dzieci i dorosłych, zielone szkoły, kolonie, zimowiska, kompletne zaplecze do organizacji różnego rodzaju imprez dla firm i grup indywidualnych.

Niezaprzeczalnym atutem jest położenie Ośrodka Zielona Brama, w którym mieści się stajnia TORADO. Podziwianie z siodła wyjątkowego kaszubskiego krajobrazu – lasów, wzgórz i jezior, daje niezapomniane wrażenia.

Przygoda w stajni TORADO rozpoczyna się od Szkółki Jeździeckiej. Wiek tu nie ma żadnego znaczenia, wśród wychowanków są sześcioletnie dzieci, jak i osoby dojrzałe.

Zajęcia odbywają się w małych grupach. Treningi odbywają się codziennie w kilku sekcjach – od kilkuletnich dzieci do seniorów.

Najpierw wychowankowie stajni TORADO zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa i sprzętem jeździeckim, poznają konia, na którym będą jeździć, uczą się zakładania siodła. W ten sposób, pod okiem instruktorów, przygotowują się do pierwszej lekcji.

Wkrótce przychodzi czas, w którym po raz pierwszy wsiadają na konia. Wychowankowie poznają podstawowe pomoce jeździeckie, zasady prawidłowej postawy na koniu, jak nim sterować. Jazda odbywa się na ogrodzonym placu. To czas doskonalenia jazdy w stępie, kłusie i galopie, szlifowania płynności i równowagi. Odbywa się to na ogrodzonym placu – maneżu lub…

Kolejny krok – to wyjazd w teren. Czym jest konna przejażdżka brzegiem jeziora Przywidzkiego – ten tylko wie, kto spróbował…

***

Ośrodek Zielona Brama, w którym znajduje się stajnia TORADO jest certyfikowanym ośrodkiem Polskiego Związku Jeździeckiego – istnieje możliwość przygotowania oraz zdawania egzaminu na brązowe i srebrne odznaki jeździeckie.

Beata Smolarska:

– Od pewnego etapu szkolenia wszystko zależy od osoby, która posmakowała u nas jeździectwa – czy pozostanie na etapie jazdy rekreacyjnej na ulubionym koniu, czy przejdzie do następnego kroku, jakim jest jazda sportowa.

Stajnia TORADO również i w tym zakresie ma przygotowaną ofertę – profesjonalny trening ujeżdżeniowy na czworoboku lub skokowy na parkurze z przeszkodami. Trening prowadzony jest przez instruktora lub trenera Polskiego Związku Jeździectwa.

– Zapewniamy również cykliczne konsultacje z Agatą Lenartowicz, trenerem ujeżdżenia – tłumaczy Beata Smolarska, dodając: – Jednak zawsze najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo. Rodzice, którzy zdecydują się oddać pod naszą opiekę swoje dzieci, a także dorośli, którzy zdecydują się jeździć konno u nas, mogą być pewni, że wszelkie zasady bezpieczeństwa są w Stajni TORADo rygorystycznie przestrzegane.

Więcej informacji o Stajni TORADO, w tym galeria zdjęć i cennik – znajduje sięTUTAJ.

Stajnia TORADO Przywidz
Beata wraz z mężem Marcinem prowadzą stajnię TORADO w Przywidzu od roku